Na vině byla především nemoc nejlepší kolínské mládežnické sportovkyně uplynulého roku Heleny Jiranové, která tak nevyřadila z boje o medaile pouze ji, ale také celou loni veleúspěšnou dívčí štafetu. Kvůli zdravotním problémům v přípravě nestartovala ani loni stříbrná Karolína Novotná, nemoc skolila také v létě stříbrnou běžkyni Kamilu Kleiberovou. A když k tomu přičteme přestupy loni úspěšných tyčkařů Davida Seiferta a Zuzany Muniové do USK Praha, bylo oslabení kolínských barev hodně citelné.

Bylo to vidět hned v sobotu. Jako první svou disciplínu ukončila juniorka Kristýna Czakojová, která ve svém rozběhu na 60 m překážek doběhla čtvrtá v čase 9,68 s a postup do osmičlenného finále jí unikl o jediné místo. Junior Jan Lonek si ve skoku dalekém dokázal vyrovnat výkonem 637 cm své osobní maximum, ale ani jemu to na finále nestačilo a skončil jedenáctý. První finálové umístění kolínské výpravy tak zaznamenala až juniorská tyčkařka Barbora Skalníková, která zdolala 290 cm a obsadila 8. příčku. Kristýna Czakojová se v odpoledním programu představila ještě jednou, pro změnu ve výškařském sektoru, ale i tady jí patřila po skoku přes 152 cm nepopulární 9. příčka. Juniorka Petra Sotonová podala v rozběhu na 400 metrů bojovný výkon a vylepšila své halové maximum na 61,30 s, ale ani to nestačilo na lepší než 11. místo. Sobotní kolínskou účast s jediným umístěním na konci finálové osmičky zakončil 13. příčkou výkonem 13,02 m juniorský trojskokan Zdeněk Baláček.

Neděle přinesla příznivcům kolínské atletiky přece jenom více radosti, i když začátek programu se nesl ve znamení sobotních výsledků. Ve skoku vysokém dorostenců totiž Michal Tomi zdolal 177 cm a obsadil 12. místo. Pak ale přišla soutěž s trojnásobným kolínským zastoupením – skok vysoký juniorů. Jako první se rozloučil se soutěží po zdolání 187 cm Lukáš Pokorný a bylo z toho, jak jinak, 9. místo. O výšku dál, na 192 cm, se dostal Pavel Krejča a znamenalo to pro něj výbornou 6. příčku. Ve velice kvalitní soutěži zůstal z kolínské trojice Matyáš Dalecký, který začal na 187 cm, kde musel jednou opravovat, což mohlo, jak ukázal další průběh, být rozhodující. Přes 200 cm se dostala pětice výškařů, přes 203 čtveřice a teprve po 206 byla jasná trojice medailistů. Zde poprvé zaváhal ostravský Veselý, a protože Matyáš Dalecký zdolal všechny výšky včetně následujících 209 na první pokus a se stejnou výškou si napoprvé poradil i Veselý, měli s jedinou opravou za celou soutěž stejnou pozici. Protože 212 už ani jeden nepřekonal, muselo o mistru ČR rozhodnout rozeskakování.

To probíhá tak, že závodníci mají na poslední výšce ještě jeden pokus, pokud oba nezdolají či oba zdolají, snižuje či zvyšuje se vždy o 2 cm. A protože do dramatického souboje zasáhli ještě pořadatelé, kteří rozeskakování kvůli ceremoniálu přerušili a oba soupeře tak pořádně vykolejili, viděli diváci v závěru soutěže celkem 17 nezdařených pokusů za sebou! Až ten osmnáctý, který se na výšce 202 cm vydařil svěřenci trenérů Antonína Morávka a Jaroslava Kováře Matyáši Daleckému, rozhodl o tom, že zlato poputuje do Kolína!

V závodě na 1500 m se poté představila dorostenka Kateřina Procházková, která v čase 5:23,86 doběhla na 13. místě. Na stejné trati juniorů pak obsadil Jakub Rychlík 15. místo časem 4:23,85. Ještě jeden velký úspěch ale čekal na kolínské atlety. Postaral se o něj ve vrhu koulí juniorů svěřenec Ratislava Šediny Pavel Krejča, který třetím pokusem poslal šestikilogramové náčiní do vzdálenosti 16,39 m, což znamenalo výrazné zlepšení jeho osobního rekordu. Tímto vrhem držel až do poslední chvíle stříbrnou pozici. Na bronzovou příčku ho poslal až úplně posledním možným pokusem chodovský Skála.

Kolínskou bilanci pak zakončily štafety. Ta dorostenecká v sestavě Minařík, Koubský, Fořt, Kunt byla diskvalifikována a juniorská čtveřice Weihrauch, Lonek, Hanzlík, Baláček vybojovala na 4x200 m časem 1:36,21 osmou příčku.

Kolínská výprava tedy vybojovala na tomto šampionátu jednu zlatou a jednu bronzovou medaili a k tomu tři finálová umístění.

(Jiří Tuček)