Přestože v dosavadním průběhu soutěže byl kolínský tým o něco úspěšnější, favoritem tohoto dvojutkání rozhodně nebyl. Pardubická práce s mládeží je vyhlášená, jejich týmy pravidelně sbírají úspěchy ve všech žákovských i dorosteneckých kategoriích a hráči, kteří touto výchovou prošli, se prosazují v Kooperativa extralize dospělých. Jména jako Půlpán, Škranc, Potoček jsou toho jasným důkazem. Přítomní diváci tak mohli sledovat dva velmi zajímavé zápasy, ve kterých vždy zvítězil domácí tým.

BC Kolín – BK Pardubice 105:84 

Začátek utkání zastihl v lepší pohodě hostující hráče a mladí Medvědi celou první čtvrtinu tahali za kratší konec. Až závěrečný trojkový projektil Pavla Nováka s klaksonem stanovil remízový stav.

Ve druhé čtvrtině se oba týmy několikrát vystřídaly ve vedení, ale větší náskok ani jeden z nich nezískal. Poločasové vedení na stranu Kolína překlopil opět až střelecký pokus za tři body v posledních vteřinách, tentokrát z ruky Davida Vetora.

Do druhé půle vstoupili mladí Medvědi přece jen o něco aktivněji a postupně si začali budovat mírný náskok. Začal to získaným míčem a proměněným nájezdem Kevin Týml a podpořil ho pod oběma koši velmi úspěšný Tomáš Merta. Pardubičtí v těchto chvílích začali ztrácet půdu pod nohama a mladí Medvědi přidávali na obrátkách.

V poslední čtvrtině pak svého soupeře doslova „přejeli“. Dravými průniky rozvracel soupeřovu obranu Michal Vlček, vše podpořili elitní střelci z dálky Pavel Novák a Petr Švesták (trojky 3/3) a kapitán Filip Somberg nekompromisně trestal všechny fauly na svou osobu (trestné hody 10/8).

Nejen výše jmenovaní, ale každý z hráčů odvedl kus poctivé práce a přispěl k překvapivému, ale zaslouženému vítězství.

Sestava a body Kolína: Merta 21, Novák 20, Somberg 15, Vacek 12, Týml 10, Švesták 9, Vlček 8, Vetor 4, Vítek 4, Kosík 2. Průběh: 22:22, 48:47, 72:65.

BK Pardubice – BC Kolín 81:72

Na odvetné utkání se zřejmě důkladněji připravili pardubičtí hráči. První čtvrtina byla opět vyrovnaná, ale domácí hráči se ke svým bodům dostávali snadněji a hra kolínských byla poněkud upracovaná.

Začátek druhé čtvrtiny vyšel mladým Medvědům lépe, ujali se vedení 20:15 a zdálo se, že opět nastartují svou mašinu. V tuto chvíli si však pardubický trenér vzal oddechový čas a po něm nastal rozhodující obrat v utkání. To ovšem v tu chvíli ještě nikdo nemohl tušit. Následující pětiminutový úsek totiž vyhráli domácí 14:0 a až do konce utkání si tento náskok zkušeně pohlídali.

Nepustili Kolín k jeho typické hře, neprodyšně ucpali prostor pod svým košem a kolínští hráči nenašli na tento způsob hry protizbraň. Mladí Medvědi se snažili, bojovali se soupeřem i sami se sebou, ale pokaždé, když se ve skóre trochu přiblížili, okamžitě domácí utlumili jejich nadšení úspěšným trojkovým pokusem, anebo v případě nepřesné střely útočným doskokem, kterým získávali druhé či třetí šance na skórování.

V průběhu čtvrté čtvrtiny domácí náskok narostl až na šestnáct bodů, ale mladým Medvědům slouží ke cti, že utkání nevypustili a dřeli až do konce. Přestože prohráli, a nepředvedli povedený výkon, získali alespoň jistotu, že v závěrečné tabulce, v případě bodové rovnosti, mají s tímto soupeřem lepší skóre ze vzájemných zápasů. A s Pardubicemi to je rozhodně úspěch.

Sestava a body Kolína: Novák 22, Týml 16, Vacek 11, Vlček 9, Kosík 6, Merta 4, Somberg 4, Vetor, Vítek.  Průběh: 15:15, 38:29, 59:52.

V tomto kalendářním roce to byly poslední zápasy a v tabulce se Kolín prozatím nachází na páté příčce s bilancí sedmi vítězství a pěti porážek. V roce 2020 čeká kolínské juniory nejprve mezinárodní turnaj EYBL v maďarském Szolnoku (9.1.-12.1.) a poté už přijdou na řadu veledůležitá utkání se soupeři, kteří se zatím pohybují ve spodní části extraligové tabulky. Tyto zápasy hodně napoví, jestli se mladým Medvědům podaří splnit svůj prvotní cíl, záchranu v Extralize U19.