Kolínští závodníci do něj po třech letech velkých úspěchů tentokrát nevstupovali s přehnanými ambicemi. Pro zranění totiž nemohli k bojům nastoupit dva největší favorité na zisk medaile, loňský trojnásobný mistr republiky Petr Peňáz a trojskokan Jan Čejka.
Hned první disciplína, v níž se ve skoku o tyči dorostenek představily Aneta Morysková a Barbora Skalníková, ale ukázala, že i v letošním roce se atleti v modrobílém nebudou vracet bez úspěchů. Obě svěřenkyně trenéra Květoslava Paříka si vylepšily v soutěži osobní rekordy, a to bývá vždy na vrcholné soutěži zárukou úspěchu. Barbora Skalníková zdolala 287 cm, což znamenalo při jejím prvním startu v této kategorii výborné 6. místo, a Aneta Mo-rysková posunula své osobní maximum o plných 22 cm až na 334 cm, což znamenalo v konečném účtování překvapivou stříbrnou medaili!
Ve skoku dalekém dorostenek se pak představila další dvojice ze tréninkové stáje Květoslava Paříka – Žaneta Sovadínová a Andrea Semrádová. Prvně jmenovaná dokázala skočit 514 cm a vybojovala velmi kvalitní 5. místo, Andrea Semrádová po skoku dlouhém 506 cm zaostala jedinou příčku za finálovou osmičkou.
Žaneta Sovadínová se pak představila také v prvním rozběhu na 400 m. Doběhla v něm druhá za 1:01,10 a musela ještě tři rozběhy čekat, zda jí čas bude stačit na to, aby kromě vítězek rozběhů postoupila do šestičlenného nedělního finále. Po doběhu posledního z rozběhů si ale mohla vydechnout. Její první start na této trati znamenal finále! Anetě Moryskové se při jejím druhém startu, tentokrát ve skoku do výšky, už tak nedařilo. Zdolala 154 cm a to znamenalo 10. příčku.
Vrchol sobotní kolínské účasti ale teprve přišel. Pátý ze svěřenců trenéra Paříka, junior Lukáš Kopecký, totiž v trojskokanském sektoru vůbec nedal svým soupeřům šanci. Vynikajícím skokem dlouhým 14,84 m posunul svůj osobní rekord o 24 cm a druhého v pořadí porazil o téměř celý metr! I v letošním roce se tedy kolínská atletika může pochlubit mistrem České republiky!
Jako první v nedělním programu se představila juniorská trojskokanka Michaela Podnecká. Závod se jí ale nevydařil, výkonem 10,17 m zůstala o více jak metr za osobním maximem a skončila desátá. Překvapivé rozuzlení měl skok o tyči juniorů, ve kterém startoval další z členů skupiny Květoslava Paříka Tomáš Kořínek. Ten překonal 425 cm, ale na 440 cm už nečekaně ztroskotal a svým výkonem byl zklamán. Jenže jeden z medailových favoritů Šime-ček vypadl už na 425 cm a jasný adept na vítězství Pašiak, který letos jako jediný překonal pět metrů, třikrát shodil svůj základ 455 cm. A tak se nakonec Tomáš mohl radovat ze své první juniorské bronzové medaile.
Ve finále běhu dorostenek na 400 m bojovala Žaneta Sovadínová. Osmdesát metrů před cílem se ale musela vyhýbat jedné ze soupeřek, kterou postihl pád, ztratila rytmus a těsně před cílem pak přišla o čtvrtou příčku. I tak je 5. místo v čase 1:01,46 v jejím prvním startu v této disciplíně výborné. Spokojený byl i dorostenecký trojskokan Michal Šmejda, který se výkonem 12,21 m prosadil poprvé v životě do finále šampionátu a skončil osmý. Smolařkou mistrovství se stala Andrea Semrádová. V sobotu jí v dálce těsně uniklo finále v dálce, v neděli do poslední chvíle sahala po medaili v trojskoku. Až poslední závodnice v soutěži vyrovnala její nejlepší pokus 10,65 m a lepším druhým skokem ji odsoudila k „bramborové“ medaili. Navíc startovala i v závěrečné dorostenecké štafetě na 4x200 m, která nastoupila v sestavě Karolína Novotná, Žaneta Sovadínová, Andrea Semrádová a Petra Sotonová a která zaběhla vynikající čas 1:45,43, který by v loňském roce znamenal zlato s převahou vteřiny a půl. A letos z toho bylo v konkurenci 16 štafet „jen“ nepopulární 4. místo, byť o necelých 0,8 s za vítězkami!
A tak kolínští atleti odjížděli z letošního halového „gigantu“ z kompletní medailovou kolekcí a šesti umístěními ve finálové osmičce. I když ve srovnání s posledními veleúspěšnými roky je to horší bilance, i tak jde o další výrazný úspěch kolínské královny sportu.

(Jiří Tuček)