„Jsem za to moc vděčný. V anketě hlasuje mnoho lidí, kteří se zajímají o sport, a o to víc si cením toho, že jako sportovce roku zvolili právě mě,“ řekl čtyřiadvacetiletý sportovní gymnasta.

Kdybyste měl obě vítězství srovnat, kterého si ceníte víc?
Myslím, že obě vítězství jsou pro mě dost podobné a cením si jich obou stejně. I před čtyřmi lety jsem vyhrál anketu za rok, který je v olympijském cyklu jako druhý rok po olympiádě a my gymnasté máme olympijskou kvalifikaci vždy rok před olympiádou, to znamená třetí rok olympijského cyklu. Roky 2014 a 2018 pro mne byly určitě nejúspěšnější v mé sportovní kariéře, bohužel při kvalifikaci na OH v roce 2015 se mi kvalifikační závod nepodařil a na olympiádu v Riu 2016 jsem se nepodíval, tak doufám, že rok 2019 a olympijská kvalifikace v tomto roce bude úspěšnější a do Tokia 2020 se probojuji.

Králem kolínských sportovců jste se stal za rok 2014 a 2018. Byly to zároveň vaše nejúspěšnější roky, co se týká dosažených výsledků?
Určitě ano. V roce 2014 jsem byl druhý ve víceboji na mistrovství republiky, s národním družstvem se nám povedlo kvalifikovat na Evropské hry do Baku a měl jsem spoustu dalších úspěchů na mezinárodních závodech. V roce 2018 jsem poprvé vyhrál titul mistra ČR ve víceboji, ve velké konkurenci špičkových gymnastů jsem skončil na sedmém místě v závodě Austrian Team Open v rakouském Linzi a povedlo se mi stabilizovat moje výkony a předvádět kvalitní a konkurenceschopné sestavy na ME v Glasgow a MS v Doha.

Na který úspěch z loňského roku jste nejvíc pyšný?
Určitě na titul mistra republiky ve víceboji.

Jste sportovec, který sbírá úspěchy na kolbištích. Jak se díváte na podobné ankety?
Tím, že v anketě sportovce roku hlasují lidé, kteří se sportu věnují a rozumí mu, tak je to pro mě velkou ctí a moc si toho vážím, že zvolili právě mě. Je to vždy moc hezká akce s příjemnými lidmi.

Který ze sportovců byl vaším favoritem na vítězství?
Mým favoritem byla Katka Šafránková, ale neuvědomil jsem si, že už za Kolín nezávodí. Tímto bych jí chtěl ještě jednou moc poděkovat za předání ceny a doufám, že se spolu potkáme v Tokiu na olympijských hrách.

Vyhrál jste o šest bodů. Věřil jste, že byste mohl vyhrát?
Vůbec jsem to nečekal. O tom, že je v úterý sportovec roku, jsem se dozvěděl čtyři dny předtím a ani jsem nekoukal, kdo je v anketě letos nominovaný.

Z minulých let víte, že za umístění mezi nejlepšími se dostávají finanční prostředky. Už víte, jak s nimi naložíte?
Máme pár dní do Valentýna, tak asi koupím nějaký hezký dárek pro přítelkyni (směje se), se kterou mimochodem máme akrobatické vystoupení AkroDuo a minulý rok jste nás mohli vidět vystupovat na Sportovci Kolína.

Vaše kariéra byla téměř celý život spojená s kolínským Sokolem. Nedávno jste ale závodil také v Německu za Frankfurt. Z jakého důvodu jste tam skončil? Jak jste tam byl dlouho a jak se vám tam dařilo?
S Frankfurtem jsem závodil tři sezony a povedlo se nám dostat ze třetí Bundesligy do druhé, kde se Frankfurt stabilně drží doteď. Na začátku roku 2018 jsem dostal nabídku od jiného německého klubu, která pro mě byla atraktivnější, takže aktuálně závodím za klub StTV Singen, se kterým se nám minulý rok podařilo probojovat z druhé Bundesligy do nejvyšší německé soutěže, první ligy.

Kterou disciplínu ze sportovní gymnastiky máte nejraději a proč?
Mojí nejoblíbenější disciplínou je hrazda. Baví mě překonávat sám sebe, svůj strach, a když děláte na hrazdě letové prvky, musíte být absolutně přesný. Když nejste přesný, tak to většinou dost bolí.

V poslední době slavnostní vyhlášení ankety uvádějí členové sportovní redakce České televize. Který z moderátorů se vám zamlouval nejvíc?
Všichni byli skvělí a moc se mi líbí, že město zve právě sportovní komentátory, kteří se o sport zajímají a vědí, co dané sporty obnášejí. Asi nejvíc vzpomínám na Vojtu Bernatského a jeho předávání dárků.

Jak si od sportu nejlépe odpočinete?
Překvapivě asi učením. Dálkově studuji pedagogickou fakultu na UK v Praze a někdy je těžké skloubit vrcholový sport a školu, ale když si nastavíte, že při učení vlastně odpočíváte, tak to jde mnohem líp (smích).

Co vás čeká v roce 2019?
Letos vynechám v dubnu mistrovství Evropy v Polsku a celou svoji přípravu budu směřovat ke kvalifikaci na olympijské hry do Tokia, která proběhne v říjnu v německém Stuttgartu. V červenci mě čeká ještě jeden větší přípravný závod na olympijskou kvalifikaci, a tím je Univerziáda v Neapoli.

Když se bavíme o olympiádě v roce 2020, mluvíte o ní opravdu s respektem. Je vidět, že vás moc láká.
Je to sen, který má už od malička asi každý sportovec. Pamatuji si, když jsem v televizi poprvé sledoval olympiádu v Athénách 2004, ta atmosféra olympijských her mě tehdy nadchla a od té doby je cíl jasný.

Vizitka

Věk: 24
Bydliště: Kolín
Největší sportovní úspěchy: mistr ČR ve víceboji, 26. místo na ME, 31. místo na MS
Nejoblíbenější jídlo: Steak a dušená zelenina
Nejoblíbenější pití: Voda
Nejoblíbenější film: The Greatest Showman
Nejoblíbenější hudba: Panic! At The Disco – High Hopes