„Do play off jsme hodně chtěli, ale i přes snahu se nám to nepovedlo. Pro mě samotného není tento výsledek příjemný a nejsem s ním spokojen. Na druhou stranu musím říct, že když jsem se díval do tréninkového deníku, tak z třiceti šesti týdnů této sezony jsme byli kompletní a mohli trénovat či hrát pět na pět pouze deset týdnů. Zranění nás decimovala celý ročník,“ uvedl trenér Pavel Beneš.

Rozhodující duel o postup do čtvrtfinále play off jste prohráli o jedenáct bodů. Kde se lámal chleba a bylo na výhru?

Kluci předvedli takřka heroický výkon. V sedmi dnech jsme hráli v sedmi hráčích čtyři utkání spojené s cestováním, a to nám zlomilo vaz. Na výhru jsme určitě měli, ale po jedenácti minutách se zranil Thompson a utkání bohužel nevyšlo oběma dalším Američanům. Oba byli příliš přemotivovaní a více než se soupeřem bojovali s rozhodčími.

O jistotu play off jste přišli v posledním kole základní části. Jak moc vás s odstupem času mrzí tato skutečnost?

To tak ve sportu bývá, že poslední utkání je nejvíce vidět. Ale o skupinu A1 jsme taktéž přišli prohranými utkáními s Ústím o dva, se Svitavami o pět, s Děčínem v prodloužení nebo s Olomouckem o šest bodů.

V sezoně jste zaznamenali některé dílčí úspěchy – například jste doma dokázali po velkém obratu porazit Pardubice, nebo dotáhnout duel proti Děčínu do prodloužení. Jsou to zápasy, na které bude v dobrém vzpomínat?

Za mě snad jen na utkání s Pardubicemi doma. Ta koncovka byla opravdu neskutečná a atmosféra v hale byla naprosto úžasná. Byla to společná výhra hráčů a fanoušků.

Na druhou stranu jste ale třeba dvakrát jasně prohráli s posledním Hradcem Králové. Jsou to třeba porážky, které vám následně chyběly v postupu do skupiny A1?

S Hradcem jsme to měli nakonec v sezoně 3:3. Herní styl soupeře nám nevyhovoval, ale že by nás to stálo účast v A1, si opravdu nemyslím.

Kolín se tradičně spoléhal na enklávu hráčů ze zahraničí – Walton, Purifoy, Thompson a Zollo. Splnili vaše představy?

Ve většině ano. Měli sice občas turbulentní výkonnost, ale bojovali a opravdu nám pomohli. Walton a Thompson splnili naše očekávání, Purifoy na pětasedmdesát procent a Zollo byl brán především jako pojistka pro případ zranění Machyho (Machač – pozn. red.) či Vojty (Bratčenkov – pozn. red) a podle toho také byla jeho role a minutáž na hřišti.

Zůstane některý z nich i v následující sezoně?

Na to je ještě brzy odpovídat. Teď bude pár dní volno a pak se začneme intenzivně věnovat složení týmu na příští rok či dva.

Do hry jste občas nasadil i hráče z vlastní líhně – Mertu, Kosíka, nebo Vacka. Vypadá to, že Kolín čeká světlá budoucnost?

Věříme, že ano. Že časem budeme moct opravdu naše kluky z juniorky zařadit do áčka a dát jim pravidelné minuty a roli v týmu. Vše záleží na klucích samotných, jak se k příležitosti postaví, jak budou pracovití a připravení se učit a vstřebávat spoustu nových věcí. Nakročeno mají velmi dobře.

Velký skok ale udělal mladý Novotný, který přišel v průběhu základní části z Nymburka, kde paběrkoval, ale pod vaším vedením vyrostl v oporu. Jak to vypadá s jeho dalším působením v kolínském dresu?

Filipa jsem si vybral v patnácti letech z Josefova, když jsem byl trenér nymburské akademie a pracoval s ním tam. Vím, co umí a znám ho, proto jsem si ho vybral i podruhé, a to v únoru z Nymburka k nám. Krom dovedností má především skvělé charakterově volné vlastnosti. Filipa by měl chtít v týmu každý trenér, je pracovitý, učenlivý, pokorný a chce se každý den zlepšovat. Samozřejmě máme velký zájem, aby u nás mohl pokračovat i v nadcházející sezoně.

Před sezonou jste vyhlásili postup do play off. V průběhu sezony jste ale pustili dva klíčové hráče ke konkurenci – Šafarčíka do Nymburka a Číže do Svitav. Krok, který byl proti. Sami jste se před důležitými bitvami vlastně oslabili…

Je pravda, že z venku to tak může vypadat, ale každá mince má dvě strany a vy musíte vždy zvažovat spoustu dalších okolností, které v dané sezoně či okamžiku vyplynou. Myslím si však, že tato otázka je spíše na našeho generálního manažera, pana Sodomu.

Minulé úterý jste odehráli poslední zápas v letošní sezoně. Tým jste rozpustili, nebo máte ještě nějaký program?

Teď dostali hráči pár dní volno a pak začneme pracovat na individuálních dovednostech a doplňkových sportech, aby nebyla hráčská těla zapojena jen basketbalovými pohyby.

Když se ohlédnete zpátky, je něco, co byste udělal dneska jinak?

To určitě ano, je to spousta věcí. Neustále se učím a snažím se na sobě pracovat stejně jako hráči, protože stejně jako hráči i já jako trenér dělám chyby a musím se je snažit odstraňovat.

Budete i v další sezoně trenérem Kolína?

V Kolíně mám smlouvu ještě na další rok.