„Pro mě je to veliká pocta a hlavně nakopnutí do další sezony, abych byla schopná příští rok konkurovat těm nejlepším kolínským sportovcům," řekla vítězná Helena Jiranová.

Máte za sebou jednu z nejúspěšnějších sezon. Čekala jste, že byste mohla vyhrát v této anketě?
Čekala jsem, že bych mohla být někde v popředí, ale rozhodně NE na prvním místě, protože v Kolíně je mnoho vynikajících sportovců s mnoha skvělými úspěchy.

Bylo to ale o prsa. Druhého Daniela Radovesnického jste porazila o pouhý jeden bod. To je těsný rozdíl. Podobný tomu, který zažíváte na atletické dráze. Jaký nejtěsnější závod jste dosud běžela?
Nejtěsnější závod jsem běžela loni na mistrovství České republiky dospělých v Plzni, kde jsem porazila Lenku Masnou jen o pouhou setinu sekundy.

Když byste měla osobně možnost zvolit nejlepšího sportovce, který by to byl a proč?
Já osobně bych zvolila právě Dana Radovesnického. Už jen pro to, kam se všude dostal a kde jsme ho mohli vidět. Jako účastník mistrovství Evropy a světa byl pro mě jasnou jedničkou. Taky si myslím, že sportovní gymnastika je jeden z nejtěžších sportů, protože já sama mám problémy jen s výmykem. Obdivuji všechny, co dělají gymnastiku.

Sezona 2015 byla z vašeho pohledu hodně úspěšná. Na jaký výsledek nebo výkon jste nejvíc pyšná?
Nejvíc pyšná jsem na druhé místo na mistrovství České republiky, kde jsem si zaběhla osobák (53.94) a zároveň zaběhla limit na Evropu. Pak rozhodně na štafetu, kde jsme obsadily čtvrté místo.

Zúčastnila jste se halového mistrovství Evropy v Praze, kde jste po boku Rosolové, Sajdlové a Hejnové doběhly ve štafetě na 4x400 m na čtvrtém místě. Jak na tento šampionát vzpomínáte?
Vzpomínky na šampionát zůstanou v mé hlavě navždy. Byl to neskutečný zážitek, který nejde vymazat. Pocit, kdy plná O2 Aréna fandí jen vám, je k nepopsání.

Nemrzí vás ještě dnes bramborová medaile?
Po doběhnutí to možná trošku zamrzelo, ale život jde dál a přijdou další závody, kde se budou sbírat medaile.

Atletika je v Kolíně populární. Sportovci z tohoto odvětví zaznamenávají spoustu úspěchů, což se odráží i v této anketě. Nyní jste získali z pěti titulů hned tři. To bude asi pořádná oslava, ne?
Oslava se bude muset odložit až po sezoně, jelikož teď jsou všichni v závodním tempu a připravení sbírat medaile.

Sportovní fanoušci vás většinou znají z atletické dráhy, kde jste ve sportovním. Dnes jste se ale musela obléct do společenského oděvu. Co vy a móda? Jaký styl preferujete?
To je velice složitá otázka, protože v mém šatníku převládá sportovní oblečení, ale samozřejmě se tam najde i nějaké to oblečení do společnosti. Hodně chodím na plesy, takže není nouze o různé typy šatů. Nejraději mám ale domácí oblečení, mikinu a tepláky. V tom ale můžu chodit jen doma nebo na procházky se psem.

Když máte sportu plné zuby, jak nejlépe relaxujete?
Nejlepším relaxem je pro mě cestování. Odjet někam daleko a užívat si jiných míst. Když ale je jen krátká chvíle na odpočinek, třeba jen den volna, tak ho nejraději trávím v posteli s dobrým jídlem a ještě lepším filmem. Nejraději mám animované pohádky, třeba Shrek je TOP (směje se), anebo si taky ráda popláču 
u nějaké romantiky.

Když byste nedělala atletiku, co by bylo vaší každodenní náplní?
Já jsem velice aktivní člověk, který nevydrží jen sedět doma u počítače nebo u televize. Takže bych dělala nejspíš jiný sport, anebo jich dělala víc najednou. Možná bych se učila víc do školy, abych měla lepší známky a taky si víc uklízela v pokoji (směje se).

Je vám 20 let. Pořád studujete. Co vy a škola?
Chodím prvním rokem na Českou zemědělskou univerzitu v Praze.

Jak náročné je pro vás skloubit školu a kariéru vrcholového sportovce?
Mám za sebou první půlrok na téhle škole a zatím si nemůžu stěžovat. Jako sportovec mám povolenou větší absenci na cvičeních a můžu zdarma využívat celý areál školy. Tréninky jsme s trenérem podřídili škole, kterou jsem měla jen dvakrát týdně. Teď mám za sebou zkouškové a můžu se s chutí vrhnout do závodění i dalšího semestru ve škole.

Rok 2015 je minulostí. Jaké plány máte do toho letošního?
Můj cíl je udělat si osobák s časem pod 53.40 a to je i zároveň limit na mistrovství Evropy v Amsterdamu. Samozřejmě posbírat nějaké medaile na domácím mistrovství a osobák na ostatních tratích.

Profil

Oddíl: Sokol Kolín-atletika
Rok narození: 1995
Úspěchy 2015: 4. místo na mistrovství Evropy v hale v běhu na 4x400 m v sestavě Rosolová, Sajdlová, Jiranová, Hejnová, mistryně České republiky na 400 m na dráze a stříbrná medaile na 400 m v hale, 27. místo na mistrovství Evropy v hale v běhu na 400 m, vytvořila historické kolínské rekordy žen v bězích na 200 m (24,08) a 400 m (53,94), jedna z opor extraligového týmu žen, který obsadil 5. místo v mistrovství ČR
Trenér: Ratislav Šedina