Pomalu se blíží další ročník charitativního běhu RUN FOR HELP Poděbrady 2019. Jak se na něj připravujete jako předseda organizačního výboru?

Chtěl bych zdůraznit, že jsem součást organizačního týmu, který celý běh připravuje vždy zhruba od ledna, února. Letos nás již čeká pátý ročník, takže v řadě věcí máme výhodu, že víme, kdo a co zařizuje a spolupráce funguje výborně. Přesto je s během samozřejmě dost práce. Zajistit trasu s Městským úřadem, Policií ČR, objednat dopravní značení, zajistit spuštění registrací, připravit program, technické zázemí, občerstvení pro účastníky běhu i návštěvníky, zajistit trička s logem našeho závodu, dobrovolníky apod. Vytisknout plakáty a propagační materiály. Je toho docela dost. Musím poděkovat hlavně dobrovolníkům, kteří nám pomáhají v den závodu. Bez nich by to nešlo. Teď, zhruba měsíc před závodem již samozřejmě přípravy finišují.

Kde vůbec vznikl nápad pořádat charitativní běh?

V hlavách členů organizačního výboru. Zajímavé bylo, že jsme o tom každý přemýšleli zvlášť. Pořádal jsem již předtím charitativní golfové turnaje, ale tam nebyla možnost zapojit více účastníků. Chtěl jsem zapojit děti, jejich rodiče do sportu, do charity. Aby si každý uvědomil, že může svým dílem přispět na dobrou věc. A když jsem o tom mluvil, vyšlo najevo, že současné kolegyně z organizačního výboru mají podobné úvahy. Dali jsme tedy hlavy dohromady a za čtyři měsíce proběhl první ročník Run For Help Poděbrady. Ale aby také zazněla jejich jména – spoluzakladatelky běhu jsou Jana Malínská, Maya Nicklová a moje manželka Petra Fialová. Určitě nesmím zapomenout také na Janu Nováčkovou, která ale bohužel v roce 2017, nedlouho po uspořádání třetího ročníku běhu podlehla zákeřné nemoci. V současné době s námi ještě spolupracuje Simona Melezínková.

Vy už jste během čtyř ročníků vydělali rodinám přes půl milionu korun. Berete to jako velký úspěch?

Jak jsem již zmínil, hlavním motivem pro mě bylo přivést lidi ke sportu, k charitě. Žil jsem nějakou dobu v zahraničí a tam bylo naprosto běžné, že naše děti nosily do školy malé částky na různé charitativní projekty. Líbilo se mi, že touto nenásilnou formou se již malé děti naučí, že mohou být součástí pomoci někomu, něčemu potřebnému. To, že se nám podařilo za čtyři ročníky předat rodinám nemocných dětí 516.000 Kč je podle mého názoru dost dobré. To, že řada běžců si náš závod dala do svého termínového kalendáře, že se zúčastňují pravidelně celé rodiny s dětmi, že všichni přispějí svým startovným do celkového výtěžku běhu, je další rovina, která mě také velmi těší. Určitě bych chtěl také poděkovat všem sponzorům, kteří náš závod finančně podporují. Velice si toho vážíme. Jedna firma nám od prvního ročníku zajišťuje veškerý tisk plakátů, pozvánek i startovních čísel.

Bývá tradicí, že se poděbradského běhu účastní velké množství závodníků. Loni běželo téměř tisíc lidí. Čím si to vysvětlujete?

Každý rok máme více běžců, což nás velice těší. Je dobře, že se počty zvedají postupně, protože nám to dává možnost organizačně větší a větší zájem zvládat. Vloni jsme měli 960 běžců a letos bychom rádi překonali 1000 běžců, což již začíná být hraniční počet na kapacitu prostoru před hotelem Golfi, kde se závody konají. Ale myslím si, že náš organizační tým včetně dobrovolníků zvládne jakýkoliv počet běžců (smích). A vysvětluji si to tím, že lidé mají zájem si zasportovat v krásném prostředí Skupice a Labe. A samozřejmě mají zájem pomoci těm, kteří mají vážné zdravotní problémy.

