VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ptejte se on-line Petra Steklého

Ptejte se on-line Petra Steklého, šéfa Prostoru Plus a Lepšího místa Na dotazy čtenářů bude tuto středu od 15 hodin odpovídat Petr Steklý z Prostoru Plus, který provozuje službu Lepší místo. Ta si dává za cíl zlepšovat veřejný prostor. Pomocí mobilní aplikace Lepší místo můžete dát mnohým úřadům vědět, jaká místa by si ve vašem městě zasloužila zlepšení – a jaké. Kontakt mezi občany a úředníky zprostředkovává v současné době téměř ve stovce měst. Vy se můžete zeptat na cokoliv, co vás zajímá, šéfa Prostoru Plus Petra Steklého.

Ptejte se on-line Petra Steklého

Tým Lepšího místa

Tento rozhovor byl ukončen dne 10.5.2017
DOTAZ: Dobrý den, mám sice starý telefon, bez aplikací. Ale jednou jsem našla u nás v sídlišti propadlý kanál. Poslala jsem tuto
informaci k nám v Berouně na radnici emailem. Bylo mi odpovězeno, abych si založila datovou schránku . Jinak prý nemohou tuto informaci zpracovat. Tak se divím, ,že by stačilo poslat informaci přes mobil. Jste o tom přesvědčeni?
Bylo by hezké, kdyby to fungovalo tak jednoduše. Děkuji za odpověď. Milena Kusá
ODPOVĚĎ:Hezky Vás zdravím,
radnice po Vás chtěla aby jste podala podnět dle zákona. Ten pak musí úřad zaevidovat a odpovědět Vám. Tento postup je náročnější pro úřad i pro Vás. Vlastně vždy pro toho kdo začně první, takže v tomto případě Vám chtěl úřad zkomplikovat cestu k informaci či odpověď. máme přes 25 měst, kde opravdu stačí poslat námět, tip, podnět mobilem či přes web a úřad Vám odpoví bez datovky. Jde to! Zkuste napsat na radnici v Berouně, už jsme tam byli, třebas je zájem občanů přiměje k objednání Lepšího místa. Díky moc Petr Steklý
DOTAZ: Dobrý den, Lepší místo vypadá jako ambiciózní projekt. V jaké podobě vidíte LM řekněme za pět let?
ODPOVĚĎ:třebas takto: Lepší místo je první on-line i off-line crowdsourcingova platforma, která je republikově i regionálně čtená. Nabízí příběhy jak se z obyčejných lidí staly aktivní místní lídři a opinion-makeři jež spolu s místními firmami a městy, mění své okolí k lepšímu. Umožňuje aktivně vyhledávat příležitosti ke zlepšení veřejného prostoru a nabízí konkrétní řešení a data, jež umožnují snadno se ucházet o finanční i materiální podporu lidí, firem i radnice.
DOTAZ: Lepší místo je zcela určitě výborný nápad, co ale říkáš na jeho zneužívání některými jedinci, kteří mají evidentně radost z toho, jak se věci hýbají po zaslání jejich fotografií.
Stál jsi coby pořadatel u festivalu Kmochův Kolín, nesvrbí tě tvé organizační prsty s tím, že by jsi se pustil do organizování nějakého jiného festivalu?
ODPOVĚĎ:Ahoj Zdenku, díky.
Z možného zněužívání radost nemám. Opakovaně se snažíme takovéto jedince směrovat k pravidlum používání LM. Zároveň, někdy je otázka sporná na čí stranu se přiklonit, tedy v tématu může hrát roli politikum. Například venkovní reklama. Jednoho neuráží pro druhého je to vizuální smog.
Kmochuv Kolín byl srdcovka, dali jsme do toho vše a ta energie se vrátila. Jsem rád, že jsem festival zmodernizovali a předali i s týmem v kondici pod město Kolín. Rád vzpomínám, tu bych se i vrátil, ale nejde to. Před týdnem jsme zrealizovali cukrářské slavnosti v Kutné Hoře a vlastně furt něco organizuji, ale ono kolos v podobě Kmocháku, kterým projde 5 tisíc lidí to nejni :-)
DOTAZ: Dobrý den.
Nemám možnost vyzkoušet aplikaci pro Aplle, aktivně používám pro Android (na tabletu) a vyzkoušel jsem pro Windows. Zatímco aplikace pro Android nabízí mnoho možností, pro Microsoft v podstatě jen vložení tipu. Bude vývoj aplikací pokračovat, co máte v plánu?

Podobně mě zajímá vývoj webové části Lepšího místa - je plánován, co zamýšlíte?

