V tu chvíli už věděla, že v první skupině překonalo kvalifikační limit 57,50 metrů pět oštěpařek, mezi nimi napoprvé i Barbora Špotáková (59,99). Naopak Nikole Ogrodníkové se příliš nedařilo a po výkonu 53,15 metrů a deváté příčce v A skupině bylo zřejmé, že do finálových bojů nezasáhne.

Šanci Petře Andrejskové dávalo to, že šestá v pořadí první skupiny Litevka Jakubaityteová dosáhla jen výkonu 54,86 metrů a pokud by kvalifikační limit v součtu obou skupin nesplnilo dvanáct závodnic, do finálové dvanáctky by se postupovalo podle dalšího pořadí. A na takový výkon si novopečená mistryně České republiky věřila.

Kvalifikační skupina B se ale ukázala být silnější té předešlé. Ačkoli kolínská vrhačka hned svým prvním pokusem poslala oštěp do vzdálenosti 53,23 metru a bylo jasné nejen to, že znovu porazí svou českou soupeřku Nikol Ogrodníkovou, ale i to, že ačkoli v Curychu nastupovala s třetím nejslabším letošním výkonem z dvaadvaceti startujících, určitě skončí lépe, byla mimo postup. V první sérii se kvalifikovaly další čtyři oštěpařky, ale stále ještě zbývala minimálně tři místa. Druhý hod Petře vyšel náramně. Oštěp z její ruky doplachtil až na 56,10 metru, což je její druhý nejlepší životní výkon, a potvrdila tak, jak dokázala zužitkovat zkušenosti z loňského mistrovství Evropy  žen do dvaadvaceti let, kde podlehla atmosféře a prezentovala se nejslabším výkonem sezony.

V tu chvíli se Petra dostala přesně na závěr postupové dvanáctky, ale hned vzápětí ji z ní vydařeným pokusem vystrnadila Němka Stahlová. V závěrečné třetí kvalifikační sérii se Petra ještě pokusila tento vývoj zvrátit a znovu poslala své náčiní daleko, ale 55,43 metru už na zlepšení nestačilo. Konečnou podobu jejímu umístění pak dalo závěrečné zlepšení Švédky Flinkové, která výkonem 57,53 metru jako dvanáctá překonala kvalifikační limit.

I z televizního rozhovoru bylo vidět, že je Petra Andrejsková se svým vystoupením hodně spokojená a mistrovství si užívá. Vždyť dokázala porazit i druhou ženu letošních světových tabulek Ukrajinku Hatsko-Fedusovovou a svým čtrnáctým místem vyrovnala umístění další kolínské vrhačky Kateřiny Šafránkové z evropského šampionátu v Helsinkách před dvěma lety.

JIŘÍ TUČEK