Důležitými aktéry vrcholné mládežnické soutěže byli také atletičtí patroni Sportovní ligy základních škol. A v Kladně se sešli hned tři z řad skvělých českých atletů: letošní – čtvrtkař Pavel Maslák, loňský – mílař Jakub Holuša a předloňský – desetibojař Adam Sebastian Helcelet. Společně s talentovanou sprinterkou Nikolou Bendovou, bronzovou medailistkou z mistrovství Evropy do 17 let, je před hlavní tribunou čekala autogramiáda, nezbytné fotografování a Pavla Masláka i dva dvěstěmetrové úseky, coby vodiče běžců na 1 500 metrů!

„Samozřejmě mám radost, že mohu být patronem této akce. Na podobné závody ze svých školních let si už moc nepamatuju. Není to sice úplně dávno, ale nemám v tomhle směru dobrého ´pamatováka´. V Kladně mě to bavilo, hlavně že jsem mohl rozdávat podpisy i fotky a udělat tak radost dětem. A moje rada mladým sportovcům? V jejich věku je nejdůležitější, aby je atletika bavila. Aby se už teď nechtěly stát nejlepšími, ale užívaly si to. V průběhu dalších let by se pak rozhodnou, zda se sportu chtějí skutečně věnovat profesionálně, nebo ne," svěřil se Pavel Maslák.

Patron radil mílařům

Jakub Holuša viditelně ožil, když byl na programu běh starších žáků na 1 500 metrů. Před startem a poté i po doběhu udělil mílařům několik důležitých rad. „Letos sice patronem nejsem, ale atmosféru vnímám podobně. Z Opavy se zúčastnila zase tři družstva, takže jsem se na ně přišel podívat, abych zjistil, jak se jim vede. Pohár rozhlasu i Sportovní liga je akce, která má svoji historii, daná pravidla a pro žáky základních škol je to ta nejprestižnější soutěž," potvrdil vysoké renomé těchto závodů Jakub Holuša.

Mimochodem – právě v běhu na 1 500 metrů předvedl mimořádné sólo Jakub Davidík z Gymnázia Stříbro, který svůj elegantní běh završil časem 4:01,81 min., jímž zaostal pouze vteřinu za svým českým rekordem. „Ale i tak jsem spokojený s vítězstvím i výkonem. Byl to sólozávod, ale kdybych měl po boku rovnocenné soupeře, tak bych se pod vytouženou čtyřminutovou hranici asi dostal. Atletice se věnuji šest let, ale na ´profesionálnější´ úrovni teprve dva roky. Teď mě čeká účast na Olympiádě dětí a mládeže, tak uvidíme, kolik sil mi zbylo," prohlásil v cíli Jakub Davidík, jehož velkým vzorem je právě Jakub Holuša.

Mírně (ne)spokojené skokanky

Výborných výkonů však bylo k vidění mnohem více. Suverénní vítězkou skoku do výšky starších žákyň se stala Lucie Sedláčková ze Sportovního gymnázia Ludvíka Daňka v Brně. Začala skákat na výšce 157 cm, na které už všechny její soupeřky ztroskotaly. Zdolala poté i 165 cm a jen těsně se jí nepodařilo zdolat 173 cm. „S výkonem moc spokojená nejsem. Můj osobní rekord měří 179 cm, ale asi to chtělo lepší počasí, a protože startovala spousta děvčat, dlouho jsem musela čekat na své pokusy. Vítězství beru, ale ještě důležitější závod mě čeká 12. července na mistrovství světa do 17 let v Nairobi," zhodnotila své vystoupení patnáctiletá brněnská výškařka. Představila se také v dálce, ale nad 459 cm jen zakroutila hlavou. „Když přecházím z výšky na dálku, tak mám pokaždé problém. Přitom osobní rekord mám 529 cm," posteskla si.

V dálce starších žákyň excelovala Barbara Píchalová ze Základní školy Josefa Hlávky Přeštice. Nabuzená vítězstvím ve štafetě 4 x 60 m a druhým místem na hladkých 60 m doplachtila do vzdálenosti 572 cm a zaostala pouhé čtyři centimetry za svým osobním rekordem. „Je to dobrý výkon, i když jsem chtěla skočit limit 585 cm pro start na Letním evropském olympijském festivalu. Snažím se o něj celou sezonu, ale ani tady se mi to nepodařilo – asi na to ještě nemám. Teď se musím připravit na Olympiádu dětí a mládeže, kterou chci vyhrát. Věřím, že si alespoň s holkami spravíme chuť a v Kladně vyhrajeme soutěž družstev," přála si Barbara Píchalová.

