„Letos zúročujeme práci z minulých sezon. Těžíme ze sehranosti týmu,“ uvedl prezident BC Kolín Martin Buřič. „Začátek sezony nám vyšel skvěle. Kolín tak vysoko v tabulce Mattoni NBL ještě nikdy nefiguroval. Dosahujeme výborných výsledků a hlavně předvádíme basketbal, který je pro diváky atraktivní,“ hodnotí úvodní část sezony Martin Buřič.

Před začátkem letošního ročníku Mattoni NBL asi nikdo nečekal, že kolínský tým bude patřit ke špičce. Získal skalpy Ústí nad Labem (93:64), Interu Bratislava (77:75), USK Praha (102:65), Ostravy (86:76), Chomutova (105:102), Děčína (72:57), Opavy (87:82 ), Levic (110:90), Plzně (87:71) a Svitav (87:71). Nestačil pouze na Pardubice (76:86) a Nymburk (72:100).

Kolín se nyní doslova veze na vítězné vlně. Naposledy prohrál 18. října. Od té doby vybojoval šest vítězství v řadě. Aby měl polovinu základní části kompletní, zbývá ještě sehrát utkání 3. kola s Prostějovem. Jeho termín ale dosud nebyl stanoven.

Kolínský celek zdobí především kolektivní pojetí hry. „V této sezoně hrajeme více týmově, než jsme hráli v té minulé. To nám přináší lepší výsledky,“ vyzdvihl hlavní přednost kouč Predrag Benáček.

Ve většině týmových statistikách Kolín patří do první trojky. Je druhý nejlepší v ratingu (průměr 98,08), v doskocích (průměr 36,92), v asistencích (průměr 15,75). Třetí místo mu patří ve střelbě, když hráči vyslali na koš celkem 812 pokusů s úspěšností 48,8%. Na stejnou příčku Kolín řadí 8,25 zisků na zápas.

Těžko lze odhadnout, kdo z kolínských hráčů bude zrovna v daném utkání nejlepším střelcem. Jednou je to Jirka Jelínek (průměr 12,5 b.), podruhé Standa Zuzák (průměr 11,3 b.), jindy zase Chad Barnes (průměr 11,3 b.), David Machač (průměr 12,6 b.) nebo Richard Field (průměr 14,1 b.).
Důkazem toho, že se v Kolíně hraje kolektivně, je i to, že hráči nepatří k nejlepším v individuálních střeleckých statistikách. Ale v první desítce jsou Rahsaan Ames a Chad Barnes v počtu asistencí, nebo Richard Field v doskocích.

Velkou oporou jsou pro kolínský tým fanoušci. Hlediště haly Spojů bývá téměř vždy zaplněné do posledního místa. Diváky přitahuje především atraktivní basketbal v podání domácího celku.

Od příštího zápasu tady bude ještě další lákadlo. V sobotu 26. listopadu startuje nová divácká soutěž. „Už na utkání s Interem Bratislava mají diváci možnost vyhrát osobní automobil HYUNDAI i10, který do soutěže věnovala firma Auto Design Vaňkát s.r.o.,“ představuje novinku manažer Miroslav Sodoma. „Vždy o poločasové přestávce vylosujeme jednoho diváka, který bude soutěžit,“ dodal.

Jde o soutěž dlouhodobou, ale stačí jeden úspěšný hod a osobní automobil HYUNDAI i10 bude mít nového majitele.

(Jana Kubartová)