Na to doplatil. „Došlo ke středu muže a vozidla,“ uvedla mluvčí kolínských policistů Věra Žídková.

Sedmadvacetiletá řidička vozu Fiat Bravo se podle policejní mluvčí snažila muži vyhnout, ale nepodařilo se. „Chodce zasáhla přední pravou částí svého automobilu,“ popsala Věra Žídková, jak se nehoda stala.

Jako zázrakem se ale chodci nic závažného nestalo. Z nehody vyvázl bez velkého poranění. Do nemocnice byl převezen pouze s lehkými oděrkami a naraženým loktem. Krátce na to byl propuštěn.

Za viníka nehody se nyní bere chodec pod vlivem alkoholu.

Porušil totiž několik dopravních předpisů. „Vozovku je možné přecházet pouze kolmo. Chodec navíc nesmí ohrozit ani omezit silniční provoz,“ vysvětlila mluvčí kolínských policistů Věra Žídková.

Toho se muž měl dopustit tak, že řidičku přinutil náhle změnit směr jízdy, když se mu snažila vyhnout.

V tomto případě se taková nehoda, kterou způsobil podnapilý chodec, řeší pouze jako přestupek.

Alkohol za volantem je trestný čin, za řídítky kola přestupek
Kolínsko – Zatímco je řízení automobilu pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky rychlou vstupenkou do pořádných malérů, u cyklistů je to bráno pouze jako přestupek.
Proč tomu tak je vysvětlila mluvčí kolínských policistů Věra Žídková. „Cyklista pod vlivem alkoholu představuje menší společenskou nebezpečnost,“ vysvětlila. Zatímco řidič automobilu může prý někoho velmi snadno zranit, u cyklisty je taková pravděpodobnost řádově menší.
U cyklistů je důležitá hranice jednoho promile alkoholu v krvi. To je totiž množství, které vylučuje způsobilost pro řízení. „Toto se netýká pouze cyklistů, ale třeba i osob jedoucích na zvířeti,“ upřesnila Věra Žídková.
Chodci však žádnou hranici pro alkohol nemají. I tak ale nesmí způsobit dopravní nehodu třeba neopatrným přecházením.