Jeden z hráčů Kolína bude totiž útočit na magickou hranici 5000 nastřílených bodů v Mattoni NBL. Kdo? Kapitán David Machač. Před sobotním utkáním mu k této metě chybí sedm bodů. To by mohlo padnout…

„Pokud máte správné informace a počet souhlasí, tak budu rád, jestli to padne. Ale raději bych bral vítězství týmu. Myslím, že je jedno, kdy to padne, ale samozřejmě hranice 5000 bodů v NBL je lákavá meta a doufám, že do Vánoc bych to mohl stihnout,“ říkal s úsměvem jedenatřicetiletý hráč.

Co vůbec říkáte tomu, že už jste se dopracoval k takové cifře?
Že jsem se dopracoval k hranici 5000 bodů, je pěkné a jde vidět, že jsem už jsem v lize dlouho a měl jsem štěstí, že se mi vyhýbala zranění.

Sledujete si vůbec statistiky? Věděl jste o tom, že budete útočit na takovou hranici, než jsem se vás na to zeptala?
Tak statistiky občas sleduji. Každý se po zápase podívá na technický zápis. Třeba jsem letos sledoval procento trojek, které jsem měl v jednu dobu devět procent. Mimochodem, kdybych je kopal, dám jich víc (úsměv). A pár lidí v šatně se mi smálo, hlavně Standa Zuzák. Celkové body ale nesleduji, takže jste mi to řekla až vy .

Mezi aktuálně hrajícími hráči jste, pokud se nemýlím, tři. V sobotu se zřejmě přidáte k dvojici Miloš (přes 7000 bodů) a Sokolovský (přes 6000 bodů)…
Podle mě těch hráčů je víc, třeba Marek Stuchlý z Ostravy. Každopádně mě těší se k nim přiřadit.

No vidíte, na toho jsme zapomněla. Ale to už by mělo být vše. Blíží se za vámi ještě Radek Nečas z Nymburka, ale jinak to je vše. Mimochodem, co může tato suma nastřílených bodů signalizovat, kromě toho, že se vám střelecky daří a nějaká ta léta jste v české nejvyšší soutěži odehrál…?
Tak určitě, jak už jsem zmiňoval, že ligu hraji už pár sezon a vyhýbala se mi zraněni a taky to, že jsem byl v družstvech, kde jsem vždy hrál a byli tam hráči, kteří mi přihrávali. V Brně to byl Štěpán Vrubl a v Kolíně třeba Rahsaan Ames.

V posledních letech hrajete v dresu Kolína. Pocházíte ale z Moravy. Osm let jste hrál v Brně. Které angažmá je pro vás víc řekněme srdcovější? To domácí na Moravě nebo to aktuální?
Tak to je velmi těžká otázka. Jak v Brně, tak v Kolíně se mi líbilo a líbí. V Brně jsme byl osm let a znal jsem tam spousta lidí. Stále tam občas jezdím. A Kolín je pěkné město. Líbí se mi tu a přemýšlím, že bych tu zůstal natrvalo.

Letos hraje Kolín svou nejlepší sezonu. Už máte 11 výher a to vás ještě skoro celá půlka základní části čeká. Loni jste jich měli za celou základní část v uvozovkách jen 9… Čím to, že se daří?
Máte pravdu, letos je to nej sezona Kolína v NBL a doufejme, že nám taková forma vydrží co nejdéle a budeme přidávat další vítězství. A čím to je? Určitě tím, že zde kostra družstva zůstala nezměněná. Přišli jen Chad Barnes a Rahs Ames. A ten už tu hrál, takže si zvykat nepotřeboval. Oba jsou zkušení a hrají kolektivně, takže z toho těžíme všichni. Navíc po vydařené přípravě vznikla pohoda jak na hřišti, tak mimo něj. Přišlo pár výher, všichni si začali věřit, protože naše hra není o tom, že body dají dva hráči, ale každý zápas je dá někdo jiný. Hrajeme rychle dopředu a nějak zatím šlape tak, jak má.

Vám už bude 32 let. Jak dlouho ještě zamýšlíte hrát vrcholově basket a co potom?
Počkejte, 32 mi bude skoro za půl roku. Ale máte pravdu, roky přibývají. A jak dlouho ještě chci hrát? Nemám žádný limit. Určitě je vše o zdraví. Pokud vydrží, tak se končit nechystám. A určitě až skončím v NBL, s basketem neskončím a budu někde hrát jen tak pro srandu.

A je ještě něco, co byste chtěl na závěr dodat?
Chtěl bych poděkovat všem fanouškům v Kolíně, že chodí na basket a podporují nás