„Rádi bychom na to navázali, ale jsme si vědomi, že to bude velice těžké, protože jsme z finančních důvodů částečně obměnili kádr našeho týmu. Nemohli jsme konkurovat nabídkám hráčům od ostatních klubů. Přesto máme i letos stejný cíl jako v minulých letech a tím je boj o play-off," řekl prezident BC Kolín Martin Buřič.

V kolínské sestavě došlo k několika změnám. Do Ostravy odešel Rahsaan Ames, do Prostějova Roman Marko a kontrakt neprodloužil ani Chad Barnes. Zůstávají tradiční opory David Machač, Jiří Jelínek, Stanislav Zuzák, Michal Hubálek, Jakub Němeček, Uroš Benáček a Filip Adamec.

V průběhu září se k týmu připojil Američan Richard Field, který kolínské prostředí z minulých let dobře zná.
Kádr posílili srbský rozehrávač Dejan Radulovič, americký křídelník Demarius Bolds a portorický rozehrávač Javier Gonzalez. Z Nymburka byli zapůjčeni Martin Kříž a Robin Matějka.

„Spolupráce s Nymburkem probíhala už v loňské sezoně. My nemáme takové podmínky ani finanční možnosti jako Nymburk, který je sportovním centrem. Naši nejtalentovanější hráči z mládežnických týmů mají možnost působit v Nymburce v nejvyšších soutěžích. Naopak z Nymburka k nám přicházejí nadějní hráči, kteří u nás dostanou šanci v Mattoni NBL," přiblížil situaci manažer Miroslav Sodoma.

Kolínskému týmu se však nevyhnuly komplikace. „Od začátku přípravy máme problémy na postu rozehrávače, který je klíčový," přiznal trenér Predrag Benáček.

„Nejdříve měl u nás zůstat Ames, ale těsně před začátkem přípravy se rozhodl jinak. Potom měl přijít jiný Američan, ale to také nevyšlo. Až na druhý pokus přiletěl Gonzalez, který se však brzy zranil. Přípravné zápasy jsme hráli jen s Radulovičem, ale toho jsme brali jako druhého rozehrávače," popsal předsezonní problémy kolínský trenér.

 „Field dorazil až v polovině září, takže jsme žádné utkání neodehráli v kompletní sestavě," pokračoval Benáček. „Ostatní kluci absolvovali přípravu v pohodě. Makali jako vždycky," dodal.

V přípravě Kolíňáci odehráli několik utkání. Poradili si s Nymburkem „B" 92:77, rakouským Kapfenbergem 83:80, polskou Wroclawí 87:67 a Chomutovem 81:71. Druhé místo přivezli z Ústí nad Labem z mezinárodního turnaje Tyršův pohár, kde porazili domácí celek 80:64, Dresden Titans 94:78, St. Pölten 80:61 a podlehli Chemnitzu 97:92. Posledním soupeřem Kolína byl Prostějov, se kterým na jeho palubovce prohrál 85:100 a doma zvítězil 95:82.

Kolínští basketbalisté se budou i v letošní sezoně spoléhat na skvělé fanoušky, kteří měli obrovský podíl na loňském bronzovém úspěchu. „Pro fanoušky jsme tradičně připravili výhodné permanentky na všechna utkání za 1000,- Kč, které jsou stále v prodeji. Členové našeho klubu, děti do 10 let a držitelé průkazu ZTP budou mít vstup zdarma," uvedl manažer Sodoma.

„Na domácích utkáních se diváci mohou těšit na soutěže a doprovodné programy. Zápasy v hale Spojů budou opět začínat v 17.45 hodin. Výjimkou budou utkání, která bude vysílat přímým přenosem Česká televize. První přenos z Kolína bude ve středu 31. října, kdy budeme hrát proti Pardubicím až od 20 hodin," doplnil informace kolínský manažer.

„Vloni jsme žádné přenosy od nás z haly neměli, ale díky výsledkům se nám je nyní podařilo vrátit zpět. Situace je však pouze dočasná. Vše by vyřešila nová sportovní hala, která by zajistila lepší technické zázemí pro utkání Mattoni NBL, zázemí pro hráče a realizační tým a rovněž také mnohem lepší prostředí pro diváky. Stále nám chybí dopolední tréninky, které nemůžeme ničím nahradit," vyzdvihl Miroslav Sodoma potřebu výstavby sportovní haly v Kolíně.

Fanoušci se mají opravdu na co těšit. V říjnu je v hale Spojů čekají čtyři utkání a čtyřikrát se Kolín představí na palubovkách soupeřů. Z úvodních osmi kolínských zápasů bude hned dva vysílat Česká televize přímým přenosem na programu ČT4. Ve středu 3. října bude na televizních obrazovkách k vidění první utkání Kolína v letošním ročníku Mattoni NBL. Duel USK Praha – BC Kolín začíná v 18 hodin. Ve středu 31. října je na programu přímý přenos utkání BC Kolín – BK JIP Pardubice, které se hraje v kolínské hale Spojů od 20 hodin.

První domácí utkání Kolíňáci sehrají v sobotu 6. října od 17.45 hodin proti Jindřichovu Hradci, který je nováčkem soutěže. V jeho dresu se představí dva bývalí hráči Kolína, Jan Pavlík a Roman Zachrla.

Ve středčním vydání Kolínského deníku si můžete přečíst rozhovor s trenérem Predragem Benáčkem. Dále je zde soupiska týmu a  rozpis domácích zápasů

(Jana Kubartová)