„Uplynulá sezona byla velmi vydařená,“ řekl šéf klubu Jan Slavíček. „Hlavní událostí byla bronzová medaile Filipa Eberla na mistrovství republiky. V mužské kategorii Elite se nám to podařilo poprvé v historii.“

Nemalé jsou i letošní cíle týmu. „Minimálně tři zlata ze šampionátu na horských kolech a dalších pět medailí z mistrovství republiky na silnici,“ přeje si Slavíček. „A také chci samozřejmě vidět naše závodníky v reprezentačním družstvu na mistrovství světa i Evropy.“ Jedničkou stáje je kandidát olympijského startu v Pekingu Filip Eberl. A tady jsou další opory, které byly trenérem Slavíčkem vybrány do klubového Top týmu.

Ondřej Zelený (kategorie Elite). Přišel loni jako perspektivní posila, jenže většinu sezony promarodil. „Nebylo to ono,“ řekl Jan Slavíček. Letos by měla přijít náprava. „Zdravotně jsem v pohodě a doufám, že přijdou i výsledky,“ věří Ondřej Zelený. „Jsem připraven se poprat o start na mistrovství Evropy.“

Václav Hlaváč (do 23 let). Stále se zlepšuje, před měsícem vyhrál skvěle obsazený podnik ve Slovinsku. „Stejně se mu tam vedlo už před dvěma roky,“ prozradil Slavíček. Nechce se Hlaváč do Slovinska odstěhovat? „Tak to ne,“ smál se jezdec. „Ale ta trať mi tam vyhovuje. Nejsou na ní vůbec žádné kopce,“ prozradil tajemství svého úspěchu.

Lenka Ochmannová (ženy). Loni jako juniorka doma vyhrála, co se dalo. Teď jí čeká premiérová sezona o kategorii výš. „Měl jsem strach, že nedá tréninku maximum, protože maturuje,“ obával se Slavíček. „Ale mile mě překvapila.“ Kombinaci kola a školy zatím zvládá. „Jde mi to dobře. Až jsem sama překvapená,“ usmívala se Miss kolínské stáje.

Pavlína Raková (juniorky). Má nahradit Ochmannovou, což znamená jezdit v popředí. „Vím, že se to ode mě čeká. Budu mít složitou pozici, protože nahradit Lenku je těžké,“ tvrdí Raková.

Tomáš Pešek (junior). Loňská kometa se skvělými výsledky v Českém poháru a stříbrem z mistrovství republiky. „V cizině však na své domácí výkony nenavázal,“ řekl Jan Slavíček. Zvládne to letos? „Určitě je to mým cílem. Na mezinárodní starty se budu víc soustředit.“

Michal Galandák (junior). Cyklisticko-lyžařský obojživelník se vrací po dlouhém marodění s mononukleózou. „Lyžařská sezona mu nevyšla, takže má obrovskou motivaci. Měl by se zařadit do nejužší juniorské špičky,“ očekává Slavíček.

Aleš Brož (do 23 let). Jako junior v kolínské stáji zářil, pak však přestoupil do týmu Michelin MTB. Tam loni propadl. „Vůbec se mi nedařilo. Proto se vracím. Rád bych se vrátil na pozice, které mi patřily před přestupem,“ uvedl Brož.

Plány stáje: Nejen medaile, ale i organizace závodů a práce s dětmi

Nejen sbírání úspěchů na závodech v jiných destinacích, ale stále častěji i pořádání cyklistických akcí na území Kolína. Taková je v poslední době idea stáje Scania Apache team Kolín. Vše směřuje k jedinému. Uspořádat v lednu 2009 mistrovství republiky v cyklokrosu. „Chceme šampionát po dlouhých letech do města vrátit,“ řekl Michal Čepička, který je ředitelem všech závodů pořádaných v Kolíně.

Letos mohou organizátoři trénovat při přípravě o něco menších podniků. Tady je jejich harmonogram: 8. května - mistrovství středních Čech v cross country horských kol. 23. května - přebor kolínských škol v cross country horských kol, závod bude zároveň nominačním kritériem pro reprezentaci na školní olympiádě. 1. prosince - mistrovství středních Čech v cyklokrosu. 15. prosince - mistrovství republiky mládeže a žen v cyklokrosu, zároveň i Český pohár kategorie Elite.

“V Kolíně máme stále větší základnu místních dětí, takže se snažíme pro ně něco dělat,“ řekl Michal Čepička. „Dříve jsme brali nováčky od třinácti let. Teď už máme i jakousi přípravku a pracujeme i s mladšími dětmi.“ Že je v klubu kladen velký důraz na výchovu mládeže, o tom svědčí i počet kadetů v týmu. „Máme jich sedmnáct. To klidně můžeme založit i fotbalový tým,“ smál se šéf Scania Apache teamu Jan Slavíček.