Nabízím spolupráci při vývoji formou zkoušek a zpětné vazby. Jsem aktivním uživatelem LM za město Slaný.
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
předem díky za nabídku. Víme, že systém, zejména aplikace, již potřebují totální přestavbu. Technologie co 3 roky zastarávají, jsou nové jazyky, postupy. Přesto že měsíčn dáváme v průměru 20 - 30 000,-Kč do vývoje aplikací i webu tak to nestačí. Aktuálně sháníme finanční partnera či investora k celkové rekonstrukci. Směr by byl v zjednodušení, ale zároveň ve větší práci s daty, například kolik uživatelů ve městě máme. Kudy v anonymních datech chodí abychom byli schopni říci například: tyto chodníky, jsou nejvíce frekventované a když sněží, je třeba uklid začít tam, neb snižujete riziko úrazu největšímu množství lidí.
Díky Petr Steklý
DOTAZ: Jak se podle Vás povedly Cukrářské slavnosti? Jak je hodnotíte? Byl o tuto akci zájem? Plánujete další ročník?
ODPOVĚĎ:Zdravím Vás Lenko,
myslím, že to bylo povedené. Přišlo přes 3 500 lidí, lokální obchodníci i návštěvníci vyzařivali spokojenost. Aktuálně se všech dotazujeme na podobnější údaje, například na % nárůstu tržeb, neb smyslem bylo podpořit místní cukráře. V Kutné Hoře, nedávno zavřelo několik obchodů - v centru a rádi bychom střed města oživili. O tom je lepší místo. 2 ročník mi smysl dává, musíme se však domluvit s partnery a obchodníky. Určitě následně budu výsledky sdílet na sociálních síťích. Díky moc za dotaz Petr Steklý
DOTAZ: Jak hodnotíte aplikaci Lepší místo, kterou mohou využívat i lidé v Kutné Hoře? Využívají lidé tuto aplikaci? Má úspěch?
ODPOVĚĎ:Děkuji Vám za dotaz Honzo,
velké využití a následný ohlas měli projekty lepši škola a lepší hora, kde nabízíme prostředky na nápady jež zlepší veřejný prostor nebo školu. Nyní z této akce vznikli například cukrářské slavnosti, loni skleník na ZŠ TGM a ještě nás čeká instalace kolostavu, obnova hřiště v Malíně a letošní ročník středních i základních škol. K hlášení nepořádku z našeho pohledu dochází méně, Kateřina Hladíková, jež odpovídá je velmi vstřícná a angažovaná, podmínky tedy jsou. Budeme se snažit u vedení města podpořit propagaci jejich zapojení a reágování, jeliož ona rychlost a čistota je jejich výkladní skříní.
DOTAZ: Máte rád Kutnou Horu? Jakou památku zde máte nejraději? :-)
ODPOVĚĎ:V Kutné Hoře bydlím 6 let v Sedlci, předtím jsem bydlel v Hlízově a do Kutné Hory spádově jezdil za službama i kulturou. Město jako celek mám rád, z památek vyzdvihnu Kostnici, jelikož je nedocenovaný poklad za kterým jezdí ony statisíce návštěvníků. Barbora je krásná o tom žádná, ale tuším, že kostnic je v Evropě jen 7. Spolu s partnery lepšího místa (Foxcon, EC Kutná Hora, Herold, farnosti se budeme snažit toto město dále zlepšovat na základě přání lidí - veřejnosti, tedy od spoda. Díky a prima den Petr Steklý
DOTAZ: Jak dlouho funguje aplikace lepší místo?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, 5 let, dlouho se to hledalo :-)


