VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ptejte se on-line Zdeňka Hejduka nejen na jeho knihu

Ředitel městského společenského domu, fotograf a novinář Zdeněk Hejduk trávil večery uplynulých měsíců psaním knihy o skupině Telegraf, která v sobotu večer v kolínském kulturním domě oslaví 40 let. Zdeněk Hejduk bude na všechny vaše dotazy odpovídat ve středu 26. dubna od 10 hodin.

Ptejte se on-line Zdeňka Hejduka nejen na jeho knihu

Ředitel MSD Zdeněk Hejduk

Tento rozhovor byl ukončen dne 26.4.2017
DOTAZ: Dobrý den pane Hejduku, jak dlouho trvá napsat knihu, která mapuje mnoho let života kapely? Lze spočítat kolik hodin trvají jen přípravy, kdy si "zajišťujete" materiál?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, psát jsem začal týden před Vánoci a přes vánoční svátky přepisoval a čistil to hlavní gró - rozhovor s Petrem Bašusem, pak jsem se scházel s dalšími a psal zážitky dalších zúčastněných, no byly to stovky hodin. Hodně času vzaly také potom korektury výsledného textu, dělal jsem to po večerech, před těmi Vánoci jsem měl dovolenou a při tom všem psal ještě do Kolínského deníku a Rock & Popu.
DOTAZ: Dobrý den, byla kniha o Telegrafu první knihou, kterou jste psal? Nebo na kontě již nějaké máte?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, ne je čtvrtá. Vydal jsem dvě knihy o kolínských kapelách, které jsou souhrnem článků vycházejícch v Kolínských novinách, jmenovaly se 111 x o kapelách Kolínska a 120 x o kapelách Kolínska, o bubeníkovi Jardovi Vladykovi jsem napsal knížku Bubenické tango životem, na rozdíl od Telegrafu mapovala život bubeníka, který hrál pod jedenácti dirigenty v Městské hudbě Františka Kmocha.
DOTAZ: Rád bych se zeptal, kde je kniha o kapele Telegraf k sehnání. Díky Tomáš
ODPOVĚĎ:ÚIplně nejjistější je to u mě v kulturáku. A pak na koncertech kapely.
DOTAZ: Dobrý den, v dnešní době se moc nečte, myslíte, že fandové rockové kapely jsou čtenáři? Má smysl knihu o hudebnících podle vás vydávat? Není zájem spíše o jiný merch?
ODPOVĚĎ:Těžko říct, uvidíme. V mém okolí lidi knížky pořád kupují, tady jde i o takovou relikvii, je tam množství historických fotografií a pro mnoho lidí jde o vzpomínky na mládí. Mám v tom dost peněz, tak doufám....
DOTAZ: Rád slyším, že vznikla kniha o Telegrafu. Plánujete sepsat ještě nějakou další třeba o jiné kapele? Nebo třeba zmapovat koncerty v MSD v Kolíně a vydat knihu fotografií z jednotlivých akcí? Nebo třeba knihu historek z koncertů?
ODPOVĚĎ:Díky za náměty, ale teď v nejbližší době asi ne, uvidíme, jak se prodá tahle, je to také celé časově i finančně náročné. Nabízel jsem zmapovat kapelu Klaxon, ale Standa Kyselák, který je také úžasný vypravěč a hodně si toho pamatuje, zatím odmítl. Tak uvidíme, třeba někdy...
DOTAZ: Dobrý den,
prozradíte nám něco málo z programu kulturního domu na druhou polovinu roku? Na jaké koncerty se můžeme těšit? Neuvažujete například o pozvání kapely (ukradený) Ovoce?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, jasně, program už po chvikách přepisuji, aby šel do tisku a na naše stránky. Bude toho dost - už teď je téměř vyprodaná zářijová Partička, v září přijede pobavit Ivo Šmoldas a bude festival doktorských kapel, v říjnu úžasný projekt Jana Budaře s kapelou Eliščin Band, Luboš Pospíšil, Horkýže Slíže, s nimi jede Zakázaný Ovoce, Benefit, Fešáci tu oslaví kulatiny, jednu sobotu v říjnu se tu sejde Limetal, Roxor a dívčí kapela Kapriola, náročný bude listopad, kdy o sobotách postupně zahrají Oceán, Traktor a Tři sestry s Alkeholem, v týdnu pak Ivan Hlas Trio, které zahraje na po vernisáži fotografií Norbiho Kovácze, v prosinci Harlej. K tomu vážná hudba, výstavy, setkání sběratelů i středních škol, bude toho zase dost pro všechny.
