Obrovského úspěchu dosáhla na mistrovství Evropy mužů a žen do 22 let v litevském Kaunasu kolínská atletka Kateřina Šafránková. Hned po přestupu z juniorské kategorie vybojovala v hodu kladivem senzační stříbrnou medaili. A to na stejném šampionátu bude moci startovat ještě za dva roky na domácí půdě v Ostravě.

Svěřenkyni trenéra Jiřího Tučka a Stanislava Pluhaře odpadla kvalifikace, a tak nastoupila v poli čtrnácti nejlepších evropských kladivářek rovnou v sobotním třiceti stupňovém vedru k finálovému závodu. Kvůli panujícímu horku i téměř dvěma hodinám trvání závodu se soutěž stala velmi náročnou.

Kateřina nastoupila do kruhu hned jako druhá a velmi opatrný pokus dopadl do vzdálenosti nevýrazných 59,16 m. Už první série ale ukázala, že problémy budou mít všechny závodnice. Jedinou výjimkou byla největší favoritka Moldavka Zalina Marghieva, která poslala kladivo na 66,20 a „bylo vymalováno“. Prvý hod se vydařil Polce Fiodorové, jejíž 62,49 bylo jen těsně za osobním rekordem, ale jinak se před kolínskou závodnicí dostala o několik decimetrů už pouze Francouzka Annabelle Rolninová. Ve druhém pokusu poslala Kateřina Šafránková své kladivo na hranici 62 metrů, ale těsně mimo výseč. Za 60 metrů se dostala Slovenka Nikola Lomnická a na místě byly obavy, zda se Kateřině podaří proklouznout do osmičlenného finále. Ty ale zažehnala třetím pokusem, v němž dosáhla výkonu 61,05 m a dostala se průběžně na bronzovou pozici. Po třetím nezdařeném pokusu se ale se soutěži rozloučila spolufavoritka šampionátu Běloruska Krecnyková, která letos už hodila za 68 metrů a jen taktak se do osmičky vešly další pětašedesáti metrové kladivářky Sajunová a Habazinová. Ve čtvrté sérii přišla Šafránková o bronzovou pozici po hodu Lomnické, dlouhém 61,49 m, a sama se nezlepšila (60,88). V pátém hodu zabojovala Britka Sarah Holtová, která se pro finále zachránila až třetím hodem, teď však dokázala hodit čtyřkilogramové náčiní až na 62,55 m a sahala tak po stříbru. Vzápětí ale Kateřina ukázala, že už je velká závodnice. Kladivo z jejich rukou dopadlo do trávníku ve vzdálenosti 63,01 m a česká výprava na tribuně vybuchla. V závěrečné sérii už loňská nejlepší sportovkyně Kolína sledovala, jak jedna soupeřka po druhé svůj pokus kazí. A tak naposled do kruhu už vstupovala s jistotou stříbrné medaile. Riskantní pokus ohrozit vedoucí Moldavku už technicky nevyšel (61,11). A tak už za dvacet minut si mohla závodnice Sokola Kolin - atletika vychutnat pohled na stoupající českou vlajku.

JIŘÍ TUČEK