Starší žákyně se staly mistryněmi republiky, stříbrná medailistka z juniorského mistrovství světa Kateřina Šafránková do poslední chvíle bojovala o start na olympijských hrách v Pekingu. To jsou jen dva z mnoha letošních úspěchů kolínských atletů. Bohužel podmínky, zejména k trénování, v žádném případě neodpovídají dosaženým úspěchům.

Již téměř rok je na webu města pro občany k dispozici nákres nového stadionu. Je hotov jeho projekt, ale realizace stavby se rozhodně nijak nepřiblížila. Proč? „Požádali jsme o dotaci na výstavbu, ale bohužel té nebylo vyhověno,“ popsal místostarosta Kolína Pavel Hoffmann. Vedení města se o desítky milionů korun prý pokusí znova zažádat v novém roce na jaře.

Mnohem větším problémem než samotná atletická dráha je ale zřejmě katastrofální a naprosto nevyhovující stav budov v areálu atletického stadionu. Objekt staré sokolovny je dlouhodobě nepoužitelný. Navíc hrozí, že nejen části děravé střechy někoho zraní. Přitom v areálu se koná ročně mnoho školských pohárů a dalších podniků, na kterých se vystřídají stovky závodníků.

Do v uvozovkách nové sociální budovy na mnoha místech zatéká. O tom, že v současnosti zřejmě nejúspěšnějšímu a tři sta padesátičlennému sportovnímu klubu v regionu chybí vyhovující šatny, posilovna nebo dráha, nelze pochybovat. „Bohužel nemůžeme pořádat závody ani krajského významu,“ posteskl si Jiří Tuček. S tím souvisí i možné nepřihlášení vybojované extraligy žen.

Pořádání různých soustředění by mohlo pro klub přinést nějaké finance. V areálu chybí vyhovující prostory pro ubytování. Zcela zničený plot směrem do lesoparku Borky navíc nahrává zlodějům, proto se opakují vloupání.

Jak ze situace ven? Již třetím rokem se v rozpočtu města objevují finance na stavbu nové sociální budovy. Jedná se o necelých dvacet milionů korun. Přesto se neděje naprosto nic.

Podle našich informací se v současnosti již třináct měsíců podle zadání Městského úřadu v Kolíně kreslí projekt budovy a stále není hotový. Záměr s novou budovou potvrdil i druhý místostarosta Roman Pekárek. „Tato věc je stále naším záměrem. Je zahrnuta v rozpočtu a stále se s ní počítá,“ objasnil s tím, že prozatím není kompletní projekt a radnice tedy nedisponuje stavebním povolením. „Věřím však, že se začne ještě v tomto roce,“ dodal naději Roman Pekárek kolínským atletům, kteří by si nové zázemí za reprezentaci města zasloužili.

Největší úspěchy Sokola Kolín v sezoně 2008

Kateřina Šafránková

– stříbrná medaile z MS juniorů v hodu kladivem (letos jediná česká medaile, velká šance být vyhlášena při televizním Atletu roku 2008 nejlepší českou juniorkou), český rekord v hodu kladivem žen, mistryně ČR v kategorii žen i žen do 22 let.

Družstvo starších žákyň

– mistryně České republiky (první mistrovský tým ve 108
letech historie kolínské atletiky)

Družstvo žen

– 3. místo v baráži o extraligu a postup do ní (s nejvyšší
pravděpodobností se ho klub vzhledem k podmínkám vzdá)

Družstvo mužů

– postup z I. ligy do baráže o extraligu, zde 5. místo

Družstvo juniorek

– 4. místo ve finále mistrovství České republiky

Soutěže jednotlivců

9 zlatých medailí z mistrovství ČR
(Peňáz 3x, Šafránková 3x, Hejduk, Kopecký, štafeta žákyň)
4 stříbrné medaile (Čejka, Hejduk, Sovadínová 2x)
10 bronzových medailí (Kořínek 2x, Kopecký 2x. Peňáz, Šustr, Podnecká, Šafránková, štafeta dorostenek, štafeta žákyň)

Další úspěchy kolínských jednotlivců

Reprezentace České republiky

- MS juniorů a Evropský pohár žen – Kateřina Šafránková
- mezistátní utkání do 22 let – K. Šafránková, L. Kopecký
- mezistátní utkání do 19 let – Z. Hejduk, J. Čejka, L. Kopecký
- mezistátní utkání do 17 let – Peňáz
- mezistátní utkání do 15 let – Sovadínová, Sotonová, Novotná