Prostějov – BC Kolín 79:75

Ten se s Kolínem hodně natrápil, přehrál jej prakticky jen v úvodu třetí čtvrtiny, tento úsek mu však stačil k vítězství.

Hostující Smith zahájil utkání po 84 vteřinách hry tříbodovým košem, Prostějov v úvodu chyboval hlavně v rozehrávce a brzy prohrával 0:5. Domácí Šležas trefil rovněž za tři body a nastartoval prostějovský obrat. Dvakrát se mu podařilo utéct o pět bodů. Kolín však už v úvodním dějství ukázal, že na Hanou nepřijel plnit roli outsidera.

Také ve druhé čtvrtině začali lépe hosté, skóre se následně otáčelo ze strany na stranu. V průběhu druhé čtvrtiny se hosté ujali v jednom momentu dokonce pětibodového vedení, ale svěřenci kouče Bálinta přesto srovnali a po poločase vedli o bod.

Pozoruhodnou skutečností bylo, že domácí zahrávali v první polovině utkání pouze tři trestné hody a hosté jediný. V úvodu třetí části hry odpověděli Středočeši na tříbodový zásah Orlů stejným způsobem. Prostějov vzápětí dokázal odskočit na desetibodový rozdíl 56:46 a třetí dějství Hanáci vyhráli o šest bodů. „Myslím si, že rozhodlo prvních pět minut třetí čtvrtiny, kdy jsme si vybrali jedinou slabší chvíli v utkání,“ řekl po zápase trenér hostů Predrag Benáček.

Závěrečnou čtvrtinu zahájil ve velkém stylu kolínský Pavlík. Trefil za tři body, pak za dva a znovu za tři, rázem to bylo opět o bod. Zápas směřoval do tuhého dramatu. 58 vteřin před koncem snížili hosté trojkou na 74:73. Závěrečná minuta hrací doby trvala dobrých deset minut, probíhala taktická bitva, týmy si vybíraly oddechové časy a utkání směřovalo k závěrečnému rozuzlení.

Domácí Aleš Chán dal 38 vteřin před koncem na 76:73 a následně ještě proměnil i dvě trestná střílení. „Tady jsem věděl, že ten zápas už neztratíme,“ přiznal po zápase prostějovský pivot. A nemýlil se. Hosté se sice ještě pokusili o zázrak, ale Prostějov už těsné vedení nepustil.

Na hostujícím trenérovi Benáčkovi bylo po utkání patrné velké zklamání. Podruhé za sebou jeho tým sehrál vyrovnanou partii s favoritem, opět ale prohrál. „Řekl bych to asi takto: operace byla úspěšná, ale pacient zemřel. Dokázali jsme sehrát vyrovnané zápasy s dvěma nejlepší týmy v lize, ale já nemůžu z porážky udělat úspěch. Gratuluju klukům, že podali výkon na hranici fyzických sil,“ řekl Benáček, který před lety dovedl Prostějov do Mattoni NBL.

Asistenta mu tehdy dělal Peter Bálint, nyní hlavní kouč Prostějova. „Byl to velice těžký zápas, Kolín hraje skutečně dobře. Jsou sebevědomí, mají dobře sestavený tým. Je to pohyblivý basketbal, který se těžko brání,“ skládal Bálint komplimenty. „Zápas jsme začali volně v obraně a Kolín si začal věřit,“ pokračoval prostějovský kouč. „Souhlasím s kolegou, že rozhodl úvod třetí čtvrtiny. „Trochu jsme přitlačili, zlepšili obranu a hlavně doskok,“ pochvaloval si Bálint.

„Kolín byl po Novém Jičíně druhým nejtěžším soupeřem, se kterým jsme zatím hráli. Kloubou dolů před prací pana Benáčka,“ uzavřel Peter Bálint. Ten může být hodně spokojený, z šesti zápasů jeho tým šestkrát zvítězil.

Body: Veikalas 16, Landry 16, Chán 12, Dokoupil 11, Lawrence 8, Šležas 8, Hyzy 7, Tóth 1 – Smith 19, Jones 13, Platt 13, Pavlík 13, Machač 7, Zuzák 5, Zachrla 3, Hubálek 2. Čtvrtiny: 24:23, 16:16, 21:15, 18:21. Rozhodčí: Macela, Holoubek, Kapaňa. Fauly: 16:19. Trestné hody: 16/10:10/8. Trojky: 9:11. Doskoky: 42:33. Diváků: 1200. Nejlepší hráč: Kyle Landry (P).

.