Třikrát vítězný Samuel

Hned ve třech disciplínách mezi staršími žáky triumfoval Samuel Lawson ze Základní školy Heyrovského z Olomouce. Se svými spolužáky ovládli štafetu 4 x 60 m časem 27,64 s, poté nenašel přemožitele ve vrhu koulí výkonem 14,24 m nakonec ovládl dálku skokem 649 cm. „Dálka nebyla špatná, ale kdybych přidal ještě centimetr, vypadalo by to lépe. Navíc mám už skočeno 667 cm. V posledních dnech jsem však měl náročný závodní program, tak jsem se cítil trochu unavený. Že by to byla ideální příprava na desetiboj? Tak to asi ne, desetiboj je moc náročný," odmítl neobyčejně nadaný mladík, že by se měl jednou stát následovníkem Změlíka, Šebrleho či Dvořáka.

Nadšení z průběhu závodů neskrývala ani současná česká atletická hvězdička Nikola Bendová. Tím spíše, že také ona byla ještě před nedávnem účastnicí Poháru rozhlasu i Sportovní ligy. „Měla jsem v Kladně docela nabitý program, ale hrozně mě to bavilo a zajímalo, protože se moc ráda dívám do minulosti, jak jsem v tomhle věku běhala já. Myslím, že na vrchol jsem se dostala určitě pílí a velkou vůli. Atletice je potřeba obětovat hodně. V patnácti letech, kdy se láme chleba, je nutné se rozhodnout, zda ji chcete brát rekreačně nebo opravdu dělat na vrcholové úrovni a poctivě trénovat každý den," nabídla Nikola Bendová recept na úspěch všem účastníkům letošních kladenských závodů.

Galerie výsledků
V kategorii starších žáků se radovali z celkového prvenství chlapci ze ZŠ Englišova v Opavě se ziskem 10 111 bodů. Druhou příčku vybojovali žáci z Kylešovic (9 581 b.) a třetí skončili atleti ze Sportovního gymnázia Ludvíka Daňka v Brně (8926 b.). Ve stejné kategorii dívek získaly pohár žákyně ze ZŠ Josefa Hlávky Přeštice, které posbíraly 10 335 bodů. Stříbro dobyly atletky ze ZŠ Englišova v Opavě (10 159 b.) a na stupně vítězů je doprovodily žákyně ze ZŠ Jeseniova Praha (10 140 b.).

ZŠ Englišová utrhla primát i mezi mladšími žáky (7 367 b.), druhé místo brala ZŠ Jeseniova Praha (6 863 b.), třetí skončili žáci ze ZŠ Slovácká v Břeclavi (6 675 b.). Mladším žákyním kralovaly dívky ze ZŠ Uherské Hradiště (9 345 b.). Na stříbrný stupínek vystoupaly žákyně ZŠ Porubská (9 169 b.) a třetí skončila ZŠ Školní z Příbrami (8 717 b.).

Vítězové individuálních závodů

Starší žáci
60 m: Jakub Janek (SG Ludvíka Daňka, Brno) 7,33
1500 m: Jakub Davidík (Gymnázium Stříbro) 4:01,81
Výška: Matěj Srovnal (ZŠ Englišova, Opava) 192
Dálka: Samuel Lawson (ZŠ Heyerovského, Olomouc) 649
Koule: Samuel Lawson (ZŠ Heyerovského, Olomouc) 14,27
4 x 60 m: ZŠ Heyerovského, Olomouc 27,64

Starší žákyně
60 m: Adéla Novotná (ZŠ Liberecká, Jablonec nad Nisou) 7,70
800 m: Adéla Hluchá (ZŠ Englišova, Opava) 2:18,07
Výška: Lucie Sedláčková (SG Ludvíka Daňka, Brno) 165
Dálka: Barbara Píchalová (ZŠ Josefa Hlávky, Přeštice) 572
Koule: Karolína Albrechtová (ZŠ Moskevská, Kladno) 11,42
4 x 60 m: ZŠ Jeseniova, Praha 30,60

Mladší žáci
60 m: Jakub Cibulec (ZŠ Zubří) 7,75
1000 m: Filip Chlup (ZŠ Krátká, Klášterec nad Ohří) 3:03,31
Hod kriketovým míčkem: Jakub Cibulec (ZŠ Zubří) 86,10
Výška: Richard Šenk (ZŠ Englišova, Opava) 166
Dálka: Richard Šenk (ZŠ Englišova, Opava) 567
4 x 60 m: ZŠ Krátká, Klášterec nad Ohří 30,05

Žákyně mladší
60 m: Jana Sombergová (ZŠ Kolín) 8,28
600 m: Klára Toová (ZŠ Porubská, Ostrava) 1:42,90
Hod kriketovým míčkem: Emílie Chrastinová (ZŠ Školní, Příbram) 60,78
Výška: Natálie Kottová (ZŠ Pasířská, Jablonec nad Nisou) 152
Dálka: Barbora Kučerová (ZŠ Pasířská, Jablonec nad Nisou) 499
4 x 60 m: ZŠ Porubská, Ostrava 31,13