VYBRAT REGION
Zavřít mapu

On-line s Vladimírem Rišlinkem

Ptejte se ředitele Regionálního muzea Kolín na všechno, co vás zajímá!

On-line s Vladimírem Rišlinkem

Ředitel Regionálního muzea v Kolíně Vladimír Rišlink

Tento rozhovor byl ukončen dne 19.3.2015
DOTAZ: Pane řediteli, můžete prosím alespoň ve stručnosti říci na co se můžeme těšit v činnosti Regionálního musea po skončení rekonstrukce Veigertovského domu, skanzenu Kouřim a objektu Hradenín a jaký je stav současných staveb. prací? Co Vám působí největší starost?
ODPOVĚĎ:Vážená paní Šmídová, rekonstrukce Veigertovského domu je v plném proudu, plně dokončena by měla být v podzimních měsících, k zahájení první etapy dostavby by mělo dojít v průběhu několika týdnů. V případě hradenínské tvrze se zahájením oprav čeká na pominutí mrazivých nocí kvůli technologiím potřebným ke statickému zajištění. Ve Veigertovském domě bude po rekonstrukci postupně zpřístupňována expozice o dějinách Kolína a entomologická expozice. K příležitosti otevření domu připravujeme výstavu, kterou zatím pracovně nazýváme "Poklady Regionálního muzea v Kolíně". V kouřimském skanzenu bude nově postaveno pět větších památek lidové architektury - usedlost Šperkovna ze Strašic, špýchar z Kornatic, výměnek z Krchleb, chalupa z Masojed a stodola, která bude sloužit jako depozitář zemědělských strojů. Dále bude na nové místo přenesena stodola ze Želejova, dojde ke znovupostavení mariánského sloupu z Konárovic a restaurování sochy sv. Donáta ze Svatbína. Pokud mi něco působí závažnější obavy, tak snad jen ta skutečnost, aby stavební práce v Kolíně, v Kouřimi a v Hradeníně zdárně probíhaly.
DOTAZ: Snaha o zachování historické hodnoty zmíněných objektů pro další generace a jejich současné využití pro kulturní činnost v rámci regionu za vynaložené finance a spojené starosti rozhodně stojí a všem kdo v této oblasti působí a pomáhá patří velký dík.
ODPOVĚĎ:Děkujeme a Vašeho uznání si velice vážíme.
DOTAZ: Dobrý den,
ráda bych se zeptala, kdy bude znovu otevřený skanzen pro veřejnost.
Děkuji
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
opětovné otevření skanzenu plánujeme na jaře v roce 2016.
DOTAZ: Dobrý den,
skanzen v Kouřimi měl původně získat mnohem více financí. Budete usilovat o získání peněz někde jinde, aby mohlo být uskutečněno vše, co bylo v plánu?
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
o získání dalších finančních prostředků budeme určitě nadále usilovat. I po znovupostavení pěti dalších památek lidové architektury, k němuž dojde v letošním roce, v muzejním depozitáři pořád čeká na znovuvzkříšení řada dalších, mimořádně hodnotných staveb.
DOTAZ: Dobrý den,
na co všechno se můžeme letos těšit v regionálním muzeu?
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
v letošním roce připravujeme pro veřejnost mimořádně bohatý program. Z výstav v Kolíně mohu upozornit na prezentaci sbírky lidového nábytku ze sbírek našeho muzea (začíná už 31. 3.), výstavu díla F. K. Foltýna a archeologických nálezů z období bylanské kultury. 10. 9. začne druhá část reprezentativní výstavy staroegyptských památek. V Podlipanském muzeu v Českém Brodě bude v dubnu zahájena podle mého názoru velmi atraktivní výstava "Loupežníci na Českobrodsku a Kouřimsku", v Muzeu Kouřimska v Kouřimi bude probíhat aktualizovaná repríza výstavy "Hledání ideálního chrámu", která se vloni konala v Kolíně. Všechny výstavy budou doprovázet četné přednášky, komentované prohlídky a tématické výlety. Podrobnosti můžete sledovat na našich webových stránkách www.muzeumkolin.cz .
DOTAZ: Dobrý den pane řediteli. Myslíte si, že kamenná muzea mají co nabídnout, když je už vše online? A čeho jste větší příznivec, knih nebo e-knih?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, pane Tichý
Jsem přesvědčen, že kamenná muzea mají veřejnosti stále co nabídnout i v dnešní době. Žádné médium nemůže plnohodnotně zprostředkovat prožitek z osobního setkání s originálními artefakty, které dokumentují vývoj civilizace nebo přírody. Osobně mnohem raději používám papírové knihy a ne e-knihy.
DOTAZ: Dobrý den, co bude s těmi prázdnými domy, až se muzeum přestěhuje na náměstí?
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
