Přestože nepostoupili, ostudu určitě neudělali. V turnaji byli nejmladším týmem.

O dvě místa se kromě Kolína utkaly Ústí nad Labem, Sokol Pražský a Plzeň.

„Všechny tyto týmy jsou spádovými pro své oblasti a tím mají větší možnost výběru hráčů, ať již na soupisku, nebo zápasu samotného. Toto jsou holá fakta, která si je třeba uvědomit, ale v žádném případě je nepoužívat a nebrat jako výmluvu. Basket se hraje na hřišti pět proti pěti a hotovo,“ uvedl trenér Kolína Miroslav Sodoma.

První utkání odehráli jeho svěřenci proti Ústí nad Labem, papírově nejpřijatelnějšímu soupeři.

I když měli duel dobře rozehraný, v závěru se strachovali o výsledek.

„Po první čtvrtině jsme se dostali do dvouciferného vedení, ale díky naprosté ztrátě koncentrace jsme soupeři dovolili se ve druhé čtvrtině do utkání vrátit. Přestože jsme v celém utkání vedli, již nikdy jsme nedokázali soupeři výrazněji odskočit a do posledních sekund nebylo o vítězi rozhodnuto. Nakonec jsme soupeře udolali i přes naprosto katastrofální procento trestných hodů. Neproměnili jsme jich 31 z 53, to může být nový „rekord“ kvalifikace, ale výhra se počítá,“ podotkl Sodoma.

Druhé utkání proti týmu Sokola Pražského mělo nečekanou váhu z důvodu páteční prohry soupeře s Plzní. Jejich zaváhání by znamenalo konec nadějí. „Z pohledu toho, že mají ve svém středu několik reprezentantů, je až nepochopitelné, že se vůbec do baráže dostali. Naše případná výhra by znamenala vysněný postup,“ řekl Sodoma.

S výškově vyspělejším soupeřem nakonec vysoko prohráli. „Soupeř od samého začátku využíval své výrazné výškové převahy, ale my jsme nechtěli dát svou kůži zadarmo. Hlavně v druhé půlce se naplno projevila fyzická převaha soupeře,“ přiznal kolínský šéf lavičky.

Poslední utkání, poslední šance postoupit. Na základě předchozích výsledků bylo jasné, že pokud chce Kolín postoupit, musel by nad Plzní zvítězit o 19 a více bodů. „Věděli jsme, že to je úkol více než těžký, ale kluci v průběhu své kariéry již několikrát ukázali, že se nikdy nevzdávají a že jsou bojovníci,“ uznal Sodoma.

Vypadalo to nadějně, v poločase vedl Kolín o tři body. Vstup do druhé půle se mu ale příliš nepovedl a soupeř si vzal vedení zpět. I když se několikrát k soupeři přiblížil, misky vah na svoji stranu už nepřevážil.

„Všichni jsme zklamaní, ale s odstupem času si jistě každý uvědomí, že po skvělé sezoně je i tento výsledek a vůbec možnost kvalifikaci hrát úspěch. Jsme třináctí v republice v kategorii, do které teprve nyní tým bude věkově patřit a to ještě ne všichni,“ konstatoval Miroslav Sodoma.

„Všichni kluci jsou z Kolína a okolí, všichni basketbalově vyrůstali v BC Kolín, trénovali je kolínští trenéři, to je přeci úspěch všech těchto lidí. Já za sebe klukům děkuji za skvělou sezonu a věřím, že jsme ještě neukázali vše. Ještě bych chtěl poděkovat všem, kdo nás přišli do haly povzbudit a bylo jich hodně. Také bych chtěl upřímně poděkovat všem rodičům kluků, protože to, co pro ně dělají, není běžné. Bez jejich pomoci by tento tým, tohoto úspěchu nedosáhl,“ dodal.

Výsledky: Kolín – Ústí 85:81 (Kosík 20, Vacek 17, Vetor 16, Novák 13, Macháček 5, Merta 5, Švarc 4, Somberg 3, Vlček 2), Kolín – Sokol Pražský 64:97 (Novák 17, Vacek 13, Macháček 7, Somberg 7, Vetor 6, Merta 6, Kosík a Vlček 4), Kolín – Plzeň 72:82 (Kosík 19, Novák 17, Vetor 17, Somberg 8, Merta 7, Vacek 4).
Pořadí: 1. Plzeň, 2. Sokol Pražský, 3. Kolín, 4. Ústí.