„Přijeli jsme na místo s předstihem, přímo z posledního svěťáku v holandském Hoogerheide, takže jsme si specifickou písčitou trať mohli dobře natrénovat. Výsledek ale nebyl plně podle mých představ. Byl jsem sice z českých závodníků nejlepší, ale i tak to bylo 16. místo. Je to opravdu něco zcela jiného než kdekoliv u nás. Pro domácí byla znalost tohohle prostředí určitě výhodou, na druhou stranu led a sníh v Táboře byl výhodou zase pro nás,“ nehledá žádné výmluvy Tomáš Paprstka.

A jaká byla celá cyklokrosová sezona?
„Měl jsem dva vrcholy. První na českém poháru v Lounech, kde jsem skončil druhý a následně na závodě ve Švýcarsku, kde jsem dojel sedmý. To bylo dobrý. A pak mistrovství světa. I tam byl, myslím, výkon dobrý, ale výsledek zas taková sláva není. Povedl se ale třeba světový pohár v Liévine, kde jsem obsadil desátou příčku,“ zavzpomínal Paprstka.

„Celková výkonnost Tomáše se určitě posunula a 7. místo v hodnocení Českého poháru tomu odpovídá. Výrazně víc mu sedí rychlé a technicky náročné tratě, na silových okruzích a hlavně v blátě naopak mírně zaostává. Výrazně se mu nepovedlo mistrovství republiky, ale to byl asi jediný závod, kdy jsem od něho čekal víc. Určitě je plusem, že se dokáže připravit na vrchol sezony a na mistrovství světa zajel výrazně lepší výsledek, než dva měsíce před tím na stejné trati v rámci světového poháru. Nicméně, jak už byla řeč, v silové přípravě má ještě rezervy. Nejlepší úsek končící sezony měl v období českého poháru v Lounech a následujícím závodě ve Švýcarsku. Hlavním kladem ale byla stabilizovaná sezona, kdy se v Toi Toi Cupu trvale pohyboval do desátého místa mezi elitou,“ hodnotí cyklokrosové počínání svého svěřence trenér Jan Slavíček.

Zásadní změnu zaznamenal Tomáš v materiálovém vybavení. „S Meridou jsem určitě spokojený. Je ještě o malinko lehčí než předchozí stroj, geometrie je trochu odlišná a vyhovovala mi. Vynikající službu odvedla i karbonová kola od Remerxu, ty jsou na jedničku. A s galuskami Tufo nebyl vůbec žádný problém. Výborně sedí, celou sezonu jsem měl bez jediného defektu.“

Další cyklistické kroky Tomáše Paprstky povedou 17. února na Kypr. „Tam budeme najíždět kilometry, první závod mě čeká v rakouském Langenlois. A pak nás ještě čeká Chorvatsko,“ nastínil ve zkratce další program.