Dakar se pro letošní rok přesunul z Jižní Ameriky do Saúdské Arábie, což sebou neslo a nese celou řadu změn. Například už před odletem museli závodníci organizátorům závodu podepsat kodex chování, který budou dodržovat. Pozornost byla věnována i třeba oblečení, které nesmí být vyzdobeno obrázky s pohoršujícími nebo násilnými motivy. Muži pak mají oblékat dlouhé kalhoty, ženy zase zahalovat vyjmenované partie.

Jako první vyslanci sedlčanského týmu odstartovali z ruzyňského letiště už 27. prosince pilot kamionu Martin Macík s navigátorem Františkem Tomáškem.

Oba vyrazili tradičně s předstihem kvůli aklimatizaci nejen na odlišné klima, ale i časový posun. „Vše proběhlo hladce,“ hlásí Macík s Tomáškem, kteří za dobu svého pobytu stihli projít nejen město, ale rovněž zařídit řadu organizačních záležitostí, které bylo potřeba do startu zvládnout. „Připravili jsme například itineráře,“ prozradili.

HURÁ PRO STROJE

Zbytek výpravy včetně Jana Brabce dorazil do Saúdské Arábie ve čtvrtek. Macíkův týmový kolega dal tentokrát před aklimatizací přednost domácímu odpočinku po náročné rehabilitaci zraněné nohy.

Bezprostředně po příletu zbylých členů vyzvedl tým u organizátorů závodní i doprovodná vozidla, která už čekala v přístavu, a vydal se na zbývající část technických přejímek. Následně bylo úkolem mechaniků zkontrolovat, zda jsou závodní stroje po plavbě v pořádku. A pak už se mohli Macík s Brabcem vydat na cvičnou trať, kde naposledy otestovali své speciály.

Nyní si celý tým užije ještě sobotní slavnostní dakarské pódium a v neděli pak už nejslavnější a nejnáročnější motoristický závod na světě odstartuje první ostrou etapou vedoucí z Džiddy do Al Wajh.