Bejlek Jaroslav (1945) – SK Sparta Kolín: Celoživotní fotbalista, který začínal jako žák v 10 letech v Jiskře Kolín, kde působil 20 let. Již jako aktivní fotbalista začal trenérskou kariéru. Nejprve v Jiskře Kolín jako trenér dorostu, zároveň byl u zrodu prvních fotbalových přípravek. Působil jako asistent trenéra Dušana Uhrina v Agru Kolín. Postupně byl hlavním trenérem dospělých v Kutné Hoře, TJ Kolín, Nové Pace a na závěr v divizních Polepech. Trenéřině se věnoval 40 let, z toho dvacet let jako trenér mládeže. Podílel se na vydání ročenky ke 100 letům AFK Kolín a také přispěl k vydání ročenky při příležitosti 100 let Sparty Kolín. Nyní pracuje jako sekretář FK Kolín. V letošním roce oslaví sedmdesáté narozeniny.

Bekešský Ondřej (1954) – Sokol Sendražice: Svou funkcionářskou kariéru začal u mládežnických družstev TJ Sokol Sendražice, nejprve jako trenér mladších žáků, později jako vedoucí starších žáků. Svou pracovitostí a nadšením působil na ostatní funkcionáře klubu, v němž se stal členem výboru a poté jeho předsedou. Tuto funkci zastával výborně dlouhá léta a jeho zkušenosti a odborné znalosti byly velkým přínosem pro chod fotbalového oddílu.

Čejka Milan (1961) – Vembloud korfbal club Kolín: Sekretář kolínského klubu, 20 let basketbalista, od roku 1989, kdy stál u zrodu VKC Kolín, hráč korfbalu, trenér, rozhodčí a funkcionář. Jako hráč získal 8 titulů mistra ČR, 6x se zúčastnil Poháru mistrů. Stále je aktivní v B družstvu. V roce 1991 se stal trenérem. Během této doby získal 6 titulů mistrů ČR. Zároveň byl 15 let reprezentačním trenérem mládežnických výběrů. Na mezinárodní úrovni získal bronz na MSJ 2001 a MEK 2000. Je to také ligový a mezinárodní rozhodčí, od roku 2006 člen jury IKF.

Čižinský David (1976) – SK Sparta Kolín: David Čižinský je dlouholetým brankářem FK Kolín. Do klubu přestoupil v roce 1996 a působí zde dosud. Přestože měl lákavé nabídky, například v roce 2001 do prvoligového Jablonce, nebo naopak, když se klubu nedařilo a sestoupil až do krajského přeboru, nikdy klub neopustil a zůstal mu věrný. Poprvé klubu pomohl k postupu do České fotbalové ligy v roce 1999. Za další dva roky se zasloužil o postup do 2. fotbalové ligy. Znovu k tomuto úspěchu přispěl v roce 2014 – postup do Fotbalové národní ligy. Své bohaté zkušenosti nyní také předává mladým fotbalistům jako trenér přípravek. David Čižinský v letošním roce oslaví čtyřicáté narozeniny.

Fiala Ladislav (1943) – horolezecký oddíl Lokomotiva Kolín: Zakladatel horolezectví v Kolíně v roce 1973. Předseda horolezeckého oddílu Lokomotivy Kolín po dobu 40 let. Je členem krajského výboru, lektorem a cvičitelem horolezectví I. třídy.

Krouman Jaroslav (1955) – Klub lodních modelářů Kolín: „Služebně" nejstarší člen. Už v roce 1969 vyhrál juniorské MČR. Po celou dobu je aktivně činný v kolínském klubu. Mezi juniory začínal v kategorii modelů volných plachetnic a vybojoval i dvě stříbrné medaile na ME. V 70. letech už v seniorské kategorii přešel na rádiově řízené plachetnice a vypracoval se do národní špičky. Stal se mistrem ČR a od počátku tohoto století se účastnil několika MS, kde výborně reprezentoval nejen ČR, ale také naše město. Bude mu 60 let.

Pechová Jaroslava (1945) – Agro Kolín – sport pro všechny: 35 let vedla cvičení předškolního žactva v oddílu SPV TJ Agro Kolín. Byla a je předsedkyní oddílu. Když jí nemoc znemožnila cvičitelskou práci, na tělovýchovu nezanevřela. Organizovala zájezdy na hory, zajišťuje cvičební prostory, stará se o hospodaření oddílu, spolupracuje při pořádání závodů. Stala se také aktivní členkou Parkinson klubu, kde organizuje soutěže pro stejně nemocné lidi z celé ČR. Na březen má již v Poděbradech připraven velký celostátní Pohár ČR Společnosti Parkinson ve stolním tenisu, šachu a pexesu. S elánem sobě vlastním tak propaguje přístup nepodléhání nemoci mezi těmi, ke kterým život není úplně spravedlivý.

Škopek Michal (1970) – SKP Kolín – futsal: 20 let se aktivně věnuje futsalu jako hráč. Později se stal hrajícím trenérem a vedoucím. Před 10 lety založil tým SKP Kolín, hrající aktuálně třetí nejvyšší soutěž. Před 5 lety založil Okresní futsalovou ligu, která se rozšiřuje do dalších měst a okresů. Je nejdůležitější osobností futsalového sportu na Kolínsku.

Šlezová Vlasta (1955) – Sokol Kolín-atletika: Bývalá vynikající parašutistka, držitelka národního rekordu ve výškovém seskoku, zasvětila dlouhodobě svoji činnost tělovýchově a sportu jako učitelka tělesné výchovy. Trenérka gymnastiky a v posledním období jako trenérka atletiky a funkcionářka TJ Sokol Kolín-atletika. Je vedoucí trenérkou sportovního střediska a starostkou TJ. Jejíma rukama prošla řada úspěšných závodníků atletického oddílu.

Taftl Martin (1977) – Sokol Kolín – sportovní gymnastika: Svěřenec Karla Hartiga, který se při stále ještě probíhající úspěšné kariéře (opora prvoligového týmu) věnuje trenérské činnosti. V sokolovně trénuje každodenně závodníky všech kategorií. Rukama mu prošli čeští reprezentanti Daniel Radovesnický, Radek Smékal či David Bega. Po tři roky působil jako reprezentační trenér juniorů, v roce 2014 jako reprezentační trenér mužů.

Vejdělek Oldřich (1947) – SK Volejbal Kolín in memoriam: Před rokem Oldřich Vejdělek předčasně ukončil svůj poslední zápas. Tak jako nedílně ke Kolínu patří volejbal, tak ke kolínskému volejbalu patřil právě Oldřich Vejdělek, který bude vždycky mít své nesmazatelné místo v kolínské historii tohoto sportu. Už v začátcích jako kvalitní hráč a později jako trenér a funkcionář vždy platil za spolehlivého a aktivního tahouna, který hlavní úsilí věnoval chodu a hlavně vzestupu svého sportovního klubu. Do posledních chvil se zajímal o dění v klubu, i když už mu zdraví nedovolovalo účastnit se ho aktivně. Ukazuje se, že nová volejbalová cesta, kterou aktivně pomáhal vytvářet, začíná v Kolíně vést znovu k takovým sportovním úspěchům, jaké si vždy představoval.

(Jiří Tuček)