O pětadvacetiletém rozehrávači Romanovi Markovi. „Popravdě jsem vůbec netušil, že to byl už stý zápas, takže jsem docela překvapen. Docela ten čas letí. Naštěstí se mi vyhýbaly zranění a nemoci, tak to bude možná díky tomu,“ zareagoval na dotaz Kolínského deníku basketbalista.

Co vás v Kolíně drží? Jste ze Slovenska a tam by o vás určitě mělo zájem hned několik klubů, natož když jste i členem slovenské basketbalové reprezentace…
Ano, je to pravda. V létě se mi ozvalo několik slovenských týmů, které měly zájem. Upřednostnil jsem ale Kolín, protože hraje kvalitnější ligu. Myslím si, že česká liga je letos zajímavá i tím, že se rozšířila. Pro mě, jako hráče, je samozřejmě důležitá konfrontace s kvalitními protivníky, jako jsou například mančafty Nymburka nebo Pardubic. Takové týmy na Slovensku bohužel nejsou. Každopádně v této sezoně předvádíme v Kolíně dobrý basket a jsem rád, že jsem tady.

Už jste na to narazil, letos je to zatím nejúspěšnější sezona Kolína v Mattoni NBL. Celkové páté místo po základní hrací části, jisté play-off. Co to, že se vám tak daří?
Důvodů je hned několik. Důležité bylo, že zůstalo pohromadě zdravé jádro českých hráčů, které se postupně sehrálo a v podstatě usměrňuje tým. Dále přišli dva Američané, kteří hrají velmi zkušeně, chytře a rychle do mužstva zapadli. Myslím si také, že se nám dařilo v přípravě před sezonou a z ní jsme se výborně odrazili do začátku soutěže. Postupně jsme získali sebevědomí, které je v basketu hodně důležité.

Naposledy ve Svitavách to ale nevyšlo. Proč? Když byste utkání vyhráli, mohli jste v tabulce skončit ještě čtvrtí. Jaký to byl zápas?
Zápas to byl rozhodně náročný. Svitavy jsou obzvlášť doma silné a nehraje se u nich lehce. Podle mě rozhodla naše špatná obrana. Nechali jsme rozstřílet jejich dobré střelce z perimetru a také byly hodně silní na útočném doskoku. Rozhodně jsme ale dřeli, každý nechal na hřišti maximum. Bohužel to nevyšlo.

V sobotu vám začíná nadstavbová část. Jste ve skupině A1. To když by vám někdo řekl před začátkem ligy, to byste asi nevěřili, že?
Je pravda, že bychom tomu asi nevěřili, ale my jsme si nedávali a ani si nedáváme žádné konkrétní cíle. Do každého zápasu jdeme naplno, snažíme se využívat našich silných stránek, dodržovat to, co po nás trenér chce.

Dobrá, i když si tedy konkrétní cíle nedáváte, přece jen o tom přemýšlíte, ne? Jak vy reálně vidíte vaše šance v dalším průběhu sezony?
Myslím si, že si to v play-off rozdáme s Děčínem, a to je soupeř, na kterého si věříme. Takže kdo ví, ve sportu se může stát cokoliv. Můžeme hned vypadnout, ale může z toho být třeba i medaile (úsměv.) Když budeme zdraví a bude forma, tak proč ne.

V prvních dvou zápasech nadstavby jedete ven. V sobotu vás čeká Děčín, pak USK. S jakou bilanci myslíte, že se vrátíte na domácí palubovku, kde na začátku března hostíte Pardubice?
Já doufám, že se nám povede minimálně v jednom z těch dvou venkovních zápasů vyhrát a že Pardubice doma opět potrápíme, tak jako vždy. V nadstavbě bude pro náš každý zápas obtížný, ale jsem přesvědčen, že to je pro nás jen a jen dobře. Všechny zápasy budou proti kvalitním týmům a doufám, že nás nadstavba A1 dobře připraví na play-off.