Deset zápasů má za sebou v Mattoni NBL kolínský nováček nejvyšší basketbalové soutěže. V tom jedenáctém čeká v sobotu 10. listopadu na tým souboj s mistrovským Nymburkem. O dosavadním průběhu soutěže i o vyhlídkách pro utkání se šampionem mluví v rozhovoru kolínský kouč Miroslav Sodoma.

Trenére, jako nováček jste z deseti utkání tři vyhráli. V tabulce jste na devátém místě. Takže spokojenost?

Nechci být neskromný. S počtem výher jsem spokojen, ale určité rozladění z proher a výsledků tu určitě je. Kdyby mi někdo před sezónou řekl, že v tento čas budeme mít tři výhry, řeknu hned, že to beru všemi deseti. Na druhou stranu, pokud se ohlédnu zpět, velice mě mrzí prohra se Sadskou i USK, včetně předvedeného výkonu v těchto utkáních. Jak jsem však řekl, se třemi výhrami spokojen jsem.

Který zápas byl z vašeho pohledu nejvydařenější a naopak?

Pokud to mám říci takto zjednodušeně, tak mezi nejvydařenější patřilo utkání s Libercem a určitě i zahajovací utkání s Prostějovem, kde jsme naprosto nečekaně drželi krok se soupeřem vlastně až do poslední minuty. A k nejhorším řadím domácí utkání se Sadskou, kde jsme chtěli potvrdit dobré výkony se silnými soupeři a naprosto jsme vyhořeli. Hráli jsme úplně jinak, než jsme do té doby předváděli proti jiným soupeřům.

V týmu máte dvě zahraniční posily - Burche a Harrisona. Jak jste s jejich výkony zatím spokojen?

Bohužel musím říci, že jsme očekávali od obou hráčů více. V přípravě Burch patřil mezi nejlepší, ale v sezóně to nedokázal potvrdit. V této chvíli jednáme o ukončení jeho působení v týmu. Harrison střídá dobré zápasy s dobrými okamžiky a špatné zápasy se špatnými okamžiky. Věřím, že těch špatných bude daleko méně a že nám naši důvěru vrátí důležitými okamžiky v těžkých utkáních, kterých nás ještě čeká celá řada.

Plánujete ještě nějaké posílení týmu?

Posílení týmu určitě ještě plánujeme a to hlavně na pozici pod košem a na pozici vyššího křídla, kde je v této chvíli na zkoušce u týmu Martin Gabe.

Jste mezi prvoligovou elitou nováček. Jak se cítíte mezi takovými trenérskými osobnostmi jako jsou třeba František Rón nebo Muli Katzurin?

Tito trenéři jsou určitě osobnostmi, ale k žádným schůzkám či setkáním nedochází, takže nelze hovořit o nějakých pocitech při setkání. O pocitech lze hovořit pokud někam přijedete a dýchne na vás atmosféra nejvyšší soutěže v Čechách, haly, prostředí, lidé kolem.

Na lavičce jste vždy působil klidným dojmem. To se v posledních dvou třech zápasech změnilo. Nyní na lavičce chvíli nepostojíte. Často hráče burcujete. Čím to?

Já myslím, že jsem stále klidný. Ano možná jsem se začal trochu více ozývat, ale nemyslím, že je to nějaká zásadní změna. Určitě i u mě pracují nervy, pokud je stav vyrovnaný, nebo hrajeme špatně. Kdo mě zná, ví že takový jsem byl vždy.

V sobotu hostíte Nymburk. Připravoval jste nějak zvlášť svůj tým na čtyřnásobného mistra?

Příprava probíhala naprosto standardně. Nymburk má ve svém kádru řadu reprezentantů a řadu dobrých zahraničních hráčů. Prakticky každý hráč Nymburka by v jiném týmu patřil k základním pilířům sestavy, takže ať proti nám nastoupí jakýkoliv hráč, je to vlastně jedno. V žádné případě však zápas nevypustíme.

Nymburk odehrál v úterý těžký duel v poháru ULEB s CZ Bělehrad. Je to pro vás výhoda?

Jak jsem říkal v otázce předešlé, Nymburk má velice široký kádr kvalitních hráčů, takže určitě nelze hovořit o výhodě tím, že hrál utkání s Bělehradem. Navíc si myslím, že budeme více oslabeni my, protože řada hráčů má zdravotní problémy.

Jaký výsledek byste bral?

Nehovořil bych ani tak o výsledku, to je zavádějící, ale spíše o předvedené hře. Dlouhodobě máme problém s obranou a tak bych byl velice rád, pokud by jsme předvedli zlepšení v této herní činnosti. Od toho bychom se chtěli odrazit k dalším pro nás daleko důležitějším utkáním. Znovu říkám, to však neznamená, že nechceme v tomto utkání hrát na co nejlepší výsledek. Jen jsem realista a vím, že Nymburk je naprosto jednoznačným favoritem a my mu to chceme co nejvíce znepříjemnit. Třeba jako se nám to podařilo znepříjemnit Prostějovu.