Vy sám také poběžíte?

Nepoběžím. První ročník jsem běžel, ale teď je starostí okolo závodu již tolik, že se věnuji organizačním záležitostem. Ono těch věcí v den závodu je tolik, že má organizační výbor i dobrovolníci od rána do odpoledne plné ruce práce.

Máte připravené nějaké překvapení pro letošní ročník nebo jste třeba pozvali nějakou významnou osobnost?

Ano, máme! Jsem velice rád, že se nám podařilo získat pro letošní rok opravdu významnou osobnost a to olympijského vítěze v desetiboji z roku 2004 pana Romana Šebrleho. Odstartuje rodinný závod v 10.00 hodin, bude mít autogramiádu, rozhovor na pódiu a ve 12 hodin, dokonce poběží náš hlavní závod na deset kilometrů. Velice se na jeho účast těšíme. Navážeme tak na předchozí ročníky, kdy se našeho závodu zúčastnili paní Jarmila Kratochvílová, pánové Radim Vrbata nebo Jiří Welsh. Celou akci bude letos moderovat Lucie Křížková, moderátorka ČT a Miss České republiky z roku 2013. Účast přislíbila i moderátorka a modelka Eva Perkausová.

Vy jste také úzce spjatý s poděbradským hokejem. Jak jste si užil letošní sezonu, v níž jste se probojovali do play off?

Členem klubu jsem od roku 1974, od roku 1996 jsem předseda klubu, do roku 2011 jsem aktivně hrál. Ano s poděbradským hokejem jsem docela úzce spjatý. Proto se na poděbradský hokej dívám komplexním pohledem, který zahrnuje všechny týmy od náboru, přípravky, přes žáky, dorost, juniory až po tým dospělých. Zajištění trenérů pro jednotlivé týmy, organizace života v klubu. Pravidelné trenérské schůze. Komunikace s rodiči, se sponzory. Ten pohled zahrnuje i Zimní stadion a jeho provoz. Myslím, že se nám s kolegy z klubového výboru i našimi trenéry daří rozvíjet klub, vychovávat malé hokejisty. Úspěchy naší mládeže stavím nad úspěchy A týmu. Ale je jasné, že semifinále play off KLM pro nás letos byl úspěch. Poděkování za něj patří kromě hráčů hlavně sportovnímu manažerovi Milanu Hněvsovi a dvojici trenérů Jan Boháček – David Kubát.

Takový úspěch, to je ale jistě další výzva pro příští sezonu…

Jistě, uspět v další sezoně je výzva, která se každoročně opakuje. Věřím, že se nám opět podaří sestavit konkurence schopný tým jako letos. Ale opakuji, pro mě osobně je spíš důležité, jak se bude dařit HC Poděbrady jako celku. Zda se nám podaří opět uspět s náborem, přivést další děti ke sportu, k hokeji. A vychovávat ty, kteří již u nás jsou. Jak po hokejové stránce, tak po osobnostní. A v neposlední řadě bych si přál, aby se nám konečně podařilo dostavět šatny u Zimního stadionu. To je pro mě velká výzva.

Je o vás také známo, že se angažujete v politice. Máte vůbec čas na svoje záliby a koníčky?

Ano, v politice se angažuji. Jsem již třetím volebním obdobím v řadě zastupitel města Poděbrady. Tady se ty záliby a koníčky trochu prolínají, protože sport je fajn provozovat aktivně, a já stále tak činím, ale zároveň jsou potřeba lidé, kteří ty sportovní aktivity ostatním a především dětem organizují. Nám je také organizovali naši otcové, rodiče, teď je řada na nás. A protože vím, co je s tím práce, velice si vážím všech sportovních funkcionářů a trenérů, kteří ve sportovních klubech pracují.