V sobotu 
v Brandýse porazil Poděbrady 104:55 a domácí celek 59:52. V neděli Kolíňáci přehráli své soupeře zcela suverénně. Nad Brandýsem zvítězili 106:36 a nad Poděbrady 121:45.

Postup na Národní finále, kterého se zúčastní nejlepší týmy z ČR, tak oslavili v domácím prostředí. Nyní ještě zbývá sehrát třetí turnaj v Poděbradech. Jeho výsledky už ale na úspěchu kolínských minižáků nic nezmění.

„Musím za nás trenéry, ale jistě i za kluky, poděkovat fanouškům z řad rodičů, sourozenců, babiček, dědečků, prostě všech, kteří tým celou dobu podporovali, podporují a vytvářejí nádherné sportovní prostředí na našich nejen domácích utkáních. I oni mají veliký podíl na tomto úspěchu kluků a za to jim patří veliké díky. Dík patří samozřejmě hráčům za to, že může Kolín slavit vítězství v kraji a postup na Národní finále ještě před posledním turnajem. Všichni kluci zaslouží pochvalu nejen za tyto dva turnaje, ale za celou sezonu a vlastně i dosavadní práci, kterou na trénincích a utkáních předvádějí. Je to odměnou pro všechny, kteří jim pomáhali dělat první basketbalové krůčky a budeme věřit, že to nebude úspěch poslední, že kluci neusnou na vavřínech a že nám všem přinesou další úspěch, další sportovní radost," uvedl Miroslav Sodoma, který spolu s Lídou Soudkovou trénuje nadějný kolínský tým. 

VÝSLEDKY

Basket Poděbrady - BC Kolín 55:104

V sobotu byla zahájena finálová část krajského přeboru minižáků, která je též kvalifikací na národní finále v Roudnici nad Labem.

„Před prvním finálovým turnajem nás postihla nepříjemnost a to v podobě nemoci Davida Vetora, který patří k našim důležitým hráčům a i ve statistikách celé soutěže okupoval první desítku v dlouhodobé části. Přesto jsme jeli k prvním utkáním s odhodláním udělat pro postup první krůčky," přiblížil situaci před startem kvalifikace trenér Sodoma.

K utkání Kolíňáci přistoupili zodpovědně, přesto vstup nebyl vůbec dobrý. Kromě špatného výkonu se zranil Pavel Novák a tím se sestava Kolína zúžila na dvanáct hráčů. „Na klucích byla vidět velká nervozita, přestože jsme nezdůrazňovali ani jinak nepřipomínali důležitost nadcházejících utkání," popsal kolínský trenér. To se projevilo v prvních minutách na hře, kdy hráčům propadlo několik míčů mezi rukama, nemohli dát koš a výsledkem toho bylo vedení soupeře 8:2 ve 3. minutě. Následoval oddechový čas. „Zde jsme se snažili kluky hlavně uklidnit a nabádat k většímu klidu. Jak se ukázalo, bylo to klíčové, protože ještě do konce první čtvrtiny jsme stav utkání otočili a položili základ k první výhře," řekl k důležitému momentu trenér. Druhou čtvrtinu kolínští minižáci navýšili svůj náskok  na 23 bodů a díky tomu došlo k uklidnění. Ve druhé půlce Kolín už jen navyšoval skóre a předvedl řadu pěkných útočných akcí. Utkání skončilo výrazným rozdílem 49 bodů.

„Obrana jistě nebyla tou z nejlepších, ale první výhra a první kamínek v pověstné skládačce postupu na národní finále byl doma, v Kolíně," byl si vědom Miroslav Sodoma.

Body: Somberg 25, Kosík 19, Vlček 14, Kropáček 14, Merta 10, Vacek 9, Lasík 4, Macháček 3, Novák 2, Domnosil 2, Švarc 2.

BK Brandýs nad Labem - BC Kolín 52:59

Druhé utkání s domácími a podle dosavadních výsledků asi největšími konkurenty zahájili Kolínští slušně. Vybudovali si hned z kraje drobný náskok a nebýt zaváhání na konci čtvrtiny, mohl být dvouciferný. Do druhé čtvrtiny vstupovali Kolíňáci znovu s velkou a zcela zbytečnou nervozitou. „Kluci nevěřili sami sobě a toho dokázal soupeř využit ke snížení na poločasový rozdíl tří bodů. O poločase jsme se snažili nervozitu kluků zahnat, protože si jistě vzpomněli na utkání ze základní části, kdy byl vývoj téměř identický a na konci nás soupeř o bod porazil. Možná i proto jsme do druhého poločasu vstoupili s velkým odhodláním a energií," uvedla trenérka Lída Soudková.

Hráči, kteří se připravovali na poslední část, povzbuzovali své kamarády a spoluhráče pro utvoření co největšího náskoku, aby tíha odpovědnosti neležela na nich. Nakonec se povedlo a náskok před poslední částí hry byl čtrnáctibodový. „Přesto kluci, kteří nastupovali do  poslední části, z nervozity bledli a byl na nich vidět strach z odpovědnosti vůči všem a všemu. Takhle nervózní jsme je ještě neviděli, a to mají za sebou odehráno několik vyrovnaných a dramatických utkání," přiblížila trenérka okamžiky před rozhodující částí zápasu. „Bohužel se to projevovalo ve hře, na každém jejich pohybu. Znát to bylo hlavně v neproměňování košů, zkažených přihrávkách, kdy každý hledal někoho jiného, jen aby to nebylo na něm. Když už to na něho vyšlo a soupeře přehrál, což bylo paradoxně často, zahodil jasnou možnost skórovat zpod koše," dodala. Soupeř postupně snižoval ztrátu a obraz hry se příliš neměnil. Jen díky bojovnosti a slušné obraně Kolíňáci stále drželi vedení a nakonec přeci jen úplné drama nepřipustili. I ve druhém utkání si připsali výhru a tím velice důležité body a pověstný další kamínek do mozaiky postupu.

