Jako první v sobotním chladném a větrném dopoledni nastoupila do kladivářského sektoru největší kolínská naděje – Kateřina Šafránková. Té se ale druhá polovina sezóny letos nevydařila. Vedle zdravotních problémů a s nimi spojeným poklesem formy ji v závodě svazoval i pocit, že se od ní jako úřadující vicemistryně Evropy očekává na domácí scéně jen vítězství. Přes dobré hody v rozhazování pak první čtyři závodní pokusy pokazila a v posledních dvou, kdy ubrala jednu otočku, se dostala na 57,94 m, což by sice v uplynulých dvou letech znamenalo vítězství, ale tentokrát to stačilo jen na bronzovou medaili. Náladu si příliš nezlepšila ani v následném hodu diskem, kdy jí výkon 38,17 m zabezpečil až pátou příčku. Mnohem spokojenější byla v obou disciplínách ještě juniorka Klára Tučková. V kladivu si zlepšila osobní rekord na 40,65 m a obsadila 6. příčku a v disku byla výkonem 33,11 m jen o jednu příčku horší.

Z kolínských atletů se v sobotním programu dokázal prosadit mezi osmičku nejlepších Čechů už jen výškař Tomáš Sixta, který podal výborný výkon, když se na třetí pokus zdolal 202 cm a skončil na 7. místě. Dálkař Ondřej Kunc dolétl do vzdálenosti 673 cm, což těsně na postup do finále nestačilo a obsadil 10. příčku. Z 12. místa v rozbězích na 400 m za čas 51,13 s se nepodařilo postoupit ani Jiřímu Tůmovi. Příliš se nedařilo dalším děvčatům. Michaela Podnecká zaběhla v rozběhu na 400 m překážek čas 69,27 a doběhla na čtvrtém místě, celkově však tento čas znamenal až 13. příčku. O jedno místo lépe dopadla teprve šestnáctiletá trojskokanka Andrea Semrádová, která dopadla na metu 10,42 m.

Neděle byla už slunečná a vydařená byla také vystoupení zbývajících čtyř kolínských zástupců. Jako první se v oštěpařském sektoru představila také teprve dorostenka Petra Andrejsková. V napínavé soutěži poslala 600 gramů těžké náčiní do vzdálenosti 42,42 m a vybojovala ve vyrovnané konkurenci 7. místo. Mezitím se už schylovalo k největšímu kolínskému překvapení. Mladá 17letá tyčkařka Aneta Morysková procházela soutěží jako nůž máslem a všechny výšky až do 351 cm překonávala na první pokus. Zaváhala až na výšce nového osobního rekordu 361, ale napodruhé se přes laťku přenesla. Přesto ji to ale průběžně stálo místo na stupních vítězů. Následující výšku 366 cm ale znovu překonala napoprvé a protože soupeřky tuto výšku vynechaly, rozhodovalo se až na 371 cm. Ty ale byly nad síly všech kromě účastnice letošního MS v Berlíně Maláčové, a tak si Aneta Morysková odvezla z Plzně nejen zcela nečekané stříbro, ale také nominaci na mezistátní utkání.

O medaili do poslední chvíle bojoval i oštěpař Pavel Peňáz. Do finále postoupil po hodu dlouhém 60,73 m a čtvrtou příčku si upevnil pátým pokusem do vzdálenosti 63,01. V šestém pokusu dokonce hodem dlouhým 66,48 m zaútočil na bronz, ale jeho radost netrvala ani dvě minuty, protože pardubický Jílek zakontroval a rozdílem 33 cm si bronzovou medaili vzal zpět. Poslední finálové umístění vybojoval v posledním individuálním závodě šampionátu, v běhu na 3000 m překážek, Zdeněk Hejduk, který doběhl na 8. místě v čase 9:43,98.

Celkový účet kolínské účasti se tak zastavil na zisku dvou medailí a sedmi finálových umístění.

(Jiří Tuček)