po zprovoznění Veigertovského domu na náměstí bude muzeum nadále používat i oba domy v Brandlově ulici - Dvořákovo muzeum pravěku a Červinkovský dům. Dvořákovo muzeum bude nadále sloužit prezentaci archeologie, Červinkovský dům budeme využívat jako muzeum umění, zaměřené na prezentaci historických i současných děl výtvarného umění a uměleckého řemesla. Jediný dům, který už po zpřístupnění hlavní budovy na náměstí nebudeme potřebovat, je Stará farní škola za chrámem sv. Bartoloměje. Je majetkem města, a naše muzeum ji používá na základě nájemní smlouvy. Městu tedy tento dům předáme.
DOTAZ: Dobrý den, ráda bych se zeptala, kdy začnou práce na opravě tvrze v Hradeníně a kolik by se toho mělo letos mohlo stihnout udělat.
Děkuji za odpověď Tereza Junková
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
stavební práce v Hradeníně by měly začít v nejbližších dnech statickým zajištěním hlavní věže, na kterou se v jarních a letních měsících vrátí po desítkách let střecha - kopie původního historického krovu, který zanikl v 70. letech. Další práce budou závislé na přísunu finančních prostředků.
DOTAZ: Hezký den, kdy se znovu otevře skanzen v Kouřimi? Není trochu škoda, že není upravován za provozu? Takhle se tam lidi dlouho nepodívají a nemyslím si, že to je dobře.
ODPOVĚĎ:Dobrý den, skanzen máme v úmyslu otevřít na jaře roku 2016. Stavební práce bohužel v této etapě nebude možné provádět za provozu, neboť se budou týkat prakticky celého areálu. Budou se mimo jiné stavět nové komunikace, sítě, v areálu bude v činnosti těžká stavební technika. Pohyb návštěvníků v muzeu by za této situace nebyl bezpečný a odporoval by velmi přísným předpisům. Kromě toho probíhá rekonstrukce většiny stávajících objektů. Expozice jsou vystěhovány a sbírkové předměty sklizeny do depozitářů. Jako jistou útěchu Vám mohu doporučit návštěvu výstavy lidového nábytku ze sbírek našeho muzea, která bude v Červinkovském domě v Kolíně zahájena 31. 3. Představí ty nejcennější kusy historického nábytku, které jinak bývají k vidění v kouřimském skanzenu.
DOTAZ: Jak se podle vás dají přitáhnout děti k historii? Dějepis mě ve škole nebavil, možná to bylo učiteli. Jak byste to změnil?
ODPOVĚĎ:Osobně se domnívám, že dějepis se na školách neučí přitažlivým způsobem. Většina učitelů se bohužel uchyluje k "biflování" letopočtů a výčtů historických událostí, které jsou více méně vytrženy z kontextu. To spolehlivě otráví i ty, kteří by se jinak o historii mohli zajímat. Myslím si, že cesta k probuzení zájmu vede přes přiblížení každodennosti našich předků v jednotlivých historických obdobích, přes dějiny místa, v němž žijeme, zkrátka přes témata, která se týkají našich "osobních kořenů". Politické a hospodářské dějiny jsou pak z tohoto úhlu pohledu jakousi nadstavbou, která nám vysvětluje řadu souvislostí. Ze strany učitelů to ovšem vyžaduje velmi hluboké znalosti a zájem o danou problematiku.
DOTAZ: Určitě máte pro historické budovy a architekturu obecně cit. Co říkáte na to, co se stalo s kolínským domovem pro seniory?
ODPOVĚĎ:Přiznám se, že domov pro seniory jsem ještě po opravě neviděl, ale určitě se na něj dojdu podívat.
DOTAZ: A ještě by mě zajímalo, co říkáte na to, že lávka na Kmochův ostrov, ta zelená, bude mít místo úžasných dřevěných prken betonové desky.
ODPOVĚĎ:Betonové desky na lávku určitě nepatří. Nevím, zda lávka ještě leží na území městské památkové rezervace, ale její oprava by si nepochybně zasloužila konzultaci se zástupcem orgánů památkové péče.
DOTAZ: Dobrý den pane řediteli. Co říkáte na úroveň turistických služeb v Kolíně?
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
přestože se v poslední době úroveň turistických služeb v Kolíně výrazně zlepšila, jsem přesvědčen, že máme stále co dohánět. Prezentace Kolína jako možné destinace cestovního ruchu byla dlouhá léta naprosto opomíjena, což je překvapivé zvláště vzhledem k tomu, že se jedná (vedle Kutné Hory) o jednu ze dvou městských památkových rezervací ve Středočeském kraji, na jejímž území navíc stojí prvořadá národní kulturní památka - chrám sv. Bartoloměje. Navíc historické jádro Kolína je krásné, což ohromí každého turistu, který sem zabloudí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení