Bylo to poprvé v historii, kdy zápas nejvyšší soutěže byl odehrán dopoledne. Začal přesně v 10 hodin.

„Já osobně jsem s brzkým začátkem problém neměl. Ještě v loňské sezoně jsem hrál za juniory a tam se začínalo také dopoledne,“ uvedl nymburský talent Filip Novotný. „Zatímco já s tím problém neměl, někteří spoluhráči ano. Především ti z Ameriky. Nevěřili, že se dá v profesionální soutěži začínat takto brzo,“ dodal.

Mělo to jeden prostý důvod. Funkcionáři Nymburka společně s Agenturou Dobrý den z Pelhřimova, která vede Českou knihu rekordů a kuriozit, chtěli zapsat nejnižší věkový průměr diváků na jednom utkání nejvyšší české basketbalové soutěže. Povedlo se a rekord byl opravdu ojedinělý. Celkový 10,6 roků, dětí 9 let. „Trošku nám celkový průměr pokazil jeden pětaosmdesátiletý fanoušek. Na druhou stranu je to obdivuhodný věk,“ pronesl s úsměvem moderátor.

Pro žáky byly o přestávce připravené soutěže o drobné ceny a také soutěž o nejlepší třídní transparent povzbuzující nymburský tým. Vítězové z každé ze tří nymburských škol se mohou těšit na třídní volnou vstupenku do Zábavního centra Mirakulum, který byl hlavním partnerem čtvrtečního utkání.

Atmosféra byla od začátku doslova frenetická. Každý koš byl hlasitě oslavován. A důvodů k radosti měly děti spoustu. Patnáctinásobní mistři porazili pražské Sovy 101:56. „Věřil jsem, že Nymburk vyhraje a soupeři nastřílí devadesát bodů,“ uvedl devítiletý Filip, žák ZŠ Komenského.

Celou akci vymyslel Ladislav Sokolovský, známý šprýmař. „Jako klub pravidelně chodíme navštěvovat místní základní školy, s nimiž máme dobrou spolupráci. Na všech třech organizujeme odpolední kroužek basketbalu nebo jinou týdenní aktivitu, a přemýšleli jsme, jak těm malým ukázat pořádný basket, protože je složité děti, které chodí do družiny, dostat i s rodiči na večerní zápas od šesti hodin. Proto nás napadl tenhle způsob prezentace klubu v podobě dopoledního utkání,“ uvedl bývalý hráč klubu a v současné době šéf mládežnické basketbalové akademie.

A jak se akce líbila samotným hráčům? „Mě to nadchlo. Dokonce jsem byl v takovém herním transu, že jsem si ani nevšiml, že jsem vstřelil stovku. Proto mě to bude něco stát,“ řekl po utkání rozesmátý Filip Novotný.

Po utkání přišla na řadu autogramiáda a právě mladý Novotný se nestíhal podepisovat. „Už mě pěkně bolí ruka,“ podotkl asi při dvacátém autogramu.

„Myslím si, že se akce podařila. Proto bychom ji chtěli pořádat každou sezonu,“ podotkl Ladislav Sokolovský.