BC Kolín jde do páté sezony v Mattoni NBL s cílem bojovat o play-off.V kádru došlo jen k malým změnám. Odešli Brad Jones a Terry Smith, které nahradili Rahsaan Ames a Chad Barnes.

Rahsaan Ames se do Kolína vrací, působil zde už v sezoně 2008/2009. Dříve byl hráčem Prostějova a Pardubic. „Prostředí Mattoni NBL velice dobře zná. Jeho zkušenosti jsou pro nás hodně cenné,“ uvedl kouč Predrag Benáček.

Ani Chad Barnes není v Evropě žádným nováčkem. Hrál v Polsku, Černé Hoře a naposledy v Estonsku. „Jeho velkou předností jsou zkušenosti z evropských soutěží. Může hrát na pozici 1 i 2. Je to chytrý hráč, hraje kolektivně. Do týmu skvěle zapadl,“ chválí osmadvacetiletého Američana kolínský trenér.

Do sestavy byl zařazen junior Filip Adamec, který je spolu s Jakubem Němečkem dalším kolínským odchovancem na soupisce.
„Síla týmu je stejná. Určitě je pro nás předností, že kádr zůstal téměř pohromadě,“ dodal.

Letošní ročník Mattoni NBL bude mít 14 účastníků. V soutěži se premiérově představí dva slovenské kluby, Astrum Levice a Inter Bratislava. V základní části se utká dvoukolově každý s každým. Následovat bude nadstavba, kde se ve skupině A1 prvních šest týmů střetne dvoukolově každý s každým a zbývající osmička bude hrát stejným systémem ve skupině A2.

Družstva na 7. až 10. místě sehrají předkolo play-off. Hůře postavení budou bojovat o udržení. Nejlepších 8 celků čeká play-off. „Pro diváky je letošní model atraktivnější. Bude se hrát více zápasů a slovenské týmy soutěž určitě zpestří,“ vyzdvihl klady nového hracího systému prezident BC Kolín Martin Buřič.

Všechna domácí utkání kolínských basketbalistů začínají v tradiční čas v 17:45. Hned v 1. kole se představí ve sportovní hale Spojů proti Ústí nad Labem. „Předprodej vstupenek bude probíhat stejně jako v minulé sezoně v Městském informačním centru. Výše vstupného se nemění, je tedy 50,- Kč. Stále jsou v prodeji permanentky za 950,- Kč. Na domácích zápasech opět chystáme akce s kácovským pivovarem a chybět nebudou ani divácké soutěže,“ láká fanoušky manažer Miroslav Sodoma.

V říjnu Kolín sehraje v hale Spojů čtyři zápasy. Kolínští fanoušci se mohou těšit na atraktivní soupeře. V sobotu 8. října je na programu utkání s Pardubicemi, ve středu 12. října s USK Praha, v úterý 18. října s Nymburkem a ve středu 26. října s Děčínem.

Příprava proběhla bez problémů

Kolínský tým má za sebou přípravu na další sezonu v Mattoni NBL.

„Příprava proběhla podle plánu. Program se nám jen trochu zkomplikoval po turnaji v Ústí, kdy jsme týden nemohli dopoledne trénovat v hale. Nijak nás to ale neovlivnilo,“ uvedl trenér Predrag Benáček. „Stihli jsme vše, co jsme chtěli. Důležité bylo zapojit do týmu dva nové hráče. To se povedlo. Kluky musím pochválit. Po celou dobu přípravy makali a dali do toho vše. Na rozdíl od loňska se nám tentokrát vyhnula zranění a zdravotní problémy. Jsem spokojený,“ zhodnotil kouč.

Kolín odehrál celkem dvanáct přípravných utkání, z nichž jenom dvě prohrál. „Výsledky nejsou důležité. Hlavní je sehrávání týmu,“ je si vědom kolínský trenér. „Zápasy nám ukázaly, co můžeme a co ne. Vyzkoušeli jsme všechny hráče. Utkání splnila, co jsme od nich očekávali,“ dodal.

