„Ke kolínské grupě SRTG Kolín jsem se dostal náhodou. Chodil jsem si zacvičit do sokolovny na TRX a zpevňovací cvičení. Jednou přišel Martin Turek (jeden z trenérů SRTG Kolín), jestli bychom si nešli zacvičit s pár lidmi. Ten trénink byl mazec. A tím to pro mě vše začalo. V té době jsem trénoval a končil svou aktivní činnost ve fotbale. Sport mám rád, takže jsem byl za tuto možnost vděčný. Baví mě to dodnes. Je to dřina, ale bez tohoto nejde, a musím říci, že se po fyzické a psychické stránce cítím velmi dobře,“ konstatoval čtyřiačtyřicetiletý Půža.

Co vás na tomto sportu baví?
Jsem moc rád, že v této grupě můžu být a trénovat. Jde o partu fajn lidí a trenéři jsou tím správným kořením, funguje tu správná chemie. Nikdo neřeší prkotiny. Razí se cesta dřiny, poctivosti a překonávání vlastních hranic. Ostatně o tom jsou i závody, extrémní podmínky a překážky.

Jde o velice náročný sport. Jak se udržujete v kondici?
Trénujeme třikrát týdně z toho dvakrát venku a jednou v sokolovně. Já osobně trénuji dle rodinných a pracovních možností, dvakrát týdně běhám a dvakrát týdně cvičím. A momentálně jsem přidal ještě jeden trénink v nově otevřeném tréninkovém centru v areálu bývalé Tesly, který se jmenuje Tvůj Gym.

Jaký nejtěžší závod jste absolvoval?
Každý závod, který jsem absolvoval, byl něčím okořeněný a těžký, ale kdybych měl vybrat jeden, tak je to Ultra Beast. Já jsem tento závod okusil loni na Slovensku. Délka závodu byla kolem 52 km, 63 překážek a nastoupáno jsme měli přes 2000 m. Tento závod je časově limitován, máte časové brány, které musíte splnit, jinak jste zastaven a závod vám nebude umožněno dokončit. Letos byl opět na Slovensku a byla posunuta hranice náročnosti. Jinak patřím pouze mezi průměrné účastníky těchto závodů, ale naše grupa se pyšní mnoha úspěšnými elitními závodníky a nerad bych všechny jmenoval, protože bych na někoho mohl zapomenout a to by mě mrzelo. Všichni se k sobě chováme s respektem, užíváme si společné chvíle s úsměvem a navzájem se podporujeme.

Jste ženatý, s manželkou vychováváte dvě děti. Soutěží taky?
Na závody jezdíme většinou celá rodina. Máme to jako rodinné výlety po střední Evropě. Díky závodům jsme měli možnost navštívit velmi zajímavá místa. Funguje to tak, že se odběhneme závod já a děti, manželka funguje jako technické zázemí, a potom se naplánuje výlet, nebo túra v dané oblasti. Jsem moc rád, že oba synové přičichli k tomuto sportu a baví je to. Oba běhají zatím dle věkové kategorie závody KIDS, které jsou právě podle kategorie různě dlouhé s různým počtem překážek. Letos v Litovli si volnější formu zaběhla i manželka. Šlo o závod Charity, kde jde hlavně o příspěvek pro děti, které nemohou svůj život žít bez pomoci. Běží se kompletní trasa s překážky závodu kategorie Sprint. Neběží se na čas, ale jde o srandu a jiný pohled na tento závod.