Hned v prvý půlden zaklekl na start rozběhu na 100 metrů Štěpán Hampl, ale závod se mu nevydařil podle jeho představ.

Mezi celkem 47 nejlepšími sprintery světa startoval ve čtvrtém rozběhu a nepřály mu povětrnostní podmínky. Čtyři rozběhy měly podporu větru do zad až o síle 1,1 m/s, pátý měl mírný protivítr 0,3 m/s, a Štěpánovi foukal do tváře vítr o síle 1 m/s. Ve svém rozběhu doběhl kolínský sprinter až šestý v čase 10,78 s a od postupu do kýženého semifinále ho dělilo 0,16 s. V celkovém pořadí mu nakonec patřila 33. příčka.

Třetí den přinesl v dopoledním bloku druhý start Štěpána Hampla na tomto šampionátu, když tentokrát zaklekl do bloků v druhém rozběhu na 200 metrů, ale ani tento běh svěřenci trenéra Antonína Morávka v záplavě sprinterů tmavé pleti postup do semifinálových bojů nepřinesl.

Štěpán za mírné podpory větru +0,4 m/s doběhl ve svém rozběhu pátý za 21,53 s, tedy 33 setin za svým osobním maximem, a to mezi 37 nejrychlejšími sprintery světa na postup nestačilo. Kolínský atlet skončil v celkovém pořadí na 27. místě, tedy tři příčky od postupu, od nějž ho dělilo 19 setin sekundy.

V pátečním podvečeru byly na pořadu rozběhy štafet na 4x100 metrů a polovinu české reprezentační sestavy tvořili sprinteři Sokola Kolín - atletika. Zatímco Štěpán Hampl, kladenský Matěj Krsek a Daniel Vejražka z Klášterce nad Ohří už měli individuální vystoupení za sebou, pro Stanislava Jíru to byla první zkušenost na vrcholném závodě. A výsledek stál za to!

České kvarteto nastoupilo hned v prvním rozběhu a na startu v sedmé dráze zaklekl Stanislav Jíra. Po nacvičené "kolínské" předávce přebral štafetový kolík Štěpán Hampl a začalo se rodit obrovské české překvapení. Na třetím úseku štafetu přebral Matěj Krsek, který měl už na šampionátu za sebou vynikající třetí místo v běhu na 400 metrů, a do cílové rovinky vybíhal semifinalista dvoustovky Daniel Vejražka. V cíli z toho byl nejen vynikající čas 39,91 s, čímž tato sestava poprvé zaběhla pod 40 sekund, ale především senzační druhé místo, které znamenalo přímý postup do finále! České kvarteto podlehlo ve svém rozběhu pouze Italům, kteří byli rychlejší jen o 16 setin. Překvapením bylo především vyřazení vynikajících Britů a Australanů, kteří shodně pokazili poslední předávku.

Poprvé v životě nastoupili v sobotu Stanislav Jíra a Štěpán Hampl k finálovému závodu na mistrovství světa. Už samotný postup české štafety do finále po boku kvartet Spojených států, Jamajky, Trinidadu a Tobaga, Japonska a tří evropských sestav z Německa, Španělska a Itálie byl senzačním úspěchem, ale čeští sprinteři pomýšleli ještě výš.

Stanislav Jíra zaklekl do bloků v poslední osmé dráze, takže po většinu trati česká reprezentační štafeta neměla přehled o dění za ní, což ale při štafetách může být i výhoda, protože se přebírající člen štafety nemůže dát strhnout k předčasnému výběhu soupeři. Standovi se start výrazně povedl a předával Štěpánovi na úrovni všech ostatních štafet. Už po první předávce českému výběru odpadl jeden soupeř, neboť Italové, kteří Čechy v rozběhu těsně porazili, předávací území přeběhli.

Po vydařené předávce sice začal Štěpánu Hamplovi už dýchat na záda člen jamajské štafety a skvěle běželi i Američané, ale boj ostatních štafet byl stále vyrovnaný. Matěj Krsek poté předával do cílové rovinky Danielu Vejražkovi za elitní čtveřicí USA, Jamajka, Japonsko a Německo bojující o medaile na páté příčce. Tu také český finišman dokázal udržet až do cíle a v nejlepším čase této čtveřice 39,75 s proťal cílovou čáru na senzačním pátém místě, což je po mistrovském titulu tyčkařky Amálie Švábíkové druhý nejlepší výsledek celé české výpravy!

O zlatu rozhodli v nejlepším čase sezóny 38,88 s Američané těsně před Jamajčany, kteří vylepšili národní rekord na 38,96 s. Bronz vybojovali až na cílové čáře Němci (39,22) jen o setinu před Japonci. České kvarteto bylo tak druhou nejlepší evropskou štafetou, až šestí za nimi doběhli Španělé (39,86) o setinu před sestavou Trinidadu a Tobaga (39,87).

Stanislav Jíra a Štěpán Hampl byli teprve třetím a čtvrtým kolínským atletem, kteří zažili atmosféru mistrovství světa. Před nimi se to podařilo jen kladivářce Kateřině Šafránkové a sprinterce Heleně Jiranové. A po stříbru Kateřiny Šafránkové ze světového juniorského šampionátu v Bydhošti 2008 (a samozřejmě po její loňské osmé příčce z MS mužů a žen z Londýna) je pátá příčka kolínských svěřenců Antonína Morávka druhým největším úspěchem kolínských atletů na mistrovství světa.