DOTAZ: Obsahuje kniha o Telegrafu fotografie? Nejsem zrovna velký čtenář, preferuji prohlížení fotografií.
ODPOVĚĎ:Určitě, myslím, že jich je tam okolo stovky a hodně historických.
DOTAZ: Dobrý den, zajímalo by mě kde vznikl nápad na napsání knihy o Telegrafu. Bude k dispozici také jako e-kniha?
ODPOVĚĎ:Oslovil jsem Petra Bašuse a ten souhlasil, kolik je kapel dožívajích se čtyřicítky? Jako e - kniha nebude.
DOTAZ: Pane Hejduku, chystáte už letošní Noty na pomoc? Můžete prozradit, kdo na nich tentokrát zahraje? A už víte, komu tentokrát věnujete výtěžek?
ODPOVĚĎ:Díky za otázku, už visí první plakáty, zahraje jazz - rocková a v Kolíně neznámá kapela Jada Band z Havlíčkova Brodu, hardrockoví Insignie z Cerhenic, místní mladí punkeři Prasákův gauč a pak dvě kapely, které se vrací na pódia po delším čase, rockový BACH.O.R. a opět punková skupina Blikající miminko. Letošní Noty na pomoc jsou 6.5. od 18.00 hodin a výtěžek podpoří o.s. volno starající se o postižené děti.
DOTAZ: Dobrý den, zjistil jsem, že v Kolíně hraje Arakain hned dva koncerty za sebou. Chtěl jsem se zeptat, jestli jsou ještě lístky k dostání a zda případně lze lístky na oba dny zakoupit také přímo na místě nebo už bude k dispozici jen jednodenní vstupné. Díky.
ODPOVĚĎ:Lístky jsou k dispozici tady u nás, koupit se dají jak v předprodeji, tak na místě, to budou ale asi už dražší, jak to tak bývá...
DOTAZ: Dobrý den, příští sobotu jsou u vás Šmoulové. Jsou ještě lístky? A jsou k dispozici přímo u vás nebo musím kupovat přes portál? Zjistila jsem, že se akce koná až včera a mé dvě dcery by moc chtěly jít.
ODPOVĚĎ:Šmolové jsou pronájem a lístky jen přes portál...
DOTAZ: Dobrý den, dostala se mi do ruky vaše kniha. Proč jste volil jen černobílé fotografie? Musím uznat, že mají kouzlo, není však škoda, že na některých nejsou vidět krásné barevné prvky?
ODPOVĚĎ:Odpověď je jasná - v barevném provedení by výrobní cena knihy byla o monoho dražší a nevím, jestli by pak byla ještě prodejná...
DOTAZ: Ahoj Zdeňku, chystáš se na další oslavy Telegrafu na Mašinku do Peček?
ODPOVĚĎ:No rád bych se tam zúčastnil jejího křtu, navíc s prvoligovými hosty, ale mám tady ve společenském domě třídenní setkání zástupců Kruhů přátel hudby z celé republiky s výborným programem, tak uvidíme, jak se mi to podaří všechno zkloubit.
DOTAZ: Dobrý den, asi budu mít dotaz, na který by mi odpověděla kniha, ale zatím ji nemám. Kdy jste se poprvé setkal s kapelou Telegraf?
ODPOVĚĎ:Tak to si opravdu nepamatuji, ale nebylo to tak moc v historii, já tu nebydlel a v časech mládí jsem chodil na Čáslavsku na kapelu Punc, to byli mí idolové...
DOTAZ: Zdravím vás Zdeňku, co vás baví více - psaní nebo focení? A nebo domlouvání koncertů?
ODPOVĚĎ:Těžko říci, všechno se to tak nějak kloubí dohromady. Vzhledem k tomu, že jsem v porotě literární soutěže a ne fotografické, asi mě okolí více vnímá jako psavce, než fotografa. Navíc dnes fotí všichni.
