Pod záštitou místopředsedy vlády a ministra zahraničních věcí ČR Karla Schwarzenberga, předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miroslavy Němcové, velvyslanců Maďarska, Polska a Slovenska a starosty města Kolína Víta Rakušana, který celou akci také slavnostně zahájil, se zde uskutečnilo Mezinárodní utkání atletů do 19 let zemí Visegrádské čtyřky.

Maďarsko zastupoval výběr Budapešťského atletického svazu, Polsko reprezentovali atleti Velkopolského svazu lehké atletiky, ze Slovenska přijel výběr Bratislavského atletického svazu a proti těmto týmům nastoupil za Českou republiku výběr České obce sokolské a jako pátý tým pak reprezentace města Kolína. Patronkou utkání pak byla jedna z největších postav historie české atletiky, světová rekordmanka a mistryně světa Jarmila Kratochvílová.
V předvečer utkání byly delegace jednotlivých týmů přijaty starostou města v reprezentačních prostorách radnice a pro všechny účastníky pak byla připravena večerní prohlídka historického centra města.

Vlastní utkání pak probíhalo za tropického slunečného počasí. Především maďarská a polská reprezentace přijely v nejsilnějším složení s celou řadou účastníků mistrovství světa do 17 let a mistrovství Evropy do 19 let, ve všech družstvech pak startovalo mnoho medailistů z národních šampionátů. Kolínské příznivce nejvíce zajímalo, jak si v takové konkurenci povede výběr z našeho malého města.

Už úvodní disciplíny ukázaly, že se kolínská atletika ani v tak kvalitním závodě určitě neztratí. Vynikajícího úspěchu dosáhla oštěpařka Petra Andrejsková, která dokázala ve své disciplíně zvítězit velmi kvalitním výkonem 44,53 m. Totéž se už podařilo pouze ve skoku o tyči hostujícímu Lukáši Posekanému, který navíc přidal skvělý výkon 510 cm.

Výborně si vedl také výškař Matyáš Dalecký, který se přehoupl přes 206 cm a zůstal jen těsně na stříbrné pozici. Stříbro získal také oštěpař Jan Kubeš za osobní rekord rovných 60 metrů. Pro bronz si na stupně vítězů vystoupal také další oštěpař Pavel Krejča výkonem 56,66 m, v běhu na 110 m př. hostující Jan Ján za čas 14,98 s, diskařka Lenka Matoušková za výkon 36,62 m a štafeta 4x100 m dívek ve složení Nevoralová, Czakojová, Novotná, Jiranová (50,48) i chlapců ve složení Baláček, Šindelář, Ján, Hoďboď (44,18).

Výborného osobního rekordu v běhu na 100 m časem 12,63 dosáhla také čtvrtá Helena Jiranová. Bodík k bodíku ale sbírali i všichni ostatní, a tak v konečném účtování celého utkání dokázalo kolínské družstvo vybojovat velice cenné bronzové medaile!

Těsné vítězství až poslední disciplínou uhájil favorizovaný maďarský výběr, z jehož středu vyčnívali svými výkony především diskař Huszák (52,39), překážkářka Juhászová (14,28), její kolega nad překážkami Gönczöl (14,31), oštěpař Gulyás (60,45), dálkař Kiss (693) a především tyčkařka Horváthová (390).

Druzí Poláci předvedli rovněž řadu skvělých výkonů – největší hvězda utkání, stříbrný medailista z ME Kowalczyk vyhrál taktický běh na 1500 m (4:03,17), výborní byli sprinteři na 100 m Wiciszkiewiczová (12,18) a Hryszkiewicz (10,88) a na 400 m Maury (48,70), výškař Baszcziński (209) a koulaři Nizio (17,56) a Losová (13,72). Jediné vítězství pro slovenskou reprezentaci dobyla dálkařka Baňovičová (534).

Výsledek utkání: 1. Maďarsko 335,5, 2. Polsko 313,5, 3. Česká republika – město Kolín 253, 4. Česká republika – Česká obec sokolská 177, 5. Slovensko 79.

Kolínští atleti tak dokázali nejen to, že atletika v našem městě se může směle měřit i s mnohem většími centry, ale i to, že jsou schopni na vysoké úrovni uspořádat i velkou mezinárodní akci. A tak jim zůstává jen jedno přání – aby kolínský stadión dostal v budoucnu alespoň skromné divácké zázemí, které by umožnilo pořádat i akce typu mistrovství České republiky.

(Jiří Tuček)