Hod kladivem celý sobotní program zahajoval, na rozdíl od pátku na sluncem rozpáleném sektoru. Už série dvou rozcvičovacích pokusů ukázaly, že letos budou medaile nejspíš ležet vysoko, protože závodnice jedna za druhou překonávaly hranici 65 metrů.

Nejlépe se předvedly největší favoritka závodu Rumunka Perie, jejíž čtyřkilogramové náčiní dolétlo až na 69 metrů a právě Kateřina Šafránková, která poslala své kladivo ještě o metr dál.

Vlastní soutěž začala výborně loňská juniorská mistryně světa Sophie Hitchon, která hned prvním pokusem hodila 67,95 a ujala se vedení. Po ní se i Bianca Perie prezentovala výborným výkonem 67,83 a po ní už přišla na řadu svěřenkyně trenérů Tučka a Pluhaře.

A tady zřejmě přišel klíčový okamžik závodu. Kateřina, která byla nejen od počátku šampionátu pod velkým tlakem médií i okolí, jež ji stavěly do role největší české naděje na medaili, ale teď i soupeřek, které začaly ve velkém stylu, poslala svůj první hod do ochranné sítě.

Ve druhé sérii nejprve Hitchon poslala kladivo do vzdálenosti nového britského rekordu 69,59 a po ní Perie skvělým hodem dokonce překonala sedmdesátimetrovou hranici (70,57).

Kateřina Šafránková sice „zajistila“ finálovou účast opatrným hodem 67,37 a na chvíli se dostala na třetí místo, ale vzápětí ji vynikajícím zlepšením osobního rekordu v průběhu dvou dnů o 3,5 metru až na 70,06 přehodila Polka Ioanna Fiodorow.

Když se Kateřině třetí hod vůbec nevydařil a favoritka Perie se zlepšila až 71,59 , bylo jasné, že boj o medaili bude přetěžký a Kateřina potřebuje překonat osobní i český rekord do 22 let. A ačkoli se bila o vytouženou medaili s maximálním nasazením a další hody se jí technicky už vydařily, síly v horkém počasí ubývaly, a tak se dokázala postupně zlepšit „jen“ na 67,71 a 67,94 a zbyla na ni tentokrát po třech stříbrných ziscích z předchozích mládežnických šampionátů nepříjemná čtvrtá příčka.

Zklamání kolínské atletky nemohla příliš zmírnit ani skutečnost, že tentokrát poslala kladivo téměř o pět metrů dál než před dvěma roky v Kaunasu, kde to s přehledem stačilo na stříbro, ani to, že jak se ukázalo, byla na ostravském mistrovství Evropy třetím nejúspěšnějším českým atletem.

Sobotní semifinále se vzápětí vůbec nevydařilo dalšímu kolínskému zástupci Petru Peňázovi. Pro něj byla už účast mezi nejlepší evropskou šestnáctkou velkým úspěchem, ale Petr byl namotivovaný poprat se ještě o lepší umístění. Ukázalo se, že motivace byla až příliš velká, a Petr měl v polovině závodu kolizi na překážce, po níž svou první semifinálovou účast na velké soutěži nemohl dokončit a patří mu tak 16. místo.

Oba dva ale jednoznačně skvěle reprezentovali nejen kolínskou atletiku, ale také Českou republiku, která na šampionátu vybojovala zásluhou Kateřiny Cachové stříbro v sedmiboji, zásluhou Pavla Masláka bronz na 200 metrů a dále tři čtvrtá, dvě pátá, jedno šesté, jedno sedmé a tři osmá finálová umístění.