díky a prima den Petr Steklý
DOTAZ: Dobrý den,
co s Tipy na LM, kterých si úředníci i dlouhé roky vůbec nevšímají, nereagují na ně a snaha občanů o zlepšení veřejného prostoru zdá se tak docela marná?
Děkuji za odpověď. JV
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
lze podat podnět oficální cestou dle zákona. Tam úřad odpovědět musí. Zároveň je třeba si uvědomit, že město nemůže zařídit vše. A't již z pohledu peněz tak uzemního plánu, vyhlášek a v neposlední řadě majetkových vztahů, kdy ve městě jsou pozemky soukromníků, kraje, státu. Pak jsou zde témata, jako například reklama ve veřejném prostoru nebo černý výlep, která ukazují na oprávněný postoj města (v případě regulace venkovní reklamy) a nebo neutuchající vandalismus.
Tudíž bych chápal nereágování na podněty stejného charakteru s kterýma mi zákon, vyhláška nebo objem peněz nedovolí nakládat rychleji.
Díky Petr Steklý
DOTAZ: Jak dlouho funguje Prostor Plus?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, od roku 2003. Pěkný den Petr Steklý
DOTAZ: Dobrý den, poslal jsem dotaz již včera, dostal se k Vám?
ODPOVĚĎ:Dnes v 15h odpovězeno, díky p
DOTAZ: Co se Vám podařilo díky aplikaci Lepší místo v Kutné Hoře již zlepšit?
ODPOVĚĎ:Dobrý den Pavlo,
v Kutné Hoře se nám daří! Loni jsme na přání žáků ZŠ TGM instalovali skleník na střechu školy, kde nyní pěstují byliky. Akce byla sledovaná v Praze a firmy jako 02, Microstft a Česká Spořitelna jí chtěli opakovat ve svém okolí. Nicméně spolu s našimi partnery: (Foxconn, EC Kutná Hora, obě farnosti a Herold) nyní realizuje projekt na zlepšení základních a středních škol. Dále máme za sebou vyčištění a znovuosázení třešnového sadu na Kaňku, opravu podia u v parku u třech pávů, úklid kolem kapliček, cukrářské slavnosti, objednané jsou kolostavy k nádraží a pískoviště do Malína. + uklid drobného nepořádku atd. Určitě pište a sdílejte používání. Díky Petr Steklý
DOTAZ: Dobrý den pane Steklý. Chválím jakýkoliv pokus elektronizovat státní správu. Dovolte mi však jednu otázku: do jaké míry berou úředníci aplikace typu Lepší místo jako "konkurenta"? Ptám se proto, že to beru jako další krok automatizace. Co když potom nebude tolik úředníků potřeba? Díky, KH
ODPOVĚĎ:Dobrý den, to je zajímavá otázka. LM znamená místnou úsporu času úřadu oproti podnětům dle zákona. Znamená větší časovou pružnost pracovníků úřadu oproti telefonátům nebo osobnímu jednání, ale k úplné elektronizace to má daleko. Nedávno jsem si změnil bankovní účet a musel jsem jít na úřad změnu podpsat osobně. To by mě a paní z finančáku, jež mě chuděra musela 3x nahánět uštřilo čas.
DOTAZ: Hezký den Petře. Ráda bych se vás zeptala, jestli nepočítáte s tím, že by se k tipům dala přidávat videa. Některé problémy jsou lépe vidět na videu než pouze na fotce. Plánuje Lepší místo takovou věc?
ODPOVĚĎ:Hezky zdravím, sháníme prostředky na novou aplikaci - rekonstrukci a tam videa, jež budou v příštích letech dominovat plánujeme. Díky Petr Steklý
DOTAZ: Hezký den. Setkal jste se někdy s tím, že úředníci nechtěli s Lepším místem spolupracovat, brali to jako práci navíc? Těžko se mi věří, že to všichni hned přijímali s nadšením. Díky
ODPOVĚĎ:Dobrý den, z kraje tam tyto obavy vždy jsou, následně se ukáže, že tam je uspora času a větší volnost. Díky Petr Steklý
DOTAZ: Přicházejí vám nějaké bizarní tipy? Třeba že si někdo dělá srandu?
ODPOVĚĎ:Hezky zdravím, velmi mě zaujalo, že v kolíně kdosi umístuje dřevěné budky pro kočky :-)
DOTAZ: O víkendu jsem byla v Kutné Hoře na Cukrarskych slavnostech,které jste prý organizovali. Jak vás napadlo je uspořádat?Ocenila jsem,že se neplatilo žádné vstupné:-:) Příště zas,diky!
ODPOVĚĎ:Hezky Vás zdravím,
to je moc hezké, děkuji. Organizovali. Nápad přišel práce z lepšího místa, když jsme loňský rok nabízeli 100 000 na nápady, jež zlepší Kutnou Horu. Jeden z nápadů byl právě na akci, která podpoří lokální cukráře a pekaře a výsledek se odehrál minulý týden. Dle ohlasů se zdá být úspěšný. Takže více nápadů a námětu na zlepšení skrz lepší místo v Kutné Hoře. Díky Petr Steklý
DOTAZ: Dobrý den,mám v tom trošku zmatek,co všechno vlastně Prostor Plus dělá?Díky!
ODPOVĚĎ:Hezky Vás zdravím,
v Prostoru věříme, že vztah člověka k sobě i okolí je klíčem ke spokojenosti i změně. Proto pomáháme, vzděláváme a rozvíjíme region i jednotlivce tak, aby výsledkem byl vždy spokojený člověk. Máme tři pilíře - pomoc jsou sociální služby, vzdělávání jsou školky a programy na školách a rozvoj je sociální firma, lepší místo a správa TPCA partnerství pro Kolínsko. Činnost se vzájemně doplnují - navazují na sebe a vytvářejí synergie. Například lidem, kterým sociální služby pomáhají zbavit se exekucí, stabilozovat vztahy v rodině a péči o děti i domácnost dává sociální firma práci, jelikož by je hned tak někdo nezaměstnal. Více na www.prostor-plus.cz
díky a prima den Petr Steklý

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>