FUTSAL V KOLÍNĚ BYL ZALOŽEN V ROCE 1996

Futsal v Kolíně napsal svoje první řádky v roce 1996. Zakládajícím členem byl Pavel Hervert. „Někteří ještě možná pamatují název týmu Deportivo,“ zavzpomínal na dobu, kdy hrál Kolín na úrovni dnešního krajského přeboru a umisťoval se na předních příčkách.

V roce 2003 přišla reorganizace futsalových soutěží a vznikla úroveň divizní, třetí nejvyšší soutěž. Do divize A tehdy postoupily vždy první tři týmy z krajských přeborů Středočeského, Severočeského kraje a Prahy. Kolín do této soutěže již vstoupil pod novým vedením a s novým názvem SKP Kolín.

Pavel Hervert odstoupil ze své funkce a dál se věnoval kariéře delegáta a rozhodčího futsalu. Žezlo po něm převzal Michal Škopek.

ROK VE 2. LIZE

Kolín je stabilním účastníkem divize, ale zažil i účast ve druhé lize (2007/2008). „Bohužel jsme ji hráli pouze jednu sezonu. Hned jsme spadli. Rok před tím jsme se dokonce dostali do finále pohárové soutěže, kdy jsme doma porazili tehdy prvoligové Kladno. Bohužel v odvetě jsme prohráli a pohárovou matematikou nám chyběl jeden gól k celkovému vítězství,“ vrátil se o několik let zpět Michal Škopek.

BUDOUCNOST? BEZ OBAV

Budoucnost futsalu v Kolíně stojí a padá s jeho osobou. A jaká podle něj bude?

„Vidím ji celkem dobře, především díky založení okresních lig. Bohužel o vyšší úroveň futsalu se ale asi aktuálně nemůžeme bavit, chybí herní kvalita. Potenciálně kvalitní hráči dávají přednost velkému fotbalu, kdy již na úrovních krajských soutěží dostávají nějaké peníze, ale to ve futsale není. Hrajeme zadarmo a já nemám finanční prostředky, abych hráče přeplatil. Několik let ani nemáme možnost řádného trénování, protože jediná hala SOŠ Kolín, kde hrajeme a která trochu odpovídá kvalitě hal pro futsal, je absolutně vytížená a my se tam časově nevejdeme. Samozřejmě to vše se podepisuje na naší kvalitě a našich výsledcích. Zrovna v probíhající sezoně je naše nesehranost strašně znát,“ podotkl Michal Škopek.

Zatímco SKP Kolín občas naráží na již zmíněné problémy, okresní liga jede bez problému již osmým rokem. Soutěž hrají nejen fotbalové kluby, ale taky party kluků.

„Máme dvě výkonnostní soutěže se čtrnácti týmy, a to nejen z Kolínska,“ upozornil Škopek.

V kolínském týmu se za víc jak dvacet let vystřídala plejáda hráčů. Z historického přehledu patří určitě z pohledu statistik k těm nejúspěšnějším bratři Jan a Tomáš Hovorkové, Richard Homola a stále aktivní Lukáš Slezák. Dále Michal Pangrác, který do Kolína přišel v roce 2006 z Letňan, a hrál futsalovou extraligu.

Mezi opory patřil také Petr Váňa, který přišel jako osmnáctiletý hráč a po čtyřech sezonách přestoupil do ligového Benaga Praha (následně Zruč), kde odehrál několik sezon.

HVĚZDA LUKÁŠ SLEZÁK

V současné době je nejznámějším a nejlepším hráčem SKP zmiňovaný Lukáš Slezák, který se již téměř deset let objevuje v soutěžních tabulkách aktivity na předních pozicích.

BÝVALÝ REPREZENTANT

„Navíc v naší brance se s matadorem Jirkou Černým střídá Jirka Kašpar, který má odchytáno několik sezon v první lize za Torf Pardubice a dokonce víc než desítku reprezentačních startů,“ objasnil Michal Škopek.

Minulost má Kolín skvělou. Jaká bude budoucnost? „Věřím, že se futsal v Kolíně bude hrát ještě spoustu let,“ konstatoval Michal Škopek.

Snad bude mít pravdu. Byla by škoda, kdyby zmizel ze zdejší sportovní mapy…