„Těšil jsem se jako vždy na tento závod. Loni jsem tu bohužel nebyl. Pro mě jsou exhibice takové, že si můžu vyzkoušet tvrdé tyče a strašně rád se v uvozovkách předvádím, proto mi to tady pomáhá,“ řekl o Kutnohorské laťce její letošní vítěz Michal Balner.

Česka skokanská jednička je v plné přípravě před mistrovství Evropy. „Teď jsem byl patnáct dní v Nymburku, navíc jsem ještě trénoval ráno,“ popisoval Balner a vrátil se k exhibici: „Neočekával jsem od závodu nic, jen jsem zkoušel. Skákalo se hodně těžce. Bylo horko, do toho únava a měl jsem, jak říkáme, cihly na nohou. I přesto se mi povedlo skočit docela slušný výkon a teď už budu jen odpočívat a ladit formu na Evropu.“

Jaké ambice má Michal Balner před ME? „Nerad předpovídám, jak skočím. Věřím, že si zazávodím dvakrát, což znamená kvalifikace a finále. Ve finále se pak porvu o co nejlepší umístění,“ odpověděl.

V sobotu vyhrál Balner s novým rekordem mítinku, ale hlavu v oblacích z toho určitě nemá. „Rekord mítinku nebyl tak vysoko. Většinou zákládám pět čtyřicet, pět šedesát. Vždy to dávám na první a dneska až na druhé pokusy. Nebylo to úplně optimální, ale věřil jsem, že těch šedesát čtyři skočím. Kdybych dal i sedmdesát čtyři, tak by to bylo perfektní a koukal bych, že to jde i přes únavu,“ zamyslel se současný nejlepší český skokan o tyči.

Seifert: Měl jsem hlad po závodění

Je mu 14 let a chodí na 7. ZŠ v Kolíně. Ke skoku o tyči se dostal o tělocviku, začal ho bavit a na sobotní Kutnohorské laťce se vyhoupl přes 4 metry a 21 centimetrů. Řeč je o Davidovi Seifertovi.

V sobotu dvakrát překonal své letošní maximu a ještě k tomu bez tréninku. „Jsem spokojený, protože jsem ještě ke všemu dva měsíce netrénoval,“ smál se čtrnáctiletý talent David Seifert a vysvětlil svou absenci: „Měl jsem něco s ramenem, přetíženou celou pravou stranu.“

V závodě se tedy projevila touha závodit? „Přesně. Hlad po závodění a navíc diváci byli super,“ děkoval všem návštěvníkům Seifert.

Oproti loňsku se David zlepšil přesně o 111 cm. „Minulý rok jsem dal tři deset, takže letos docela zlepšení,“ smál se mladý skokan, který se podíval touto sezonou dozadu: „Vyhrál jsem republiku žáků, kdy jsem skočil čtyři metry.“ A to je ještě žák. Jak by se mu dařilo s těmito výkony mezi juniory? „Mezi juniory asi čtvrté nebo páté místo, ale doufám, že se to do republiky ještě zvedne,“ zvedá své ambice Seifert.

V budoucnu to chce vytáhnout skoro až do nebe. „V příští sezoně? Čtyři osmdesát. Díky tomu bych chtěl jet na mistrovství světa do sedmnácti let,“ poodkryl plány Seifert.

Seifert je ještě atletem Kolína, ale brzy by chtěl změnu. „Skáču za Kolín, ale trénují v USK, kde mě trénuje Zdeněk Lubenský a Jarda Chyba. Určitě budu chtít jít do juniorů do Prahy. Do juniorů se chodí od šestnácti. Mohl bych jít dřív, ale Kolín mě nepustí kvůli bodům do družstva,“ vysvětlil zapeklitou situaci.