„Radost kluků byla nefalšovaná, všem se ulevilo. Díky jejich bojovnosti jsme se mohli radovat my, trenéři, ale i fanoušci z řad rodičů, sourozenců, babiček, dědečků, prostě všichni, kteří s námi přijeli. Velké poděkování od kluků i nás trenérů patří jistě jim, protože neúnavně, i v těch těžkých chvílích, náš tým povzbuzovali a vytvořili téměř domácí prostředí," pochvalovala si trenérka. „Bylo třeba však přestat slavit, protože v neděli nás čekal turnaj číslo dvě, tentokráte v Kolíně," krotila euforii po dvou výhrách Lída Soudková.

Body: Somberg 30, Vacek 12, Merta 6,  Kosík 4, Vlček 3, Lasík 2, Domnosil 2.

BC Kolín - BK Brandýs nad Labem 106:36

V dalším utkání finálové části kolínské minižáky čekal tým Brandýsa a bylo jasné, že tento duel může mnoho napovědět a rozhodnout.

„Přestože jsme včera u nich vítězství doslova vyválčili, tak ráno před tímto utkáním byli kluci daleko klidnější. Nervozita jistě byla, ale o několik mnoho stupňů menší. Soupeř přijel opět v nejsilnější sestavě, my „opět" oslabeni o nemocného Davida Vetora a navíc zraněného Pavla Nováka. Oba však tým přišli povzbudit a znovu se ukázalo, že to je opravdu tým," řekl kouč Sodoma.

„Oproti včerejšímu utkání jsme otočili pětky hráčů, ani ne tak z důvodu soupeře, ale odlehčení nervozity druhé pětky, která si ji jistě užila dost. Soupeř na to reagoval též výměnou pětek, takže se hrálo proti stejným hráčům," popsal trenérské tahy Miroslav Sodoma.

Úvod byl však zcela jiný  než včera. Kolíňáci do utkání vlétli a zcela jasně ho ovládli. V útoku byla občas znát nervozita, ale obrana byla výborná. Díky tomu si domácí vytvořili jedenáctibodový náskok hned po první části. Jestliže první čtvrtinu ovládli, tak ve druhé kralovali. „Kluci hráli výborně jak v útoku, tak ale především v obraně, kde jsme kromě některých chybiček soupeře k ničemu nepustili. Poločasové vedení o 39 bodů bylo šokem nejen pro soupeře, ale i pro nás. Po včerejším utkání to jistě nečekal ani největší optimista," neskrýval radost po povedeném poločase trenér Sodoma.

Ve druhé kolínští hráči navázali na výkon z půle první, jen došlo k poklesu koncentrace a z toho pramenilo několik zbytečných chyb a laciných košů soupeře. „To se však dalo tentokráte klukům odpustit a pochopit. Po včerejším vypjatém utkání došlo k velikému uvolnění," uvedl Miroslav Sodoma. Do pověstné mozaiky postupu Kolíňáci dali další, již třetí kamínek, a opravdu již chyběl kousek.

Body: Somberg 34, Vacek 28, Kosík 25, Merta 6, Kropáček 4, Švarc 4,  Vlček 2, Domnosil 2, Mrzena 1.

BC Kolín - Basket Poděbrady 121:45

Čtvrté finálové utkání mohlo být pro Kolín tím postupovým. Musel jakýmkoliv výsledkem tým Poděbrad porazit. „Ještě před zápasem jsme se snažili kluky varovat před přílišnou euforií. I tak jsme do utkání vstoupili nekoncentrovaní a bylo to vidět na hře celou první čtvrtinu. Přesto jsme ji vyhráli, i když jen o devět bodů. Druhá pětka se již zkoncentrovala a zcela jednoznačně ovládla tuto část hry o 37 bodů, čím vlastně rozhodla o naší výhře. Bylo jen otázkou, o kolik zvítězíme," přiblížila první poločas trenérka Soudková.

Druhou půli Kolínští odehráli ve slušném tempu, i když z řadou chyb pramenících z nekoncentrovanosti, která se zvyšovala s ubíhajícím časem a přibližováním se konce utkání. „Konečné výrazné vítězství potěšilo, ale daleko více potěšil fakt, že po dvou odehraných turnajích máme zajištěn postup na Národní finále. Nic na tom nemůže změnit ani poslední turnaj v Poděbradech," radovala se Lída Soudková.

Kolínští minižáci mohli začít slavit. O sladkou tečku se postarali rodiče, kteří klukům dodali vše, co je k opravdové oslavě potřeba.

Body: Vacek 30, Somberg 26, Kosík 19, Merta 16, Kropáček 12, Vlček 10, Macháček 4, Švarc 3, Domnosil 1.

(Jana Kubartová)