Bezvládné tělo nalezli známí mladého muže, kteří na vlastní pěst rozpoutali pátrání.Po nálezu ihned zalarmovali policii. Přivolaný lékař už mohl pouze konstatovat smrt.

Podle všehomladík utonul. "Vícenapoví až nařízená soudní pitva," uvedla Věra Žídková z kolínské policie.

Co se v osudný den stalo?U Chlumce na řece Cidlině sev sobotu 14. srpna večer převrátila loď se dvěma mladíky.„Převrhli se pod jez. Jeden z nich vyplaval a podařilo se ho zachránit, druhého se stále najít nepovedlo. Do pátrací akce se zapojili i potápěči a hasiči.Pátrání se konalo celé dopoledne, dále se v určitých časových intervalech prohlížejí břehy směrem po proudu. Hladina byla vysoká a koryto plné, proto ho proud mohl odnést přes jezy až někam k Poděbradům nebo dál do Labe,“ uvedl tehdy operační důstojník policie.

Pouze chlumečtí dobrovolní hasiči ihned poskytli pro pátrání pramici, postupně se přidali i profesionální hasiči.Na místě byli potápěči a další dobrovolníci.

V okolí Nového Bydžova v osudný den přitomhladina řeky Cidliny vlivem přívalových dešťů stoupala. Zatímco ráno byla ve výšce 90 centimetrů, od poledne prudce vzrostla. V 17 hodin to již bylo 178 cm a hladina kulminovala o půlnoci na hodnotě 189 cm, tedy těsně pod hranicí druhého stupně povodňové aktivity.

Mladíci tedy dobrovolněvyrazili do nebezpečné situace, která se jednomu z nich mohla stát osudnou.Přestože v republice lidé bojovali s povodněmi, některé vodáky situace neodradila od toho, aby vyrazili zdolávat řeky. V tomto případě si postižení nevybrali ideální stav, neboť v sobotu odpoledne byl na Cidlině sice první, tedy nejnižší stupeň povodňové aktivity, ale už ten by měl být dostatečným varováním pro všechny vodáky. Bohužel některé to neodradilo…

Zdeněk Holeček, Pavel Illich