V první den závodů vyšlo Kolíňákům doslova vše, na co sáhli. Jako první zasáhl do bojů v rozbězích na 60 m překážek dorostenců svěřenec Květoslava Paříka Petr Peňáz. Po vítězství v rozběhu za 8,36 s hladce postoupil do finálového běhu. V něm sice na startu už tradičně „zaspal“ a na soupeře ztratil téměř dva metry, ale v závěru běhu skvěle zabojoval a ve vynikajícím osobním a kolínském rekordu 8,16 s vybojoval senzační titul mistra ČR! Hned vzápětí jej čekal i druhý start ve skoku dalekém a ani zde nevyšel naprázdno. Skokem dlouhým 640 cm vybojoval už svou druhou, tentokrát bronzovou medaili.

Nezklamala ani dorostenecká výškařka Tereza Nedbalová. Projevila se na ní sice únava ze školního lyžařského kurzu, ale 153 cm na první pokus znamenaly finálovou osmou příčku. V odpoledním programu nejprve se silným nachlazením bojující dorostenka Michaela Podnecká vyběhla mezi 20 čtvrtkařkami časem 1:00,13 min. účast v nedělním šestičlenném finále a v podvečer během deseti minut zazvonily hned čtyři kolínské medaile.
Výborně si vedl v tyčkařském sektoru dorostenec Tomáš Kořínek. Tento další svěřenec trenéra Paříka dokázal v mistrovském závodě vylepšit své osobní maximum o téměř 20 cm na 424 cm a to znamenalo perně vybojovaný bronz! Dokonce dvojnásobnou radost všem kolínským příznivcům udělali juniorští trojskokani. V závodě, kde se pořadí měnilo v každé sérii pokusů vybojoval v osobním rekordu 13,98 m zcela nečekanou stříbrnou medaili svěřenec Ratislava Šediny Jan Čejka a posledním skokem se zraněním kotníku laborující člen tréninkové skupiny Květoslava Paříka Lukáš Kopecký doslova vydřel za 13,82 m bronz.

Šestý cenný kov pro kolínskou výpravu potom přidal v závodě na 3000 m běžec ze „stáje“ Jiřího Tučka Zdeněk Hejduk, který nestačil jen na loňského účastníka mistrovství světa Živce, ale časem 8:47,19 min. nechal za sebou ostatní konkurenty o 50 metrů.

Neděle pak už tak hvězdná pro kolínskou výpravu nebyla. Nejprve nastoupil do výškařského rozběžiště dorostenec Filip Štaňko, ale na tom se týden strávený na lyžařském výcviku projevil ještě mnohem víc než na Nedbalové a výkonem 170 cm, který je 20 cm za jeho osobním maximem, obsadil 9. místo. Pak se však v koulařském kruhu objevila nejlepší mládežnická sportovkyně Kolína uplynulého roku Kateřina Šafránková. V prvním pokusu poslala čtyřkilogramové náčiní do vzdálenosti 13,11 m, ale olomoucká Plachá se dostala do vedení „osobákem“ 13,73. Šafránková hned ve druhé sérii kontrovala novým kolínským historickým rekordem 13,87 a definitivně rozhodla ve čtvrtých pokusech, kdy koule doletěla až na vynikajících 14,34 m. Tímto výkonem si vylepšila osobní maximum o 70 cm a vybojovala druhou kolínskou zlatou medaili!

Michaela Podnecká finále na 400 m rozběhla velice odvážně a ještě 50 m před cílem držela druhou příčku. Pak však přišla kolize s jednou ze soupeřek a málem pád, což ji odsunulo v čase 1:00,56 na 6. místo. Nedařilo se lehce zraněným Tomáši Kořínkovi v trojskoku (13. – 11,26), ani Lukáši Kopeckému ve výšce (11. – 180 cm). Tečku za kolínskou účastí pak udělal v běhu na 1500 m juniorů Zdeněk Hejduk. Proti favorizovaným soupeřům si vedl výborně, dokonce se 50 m před cílem prodral na bronzovou příčku, ale těsně před koncem závodu ho zezadu přespurtoval českobudějovický Krygar a odsoudil ho k medaili „bramborové“ za 4:04,37 min.

Jak skvělého výsledku kolínští atleti dosáhli, dokumentuje to, že z 56 atletických klubů, jejichž závodníci získali na šampionátu medaili, jich větší počet než Kolíňáci vezli domů jen atleti Slavie Praha (11), SSK Vítkovice (9) a Sokola Opava (9). Čtvrtá příčka v konkurenci mnohem silnějších oddílů z velkých měst je více než potěšitelná.

(Jiří Tuček)