O letošní skvělé sezoně atletů Sokola Kolín svědčilo už to, že po splnění účastnických limitů se šampionátu mohl zúčastnit rekordní počet 11 závodníků. Úroveň závodů výrazně ovlivnilo velice chladné počasí a dešťové přeháňky, ale ani to nezabránilo kolínským atletům v historicky nejúspěšnějším výsledku na tomto mladém šampionátu pořádaném od roku 2002. Výrazně totiž vylepšili loňský první zisk dvou medailí!

Jako první zahájily mistrovství kladivářky. Teprve 18letá Kateřina Šafránková začala závod nezdařeným pokusem, ale po zkušenosti z letošního šampionátu žen, kde měla tři „nuly“, si už raději druhým hodem na jedinou otočku, jímž přehodila hranici 51 metrů, zajistila finálovou účast. Při třetím pokusu zbrzdil let kladiva dotek ochranné sítě, ale přesto zaletělo za hranici 56 metrů a Kateřina se dostala do čela soutěže. Nedařilo se jí ale ani v dalších hodech, a tak si oddechla až po posledním pokusu soupeřek, které se jí sice přiblížily, ale překonat ji nedokázaly. Posledním, už uvolněným hodem, pak potvrdila zisk své a zároveň i kolínské historicky první zlaté medaile z mistrovství do 22 let hodem dlouhým 59,24 m!

Poté se představil v rozbězích na 100 m a 110 m překážek junior Ota Špecinger. Lépe se mu dařilo na překážkách, kde doběhl časem 15,99 celkově desátý, ale ani to na postup nestačilo, stejně jako 22. místo na stovce za 11,45. Veliké překvapení připravila vzápětí teprve 16letá dorostenka Michaela Podnecká, která si nečekaně zajistila v rozběhu na 400 m časem 59,34 ze 3. místa přímý postup do nedělního finále. To se bohužel nepovedlo dalšímu junioru Jiřímu Tůmovi v rozběhu na 800 m. Jeho druhý běh byl v hustém dešti jasně nejpomalejší, a tak 4. místo v dramatickém a těsném finiši za 1:59,57 znamenalo celkově až 18. čas a do finále z tohoto rozběhu postoupili pouze první dva běžci.

Podruhé se Kateřina Šafránková představila ve své doplňkové disciplíně hodu diskem a předvedla, jak dokáže povzbudit zisk zlaté medaile. V těsném souboji s pardubickou Kroužkovou vylepšila svůj osobní rekord o 1,5 metru na 41,69 m a překvapivě získala svou druhou, tentokrát bronzovou medaili!

Tyčkařce Tereze Šlezové se v podzimní části sezony zatím nedaří. Tentokrát to bylo lepší než před týdnem na ligové soutěži, kde nezdolala svůj základ, ale 325 cm zdolaných na třetí pokus znamenalo až 10. místo.

O třetím kolínském cenném kovu se poté rozhodlo v soutěži výškařů, kde skokani v modrobílém měli dokonce trojnásobné zastoupení. Nejméně se dařilo Tomáši Sixtovi, který po zdolaných 189 cm musel odstoupit pro zranění třísel a skončil jedenáctý. Smůlu měl dorostenec Lukáš Kopecký, který s rezervou zdolal 194 cm a při prvním pokusu na 199 cm mu laťka téměř zůstala na stojanech. Ve zbylých pokusech se však už přes tuto výšku nedostal a obsadil tak 9. příčku. To Jan Vondra 199 na poprvé překonal, a když se naprosto překvapivě přes 204 cm nikdo nepřenesl, rozeskakoval se s dvěma soupeři o vítězství v soutěži. V rozeskakování se mu už ale tolik nedařilo a vybojoval tak nakonec bronzovou medaili, již třetí pro kolínské barvy!

Ve stejném duchu pokračovali kolínští borci i v neděli. Ve velice vyrovnané soutěži dálkařek Petra Hrdličková, která po nástupu do zaměstnání neměla v posledních 14 dnech na trénink ani pomyšlení, skočila solidních 568 cm, ale přestože ji od zlata dělilo pouze 16 cm, skončila až na 6. příčce. To pro mladičkou Michaelu Podneckou bylo 7. místo ve finále běhu na 400 m v čase 60,71 s mezi až o 6 let staršími soupeřkami velkým úspěchem.

Potom už přišla kolínská hodina a půl. Nejprve se na šampionátu už potřetí radovala z medaile, tentokrát v koulařském kruhu, Kateřina Šafránková, kterou mistrovství zastihlo ve výborné formě. Čtyřkilogramové náčiní poslala do vzdálenosti 13,39 m a i ve své druhé doplňkové disciplíně vybojovala nečekaný bronz! Jen o 20 minut později se z největšího úspěchu své dosavadní kariéry radoval juniorský oštěpař Pavel Peňáz. Ten se třetím hodem dlouhým 65,97 m dostal na druhou příčku, a když se v posledních dvou pokusech zlepšil až na 69,29 m, získal nejen vynikající stříbrnou medaili, ale také poprvé v životě právo reprezentovat Českou republiku na mezistátním utkání v Slovinsku. Tam se vedle Peňáze a Šafránkové podívá i třetí kolínský atlet, trojskokan Ondřej Hanuš. Ten svým prvním skokem doletěl do vzdálenosti 15,07 m, a když dál skočil jenom brněnský Vachata, i on vybojoval mezi až o 3 roky staršími soupeři stříbro. Škoda, že ve stejné soutěži se lehce zranil Lukáš Kopecký a nezaznamenal tak zdařený pokus. Tečku za skvělým vystoupením kolínských atletů udělal v běhu na 3000 m překážek Zdeněk Hejduk. I on aspiroval na medaili, ale potkala ho nepříjemná kolize. Zhruba po 1200 m narazil jeden ze Zdeňkových soupeřů do překážky, Zdeněk musel před překážkou prudce zabrzdit a při snaze překonat ji z místa ho další soupeři přes ni povalili. Se sedřenými holeněmi po ztrátě dobrých 30 metrů se sice otřesený kolínský běžec dokázal ještě probojovat na třetí místo, ale v závěrečném kole o ně přišel a doběhl za 9:32,26 na čtvrtém místě.

Vynikající vystoupení atletů v modrobílém podtrhuje fakt, že na šampionátu vybojovalo medaile 38 klubů, ale jen pražské oddíly Olymp, USK a Slavia jich získali více než je kolínských šest! Celkem letos kolínští atleti na mistrovstvích České republiky získali již 26 medailí a Kateřina Šafránková stříbro z ME juniorů. A taková bilance nemá ve 107leté historii královny sportů v našem městě obdoby! Jen škoda, že se tréninkové podmínky na kolínském stadiónu kvůli velmi špatnému stavu dráhy i budov v poslední době stále zhoršují.