Ve středu 25. ledna od 17.45 hodin začne svátek basketbalu a spektakulární podívaná pro všechny příznivce BC Geosan Kolín.

„Postup do play-off Alpe Adria Cupu byl jedním z cílů pro tuto sezónu. I když se utkáme s Vídní, která vyhrála svou skupinu a je jasným lídrem rakouské ligy, chceme uspět a postoupit do semifinále! Pokud navážeme na výkon, který jsme předvedli ve druhé polovině utkání v Ostravě, máme šanci uspět,“ řekl kolínský asistent trenéra Filip Rytina.

Tomáš Hora (v bílém)
V sedmnácti za áčko? Hodně to pro mě znamená, líčí odchovanec Tomáš Hora

Doufejme, že hala Spojů bude našlapaná až po střechu, protože adekvátní kulisu si tento duel plně zaslouží. Do Kolína totiž přijede v současnosti nejlepší rakouský tým, který vévodí tabulce s bilancí patnácti výher a pouhých dvou porážek.

„Do utkání jdeme s jasným cílem, a to vyhrát! Na domácí palubovce nesmíme zaváhat, pokud chceme postoupit dál. A to my chceme,“ zdůraznil kapitán kolínského týmu Adam Číž. 

Mužstvo BC GGMT Vídeň bylo založeno relativně nedávno, v roce 2010, ale okamžitě se usídlilo v Superlize, nejvyšší soutěži. Za třináct let působení na rakouské basketbalové scéně vybojovali Vídeňští dvakrát třetí místo, jednou byli stříbrní a v letech 2013 a 2022 se stali mistry Rakouska. Poslední úspěch ještě umocnili výhrou v Rakouském poháru.

Z utkání 9. kola NBL BC Kolín - Ostrava (96:87).
Medvědům trvalo, než se probudili. K výhře je dotáhli Číž a Slavinskas

O tom, že tento tým má velké zkušenosti i z evropských kolbišť nemůže být pochyb. V loňském ročníku ALPE ADRIA CUPu dokráčeli hráči BC GGMT až do semifinále, kde těsně (83:89) podlehli pozdějšímu vítězi z Levic.

Z tohoto rychlého výčtu je patrné, že Medvědi narazí na soupeře, jakých ve své historii potkali pramálo. Jen pro porovnání, tým Kapfenberg Bulls, jež Medvědi v základní skupině AAC dvakrát porazili se nachází v rakouské Superlize až na 9. místě s poměrem utkání 6 výher/11 porážek.

Vizitka BC GGMT Vídeň

Barvy vídeňského klubu jsou červená a bílá. Dosavadní bilance v letošním ročníku AAC je 4 výhry a 2 porážky. V lize to mají hráči BC GGMT 15/2. Trenér Aramis Naglič (mimochodem, s chorvatskou reprezentací jako hráč držitel stříbrné medaile z LOH v Barceloně 1992) má k dispozici velmi zkušený kádr.

Šest jeho borců ze základní rotace přesáhlo 30 let, ale to v žádném případě neznamená, že by hráči byli přestárlí. Naopak, jsou v nejlepším věku a zkušenosti by mohli rozdávat. Zahraniční posily z Chorvatska, Srbska, Černé Hory a Kanady dodávají týmu maximální sílu.

Kolínští hráči Holosko (vlevo) a Švorba zvrátili nepříznivý vývoj utkání a dovedli své družstvo k vítězství. Švorba se stal výkonem 615 nejlepším hráčem 12. kola III. kuželkářské ligy mužů.
Kuželkáři porazili druhý celek tabulky a jsou tři body od bronzové příčky

Enis Murati (AUT) patří mezi nejlepší střelce jak v domácí soutěži, tak i v AAC, Bogič Vujosevič (AUT) vládne v AAC v počtu asistencí a Stefan Savič (SRB) a Jožo Radoš (AUT) patří mezi nejlépe doskakující hráče v obou soutěžích. Dalšími oporami jsou Nemanja Miloševič (MNG), Ivan Širiščevič (CRO), Jahenns Manigat (CAN), Carlos Novas (AUT). Vše je doplněno dravým mládím z domácí rakouské líhně. 

Michal Vlček