Kolínský celek před novou sezonou udělal několik změn. Tou zásadní byla výměna trenéra. Kolín v premiérové sezoně nejvyšší soutěže povede Miroslav Sodoma, jeho asistentem bude Filip Scholz.

Z kádru, který vybojoval postup do nejvyšší soutěže, zůstalo osm hráčů. Tým posílili Američané J. R. Harrison a Bryce Burch. Do Kolína přestoupil z Opavy Jiří Vorlíček a z Ostravy Michael Dostál. Do sestavy byli zařazeni kolínští odchovanci Jan Tlučhoř a Martin Koubek.

V přípravě Kolín odehrál třináct utkání, z nichž osm vyhrál. „Příprava probíhala podle plánu, i když byla ovlivněna, což jsme dopředu věděli, nemožností trénovat v naší hale. V zápasech, které jsme sehráli, se ukázalo, že máme problémy v obraně, na nichž musíme zapracovat. V útoku jsme vždy byli schopni bodovat, vyjma zápasu v Nymburce. Zatím dostáváme hodně bodů, ale věřím tomu, že postupem času se nám podaří mezery v obraně odstranit,“ uvedl kolínský trenér Miroslav Sodoma.

Vzhledem k probíhající rekonstrukci domácí haly Kolíňáci nastoupili ke všem zápasům na palubovkách soupeřů. Postupem do Mattoni NBL v letošním roce BC Kolín splnil cíl, který si před sezonou 2006/2007 stanovil v projektu Basketball Kolín. Účast v nejvyšší soutěži je nejenom obrovským úspěchem celého klubu, ale i naplněním snů kolínských sportovních fanoušků. Po mnoha desítkách let se bude v Kolíně hrát jedna z nejprestižnějších celostátních soutěží, kterou Mattoni NBL bezesporu je.

„Jsme přesvědčeni o tom, že nyní zvýšíme zájem o basketbal v celém regionu a taktéž pomůžeme rozvoji basketbalové mládeže. Významným partnerem v našem projektu se stalo přímo město Kolín, což je pro nás zárukou perspektivy a stability. Věříme, že zápasy Mattoni NBL se stanou opravdovým sportovním zážitkem pro všechny basketbalové fanoušky a speciálně těm kolínským připravíme v prvním roce našeho působení v nejvyšší soutěži hodně radosti,“ řekl prezident BC Kolín Martin Buřič.

A s jakými cíli Kolín do nejvyšší soutěže jde? „Naším cílem v premiérové sezoně je předvádět s týmem takový basketbal, na který se přijdou kolínští diváci rádi podívat a podpoří nás,“ hlásí kouč Miroslav Sodoma. „Základ kádru tvoří hráči, kteří u nás působili už v minulé sezoně. Sestavu jsme doplnili o zkušeného Jiřího Vorlíčka a Michaela Dostála. Svou šanci dostanou i kolínští odchovanci Jan Tlučhoř a Martin Koubek. Dále jsme angažovali Američany J. R. Harrisona a Bryce Burche. Sezona pro nás jako pro nováčka soutěže určitě nebude jednoduchá. Ale chceme v ní obstát, což pro nás znamená, že bychom chtěli hrát někde kolem osmého místa,“ uzavřel kolínský kouč.

A jak vidí Miroslav Sodoma prvního soupeře?
„Prostějov patří dlouhodobě k nejlepším týmům soutěže. Před sezonou hodně obměnil kádr. Ale posílili ho zkušení hráči, kteří prošli těmi nejlepšími kluby, jako jsou Savanovič, Votroubek nebo Ames. Určitě to je jeden z nějtěžších soupeřů, s kterým se v Mattoni NBL potkáme.“

Něco o soupeři

V minulém ročníku Mattoni NBL obsadil Prostějov druhou příčku. Ale jeho kádr doznal oproti sezoně 2006/2007 podstatných změn. Prostějov získal zkušené hráče jako je Ames, Votroubek, Savanovič. Naopak celek opustili Czudek, Crisp, Butler, Kudelin, Šoška a další. Prostějov patří už několik sezon ke špičce Mattoni NBL. V sezonách 2005/2006 a 2004/2005 mu patřilo třetí místo. Kolín se s Prostějovem potkal ve finále druhé ligy ročníku 2003/2004 a rovněž také v loňské sezoně ve čtvrtém kole Českého poháru. Ze všech těchto soubojů vyšel Prostějov jako vítěz.