„Prostějov vyhrál zaslouženě. My jsme dnes měli tři úkoly, pokud jsme chtěli vyhrát, dva jsme splnili, jeden ne, a to pokrytí útočných doskoků Prostějova," litoval po zápase kouč Kolína Predrag Benáček.

„Jsme šťastní, vedeme 1:0. Bylo to hodně těžké, dostávali jsme spoustu bodů, sedmačtyřicet v prvním poločase je dost," připomněl kouč Hanáků Zbyněk Choleva.

Hned první čtvrtina přinesla nebývale vyrovnanou hru. Silný Kolín dokázal Orly zaskočit, a to hned prvním Machačovým košem. Palyza však soupeře zbavil vedení. Následovala nekonečná přetahovaná o každý míč. Lukáš Palyza dvakrát srovnal krok s hosty, přesto po deseti minutách domácí prohrávali 25:27.

Začátek druhé čtvrtiny patřil Hanáků, kteří se zásluhou Tomance, Slezáka a Šteffla dostali do šestibodového vedení. Glover však znovu probudil Kolín k životu a srovnal na 37:37. Šteffel ale opět odpoutal Hanáky od soupeře, ale ani tentokrát jim vedení nevydrželo. O poločasové přestávce tak svítil na světelné tabuli nerozhodný stav 47:47.

Po změně stran se zásluhou Roseboroa opět domácí od Kolína odpoutali. Střelecky se dařilo i Tomancovi. Přesto Bakič přetáhl vedení na stranu Benáčkova výběru. Manko domácích smazal čtyřmi trestnými hody Tomanec a Markova trojka znamenala vedení domácích 65:63. O vítězi tak musela rozhodnout až závěrečná část.

V ní se nedařilo Orlům střílet z dálky a jediné, co je drželo při životě, byl útočný doskok. Skóre zápasu se však neustále srovnávalo. Ani jeden tým neměl dost sil tomu druhému dostatečně utéci. V závěru nervy drásajícího boje se ale střelecky prosadil Dokoupil a dařilo se i prostějovskému tahounovi Tomancovi. Právě Dokoupilovy trestné hody zajistily Hanáků dvoubodový náskok a konečnou výhru 81:79.

„Domácí měli osmnáct útočných doskoků, a to spolu se špatnou střelbou trestných hodů rozhodlo zápas. Prostějovští měli větší tlak než my. V úterý bude nový zápas a věřím ve šťastnější konec pro nás. Tento zápas také napověděl, že celá série by se mohla hrát i na pět duelů," myslí si kolínský lodivod Predrag Benáček.

„Naštěstí se nám tak zle nevedlo v útoku, ale v dalším zápase musíme být lepší v obraně. Také jsme to doháněli doskoky, tam jsme měli velkou převahu. To bylo dáno i nižší sestavou Kolína. Rozhodly doskoky, dostávali jsme míče pod koš, kde jsme získali trestné hody. Během utkání jsme vedli o pár minut víc, přece jenom jsme byli sebevědomější, hráli jsme doma. Chvílemi jsme mohli být trpělivější, ale důležité je vítězství," oddechl si kouč Prostějova Zbyněk Choleva.

Druhé utkání série se hraje v úterý 12. dubna v Kolíně. Zápas v hale Spojů začíná v 17.45 hodin.

Body: Tomanec 18, Palyza 16, Dokoupil 11, Roseboro 11, Marko 9, Šteffel 9, Slezák 5, Peterka 2 – Bakić 21, Skinner 18, Machač 13, Glover 7, Ličartovský 7, Horák 5, Vocetka 5, Aušprunk 2, McEachin 1. Rozhodčí: Dolinek, Hošek, Nejezchleb. Střelba za 2 body: 41/19:54/29. Trojky: 33/8:20/4. TH: 27/19:19/9. Doskoky: 56:40. Chyby: 21:27. Diváci: 1024. Průběh: 25:27, 47:47, 65:63. Nejlepší hráč: Jan Tomanec (Prostějov). Stav série: 1:0.