„Zápas musím hodnotit špatně, když jsme prohráli. Po dobrém začátku jsme ho bohužel pokazili a už ztrátu nedotáhli,“ musel přiznat kolínský kapitán David Machač.

Kolínští v Brně začali skutečně výborně. Brno moc k ničemu nepustili, vedli nejdříve 14:4, pak na konci části 21:12. Ale ejhle, náskok byl najednou ten tam. Z devíti bodů byl najednou jeden. „Nedali jsme lehké koše a soupeř dal,“ jednoduše pojmenoval příčinu ztráty náskoku Machač.

Kolín se pak chvíli s Brnem o vedení přetahoval, ale domácí udělali už ve druhé čtvrtině důležitý krok a jasně si řekli o vítězství. Dostali se totiž do laufu a do kabin si odnášeli jedenáctibodový náskok. „Nedostali jsme rychlý protiútok, Brno začalo trefovat a my ne,“ věděl jasně Machač, co za to mohlo.

Podle jeho slov to ale nebyla hra Brna, která by Kolín odzbrojila. „Spíš naše chyby. Měli jsme hodně zkažených míčů,“ přiznal třicetiletý pivot.

Kolín nic ale nezabalil a bojoval až do konce. A chvíli to vypadalo dost nadějně. „Najednou to bylo v poslední čtvrtině o šest bodů a byli jsme ve hře. Pořád jsme ve výhru věřili. Ale pak jsme dostali koš, Brno trefilo nějaké šestky, my se naopak netrefili a oni to natáhli,“ popsal Machač závěrečné minuty hry, kdy si Brno dokázalo vedení ohlídat a po nepřesných pokusech Kolína jej ještě navýšit.

Brno nakonec náskok navýšilo na osmnáct bodů, čímž si zajistilo lepší vzájemné skóre. Na začátku sezony si totiž z Kolína odvezlo „jen“ šestnáctibodové manko.

Zápas v brněnské hale měl zajímavou příchuť hned pro několik hráčů. Ex-kolínský Roman Zachrla, který nyní obléká barvy Brna, se do hry nakonec nedostal, a tak své bývalé spoluhráče pozoroval jen z lavičky. Zato ex-brněnský David Machač, který zase nyní už třetí sezonu nosí dres Kolína, ano. A na palubovce docela zaperlil.

Od trenéra Benáčka dostal velkou důvěru a během šestatřiceti minut, které dostal k dispozici, se blýskl devatenácti body, sedmi doskoky, třemi asistencemi a jedním blokem. „Odehrál jsem tam asi pět nebo šest sezon, takže to prostředí dobře znám,“ reagoval Machač na dotaz, zda považuje brněnskou palubovku jako za skoro domácí. „Něco jsem trefil, ale moc se mi nedařilo. To jen tak vypadalo,“ dodal skromně ještě ke svým osobním statistikám z utkání.

Do české Mattoni NBL také poprvé naskočil nový americký křídelník kolínské sestavy pětadvacetiletý Richard Field. Odehrál necelých deset minut, během kterých si připsal dva body a dva doskoky. Domácí fanoušci si jeho styl hry budou moci prohlédnout na vlastní oči už v sobotu 22. ledna. To Kolín na domácí palubovce hostí Svitavy.