Ten v živém vysílání České televize naznačil, že za nehodou může stát lidská chyba, protože trať, na které ke kolizi došlo, je nejlépe zabezpečená v České republice. Technika podle něj zřejmě neselhala.

Nehodu nepřežil čtyřicetiletý strojvůdce osobního vlaku, který po srážce zůstal zaklíněný v kabině. Nejprve byl pohřešován, nakonec hasiči vyprostili mrtvé tělo. Třídění a odsun zraněných ukončili záchranáři před jednou hodinou ranní. Na místě zůstala dál ještě jedna posádka rychlé zdravotnické pomoci pro případ, že by byl ještě dohledán nějaký zraněný.

„Čtyřem těžce zraněným lidem byla poskytnuta intenzivní lékařská péče a poté byli transportováni - dva letecky - do nemocnic. Záchranáři dále ošetřili 31 osob, které utrpěly poranění lehčího charakteru. Ty byly po poskytnutí nezbytné péče převezeni pozemní cestou do zdravotnických zařízení," konstatovala mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová s tím, že osm zraněných bylo nezletilých.

Na místo nehody elektrické jednotky CityElefant vyrazily nejen pozemní týmy zdravotnických záchranářů, ale i vrtulník se záchranářskou posádkou. Byl aktivován traumaplán – a na pomoc vyjely také dvě posádky záchranářů z Prahy; záchranka z hlavního města navíc vyslala i speciál pro větší počet pacientů na podvozku nákladního automobilu Mercedes-Benz Atego. Na místo vyrazilo i sedm hasičských jednotek. Zasahovat bylo třeba nejen přímo na místě neštěstí, ale došlo na vyhledávání lidí na přilehlém poli.

Nehoda si vyžádala nejen zastavení provozu na kolínském koridoru, ale kvůli zajištění záchranných a likvidačních prací byla uzavřena i silnice číslo II/245 v blízkosti kolejí; mezi Českým Brodem a osadou Štolmíř. Dopravu policisté odklánějí na objízdnou trasu již v Českém Brodě: na křižovatce ulic Komenského, Žitomírská a Žižkova.

Mezi stanicemi Úvaly a Poříčany byla zavedena kyvadlová doprava náhradními autobusy se zastávkami Rostoklaty, Český Brod a Klučov; některé vlaky jezdí odklonem přes Lysou nad Labem. Následky nehody by se po šetření na místě mělo podle prvních předpokladů podařit odstranit ještě během noci; dopravu ranními vlaky jedoucími po páté hodině by již vážněji poznamenat neměly.

Proč k nehodě došlo a z čí viny, zůstává předmětem zkoumání policie i Drážní inspekce. Její mluvčí Martin Drápal upřesnil, že osobní vlak jedoucí z Prahy-Masarykova nádraží do Řečan nad Labem najel na nákladní vlak stojící před vjezdovým návěstidlem. Už pohled na místo události naznačil, že se jednalo o silný náraz.

Vlaky jsou v sobě silně zaklíněné. Minimálně do rána potrvá odstraňování následků a železniční trať zůstane úplně uzavřená. „Pražští hasiči na místo srážky vlaků u Českého Brodu vyslali speciální vyprošťovací kontejner a jedno družstvo hasičů, jako výpomoc kolegům z HZS SčK,“ uvedl na twitteru HZS Hlavního města Prahy.

Hlášení o srážce vlaků nedaleko obce Štolmíř u Českého Brodu, který si vyžádal desítky zraněných, přijali hasiči ve 21.40 hodin. "Na místo se dostavily všechny jednotky Integrovaného záchranného systému, vyhlášen byl třetí stupeň ohrožení. Hasiči pomáhají s tříděním zraněných a s prvotním ošetřením," uvedla mluvčí středočeských hasičů Vladimíra Kereková. 

Na stejné trati mezi Prahou a Kolínem v pátek 10. července vpodvečer u Běchovic narazil vlak bez cestujících do čekajícího rychlíku, nikdo se nezranil. Drážní inspekce se při zjišťování příčiny nehody přiklání k lidské chybě. Chyba člověka stála podle dosavadního vyšetřování také za srážkou dvou osobních vlaků na jednokolejné trati u Perninku na Karlovarsku, při které minulý týden zemřeli dva lidé a dalších 24 bylo zraněno.