DOTAZ: Dobrý den, jaký největší hvězda podle vás v MSD zpívala? A máte nějaký sen, koho byste chtěl pozvat, ale zatím se to nepodařilo?
ODPOVĚĎ:Z domácích Lucie Bílá, ale hráli tady i metaloví Oliver Saxon Dawson nebo Blaze Bayley, tuzemská rocková špička se tu na turné zastavuje už pravidelně, léta usiluji o Mekyho Žbirku a pořád se to nedaří. Nevzdávám to.
DOTAZ: Dobrý den, psaní knihy bylo jistě plné nostalgie. V době, kdy Telegraf začínal bylo vše úplně jiné. Vzpomínáte rád na ty časy, kdy takový hudba byla víceméně zakázaná? Myslíte, že dnes to mají muzikanti jednodušší?
ODPOVĚĎ:To je na dlouhý elaborát a v knize to i muzikanti rozebírají. Jednodušší to dnes je v tom, že muzikantům nikdo nic nezakazuje ani nekontroluje, každý může hrát a zpívat, co ho napadne a prezentovat se, jak chce, desku si natočí sám doma na počítači. To je ale samozřejmě zase nevýhodou, protože muziky je strašná spousta a prosadit se je těžší. Na ty časy vzpomínám jako na mládí a pěkné písničky, ale jinak ne, dnešní svobodná doba i se všemi negativy je daleko lepší.
DOTAZ: Dobrý den, kterou písničku od Telegrafu máte nejraději? A je nějaká, kterou už nemůžete vystát?
ODPOVĚĎ:Nejraději mám Křídla andělů, Potulné hráče a Karin. Trošku mě za uši tahá další hit - Legenda, pro svůj prvoplánový "zelený" text, ale co naplat, fanoušci jej pořád chtějí. I to je v knížce...
DOTAZ: Dobrý den, pamatujete si, kdy jste poprvé fotil kapelu Telegraf? Kdy to bylo a s kým vystupovala?
ODPOVĚĎ:Takhle z hlavy nepamatuji, ale když jsem hledal fotky do knížky, na na digitálu jsem našel i někdy tak z roku 2008, něco bude i na filmech, třeba z festivalu Rock for People, kde často telegraf hrával a Petr zvučil...
DOTAZ: Zdravím vás pane Hejduku. Zajímalo by mě, jak jste se dostal k práci fotografa, redaktora a potažmo spisovatele. Vím, že jste mnoho let působil ve slévárně. (Napověděla mi to kniha:)
ODPOVĚĎ:Jo, to máte pravdu, ale už při té práci jsem fotil a psal do tehdejších Kolínských novin. Fotil jsem od mala, na psaní mě vyzval kdysi Petr Soukup (který se teď coby šéfredaktor vrátil do Presu), nejdříve jsem psal Poslední slova, pak reportáže. První jsem nosil napsané propiskou, pak jsem si pořídil psací stroj, později jsem házel diskety s články do poštovní schránky ráno, když jsem jel do slévárny a papírové fotky vozil o polední pauze do reakce. O mailech a digitálech se nám tehdy ještě nezdálo...
DOTAZ: Dobrý den, co říkáte na zákaz kouření na koncertech. Myslíte, že kuřáci budou venku před budovou dělat bordel? Nebylo by lepší, kdyby mohli své choutky ukojit uvnitř?
ODPOVĚĎ:Taky dobré téma. Nikdy jsem nekouřil, přesto jsem proti tomuto zákazu, nejenom, že je to další ukrojení naší svobody, proboha, ať si každý svoji provozovnu udělá podle svého a svých hostů - buď nekuřáckou nebo kuřáckou. A pak přesně to, co říkáte - když se na ulici nahrne najdnou třeba pět stovek lidí, kteří budou křičet a házet vajgly kamkoliv...No uvidíme, na druhou stranu je pravdou, že některé plesy byly nekuřácké a problémy nebyly. Už teď se ale bojí organizátoři romských zábav, údajně jejich komunita tento zákaz respektovat nebude...

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení