Startovat sice mělo 10 Kolíňáků, ale nakonec zranění nepustilo na start trojskokana Čejku ani čtvrtkařku Podneckou a nestartovala nakonec ani tyčkařka Šlezová. Navíc loňští medailisté Hanuš a Vondra přestoupili do pražského Olympu a Pavel Peňáz si na jaře přetrhal vazy v kotníku a sezona pro něj skončila. Přesto ale byl ten letošní šampionát pro kolínské atlety druhý nejúspěšnější v historii.
Hned na úvod bezezbytku potvrdila úlohu velké favoritky v hodu kladivem juniorská vicemistryně světa Kateřina Šafránková. V soutěži, která se jako jediná odehrávala na kladenském stadiónu, se ujala vedení hned prvním hodem a postupně se zlepšila až na 61,73 m a své soupeřky porazila o více jak šest metrů! Získala tak po loňsku už svou druhou zlatou medaili a to se šampionátu bude moci zúčastnit ještě třikrát!
Ve skoku o tyči se představil ve velmi dobré formě dorostenec Tomáš Kořínek. Zdolal 436 cm a jen těsně nepřekonal hodnotu kolínského mužského historického rekordu 451 cm. To mu vyneslo mezi až o 5 let staršími soupeři 8. místo. Jako třetí nastoupil k rozběhu na 400 m Jiří Tůma. Ve třetím rozběhu dosáhl času 51,05 s, což na postup do finále nestačilo a znamenalo 14. místo.
Nedařilo se ani dálkaři Ondřeji Kuncovi, který doletěl jen do vzdálenosti 633 cm a obsadil 13. příčku.
Do finálové osmičky se neprobil ani výškař Tomáš Sixta, když ho o dobré umístění připravil lehounce shozený pokus na 198 cm. Překonal laťku ve výšce 193 cm a to stačilo na 10. místo.
Svůj den ale měla Kateřina Šafránková. Zatímco zlato z kladiva bylo tak trochu „po-vinné“, mezi favoritky hodu diskem rozhodně nepatřila. Zpočátku to tak v soutěži i vypadalo. Pátým pokusem ale poslala kilogramové nářadí jen těsně za svůj osobní rekord do vzdálenosti 43,83 m a vybojovala ve své doplňkové disciplíně bronzovou medaili!
V neděli už ve vrhu koulí tak úspěšná ale nebyla. Ani jeden ze tří pokusů neměla zdařený a do finále nepostoupila. Mnohem lépe se dařilo v běhu na 3000 m překážek Zdeňku Hejdukovi. Ještě 500 m před cílem bojoval o bronzovou medaili, kterou mu nakonec uzmul královédvorský Groh, ale i 4. místo v letošním druhém nejlepším čase 9:25,28 minut je úspěchem.
Tečku za kolínským vystoupením pak udělal v trojskokanském sektoru také ještě junior Lukáš Kopecký. I on až do neděle zvažoval start na mistrovství kvůli zranění třísla, ale nakonec se rozhodl startovat a udělal dobře. První pokus mu sice nevyšel, ale po druhém skoku 13,91 m se dostal na třetí místo. To si ve třetí sérii (14,22) pojistil, ale ve čtvrté o ně o 2 cm přišel. V předposledním pokusu ale zabojoval, i přes velký nedošlap doletěl na 14,34 cm a vybojoval svou první bronzovou medaili v kategorii mužů do 22 let.
Skvěle si vedli i oba kolínští odchovanci trenéra Václava Širce – jak Jan Vondra ve výšce, tak Ondřej Hanuš v trojskoku se stali mistry republiky!
Do letošní kolínské bilance tedy přibyla další zlatá medaile, dvě bronzové a dvě finá-lová umístění. Navíc jak Kateřina Šafránková, tak Lukáš Kopecký si zajistili reprezentační dres na mezistátním trojutkání Česká republika – Maďarsko - Slovinsko, které proběhne 20. září v Litomyšli.

(Jiří Tuček)