„Zápas byl hezký pro diváky, pro trenéry zase tak hezký nebyl. Byl napjatý a prožívali jsme to hodně," přiznal trenér Kolína Predrag Benáček.

„Bylo to pěkné utkání pro diváky. Bylo dramatické až do konce. Tady v Kolíně se to dalo očekávat," uvedl trenér Děčína Pavel Budínský.

Oba týmy nastoupily do zápasu bez svých klíčových hráčů. Kolín například nemohl nasadit rozehrávače Allena. „U Allena byl problém v administrativě. Chyba však nebyla na naší straně, ale té americké," podotkl Benáček.

Děčín nemohl nasadit Bosáka s Bažantem. „Přijeli jsme v trochu okleštěné sestavě, a to si, myslím, bylo na naší hře i znát. Ale celkovou naši hru nemusíme nijak negativně hodnotit," řekl Budínský.

Na začátku to vypadalo na tříbodovou přestřelku. Za hosty přesně pálili Stria s Jelínkem, na domácí straně to byli Faifr, Ličartovský, Vocetka nebo Hunt. A právě klíčový rozehrávač Kolína se již v páté minutě zranil. Pak to ještě na chvíli zkoušel, ale nešlo to. Zápas pro něho předčasně skončil. „Natáhl si svalový úpon u patní kosti," objasnil druh zranění lékař kolínského týmu Marek Balog.

„V tomto případě je doba léčení dva až šest týdnů," dodal Balog. „Ale uvidíme za tři dny, jak se bude cítit."

Kolín se tak musel ve zbytku utkání obejít bez klíčového muže sestavy Hunta. Na jeho post se z lavičky přesunul mladý Rovenský. „Ani jsem nečekal, že bych si tolik zahrál. Za šanci jsem rád," přiznal jeden z nejmladších členů Medvědů.

„Musím říct, že zápas byl takový zvláštní, protože Děčín přijel bez slušných a kvalitních hráčů Bosáka a Bažanta, taky Landa měl problémy. My jsme 24 hodin před zápasem nevěděli, že zůstaneme bez Allena. A že se nám Hunt zraní tak brzo. To pro nás byl obrovský problém. Ztratili jsme dva měsíce práce, kdy jsme sehrávali tyto dva hráče. Jsou to lídři týmu a najednou jsme museli hrát 35 minut s mladým Rovenským na rozehrávce, který poprvé hraje nejvyšší soutěž. Odehrál deset minut a nebyl špatný, mimochodem. Museli jsme tam použít Ličartovského a Bakiče, kteří nejsou ani jeden hráč na pozici 1. Tudíž jsme ztratili dva dobré hráče na pozici 2, kteří museli hrát na postu rozehrávače. Proto je pro nás to vítězství cennější, protože jsme ho vybojovali bez rozehrávačů," konstatoval Benáček.

Soupeř Kolína absence Hunta využil a postupně si budoval náskok. Kolín se ale pořád držel na dostřel. Vždy manko smazal. Když však sedm minut před koncem Děčín vedl o dvanáct bodů, mohlo se zdát, že je o vítězi rozhodnuto. Kolínští hráči ale ukázali velké srdce bojovníků.

Stíhací jízdu zahájil Bakič s Ličartovským. Oba se trefili za tři body. Pak si svůj díl slávy užil Aušprunk. Během pár vteřin zaznamenal sedm bodů. Kolín vedl o tři body. A když poté přidal Bakič další trojku, byl rozdíl ve skóre šestibodový (83:77). Diváci bouřili a hala se otřásala v základech. Tak elektrizující byla atmosféra.

A málem hráče Kolína pohltila. Vzápětí totiž Vyoral pěti body snížil na rozdíl jednoho bodu (83:82). Do konce zápasu chybělo třináct vteřin. Bylo to kdo z koho.

Definitivní pojistku mohl přidat Machač, ale nedal. Poslední střela patřila hostům. Stria však trefil pouze obroučku. Kolín si tak v prvním zápase mohl připsat cenný skalp. Porazil stříbrný tým loňské sezony.

„Porážka je hořká v tom, že jsme si mysleli, že bychom si mohli odvézt první dva body. Ale bohužel basketbal se hraje 40 minut a já bych řekl, že už je to takový evergreen tady v Kolíně. Rozehrajeme si dobře některá utkání a nedotáhneme to do konce. Někteří hráči buď mentálně udělají chyby, nebo zkolabují, a v okamžiku, když domácí udělali šňůru 14:0, tak se dostali na koně a my jsme už bohužel tou střelou Luboše Strii v závěru neotočili utkání v náš prospěch. Takže odjíždíme trochu smutní, ale musíme se oklepat, liga pokračuje dál," nevěšel hlavu Pavel Budínský.

„Letos se potvrdilo, co jsem si myslel už v přípravě, na rozdíl od minulého roku, že se náš tým nepoloží, ani když soupeř vede o 5, 10, nebo 12 bodů. Děčín vedl o 12 bodů, minulý rok bychom prohráli o 25, ale naopak nyní se hráči dali dohromady, začali bojovat a zápas otočili na plus 6. Hodnotím to pozitivně, mám z toho radost, stejně jako diváci, kteří nás dnes podpořili výborným způsobem. Chci jim poděkovat. V hale byla dobrá atmosféra. Vítězství proto patří i jim," uzavřel Predrag Benáček.

Body: Bakić 19, Machač 15, Horák 14, Aušprunk 13, Ličartovský 6, Vocetka 6, Faifr 5, Hunt 3, Harčár 2 – Stria 28, Vyoral 21, Jelínek 15, Šiška 8, Houška 4, Kaša 3, Ježek 3. Rozhodčí: Hošek, Jeřáb, Heinrich. Střelba za 2 body: 20:39/14:28. Trojky: 10:24/13:31. TH: 13:17/15:18. Diváků: 610 (vyprodáno). Po čtvrtinách: 25:24, 39:45, 61:66. Nejlepší hráč: Karel Aušprunk (Kolín).