Generálku na ligu zvládli Kolíňáci na jedničku. V pátek 23. záři zvítězili ve Svitavách 84 : 76. Do zápasu nastoupili bez Romana Marka, Uroše Benáčka a Stanislav Zuzák odehrál jen část. „Hráči zahráli velmi dobře. Dokázali jsme otočit utkání, ve kterém jsme v poločase prohrávali o 9 bodů,“ chválí své svěřence Predrag Benáček. Svou porci minut odehrál i junior Filip Adamec. „Filip byl v tomto zápase naším třetím pivotem. Na palubovce strávil více než 12 minut. Zahrál slušně. Nic podstatného nezkazil,“ řekl k výkonu kolínského odchovance Predrag Benáček.

Na začátek přijede Ústí nad Labem

Letošní ročník Mattoni NBLodstartuje Kolín soubojem se Slunetou Ústím nad Labem, která se vrací do nejvyšší soutěže po třech sezonách v 1. lize.

Kouč Roman Bednář se opět bude spoléhat na Thada McFaddena. Kádr posílili Američan LeKendric Longmire, Slovák Matúš Kuchálik, rozehrávač Jiří Holanda, pivoti Tomáš Hrubý a Jaroslav Tyrna.

Kolínští se se Slunetou utkali v přípravě, kdy v rámci Tyršova poháru svého soka přehráli 77:66. Střelecky se nejvíce dařilo Stanislavu Zuzákovi, který byl autorem 16 bodů. Richard Field a David Machač zaznamenali po 13 bodech.

Ústí odehrálo celkem deset přípravných zápasů s vyrovnanou bilancí pěti výher a pěti porážek. Zvítězilo nad GSA Collegiate Basketball 89:66, Dresden Titans 111:62 , BK Lions Jindřichův Hradec a v posledním přípravném zápase vyhrálo nad týmem 2. Bundesligy Science City Jena 89:88.

Kolíňáci zakončili přípravu v pátek 23. září ve Svitavách. Generálku na ligu zvládli na jedničku. Svitavské Tury porazili 84:76. Většinu košů Kolína zařídila trojice Američanů. Richard Field nasázel 21 bodů, Chad Barnes 19 a Rahsaan Ames 18.

„Do sezony chceme vstoupit vítězstvím. To se nám v minulých letech nepodařilo. Víme, co nás ve středu čeká. S Ústím jsme se utkali v přípravě, takže by nás nic nemělo překvapit. Ale zrovna tak znají oni nás. Ústí má kvalitní tým, dva slušné Američany a také dobré české hráče. Hrajeme doma a jednoznačným cílem je pro nás výhra. Nic jiného nebereme,“ hlásí před utkáním trenér Kolína Predrag Benáček.


Rozlosování domácích utkání
1. kolo, 28. září 2011
BC Kolín - Ústí nad Labem
3. kolo, termín bude stanoven
BC Kolín - BK Prostějov
4. kolo, 8. října 2011
BC Kolín - BK JIP Pardubice
5. kolo, 12. října 2011
BC Kolín - USK Praha
7. kolo, 18. října 2011
BC Kolín - Basketball Nymburk
9. kolo, 26. října 2011
BC Kolín - BK Děčín
11. kolo, 2. listopadu 2011
BC Kolín - Astrum Levice
13. kolo, 12. listopadu 2011
BC Kolín - Tuři Svitavy
15. kolo, 26. listopadu 2011
BC Kolín – Inter Bratislava
19. kolo, 28. prosince 2011
BC Kolín – NH Ostrava
21. kolo, 4. ledna 2012
BC Kolín - Levharti Chomutov
23. kolo, 14. ledna 2012
BC Kolín - BK B & W Opava
25. kolo, 28. ledna 2012
BC Kolín - BK Plzeň

Jana Kubartová