Vojenská policie uzavřela přístupové cesty k místu neštěstí. „Na místě jsou vyšetřovatelé, prostor je uzavřený," řekla Jana Růžičková z tiskového oddělení generálního štábu Armády České republiky.

Podle jejích slov tedy nebylo možné do prostoru nikoho vpustit, přítomnost dalších lidí by mohla ohrozit práci vyšetřovatelů, kteří se snaží vypátrat příčinu leteckého neštěstí. Podle jejích slov se bitevník 
L-159 vracel z výcvikového letu, nad Radovesnicemi I ale podle očitých svědků začal najednou padat kolmo k zemi. Následující exploze ozářila celou oblohu do oranžova.

Nad polem létal vrtulník 
s masivním osvětlením. Chvilku se hovořilo o tom, že hledal pilota, policie ale potvrdila, že byl nalezen mrtvý 
v troskách letadla. Lidé na místě proto spekulovali, že hledal munici, která z letadla vysypala při jeho pádu. To ale mluvčí generálního štábu popřela. „Pilot se vracel ze cvičení neozbrojen," řekla.

Nasazení pátracího vrtulníku je podle jejích slov standardní postup. Bitevník L-159 nebyl ale jediným letadlem ve vzduchu poblíž osudný večer, letoun CASA monitoroval nehodu ze vzduchu. Potvrdila to Jana Růžičková, tisková mluvčí generálního štábu.

Podle našich zdrojů nesou piloti z Čáslavi celou situaci těžce, ztratili totiž oblíbeného kolegu. „Byl to náš kolega a přítel, víc to nechci komentovat," odpověděla Denisa Vernerová, tisková mluvčí čáslavské základny, co na událost říkají ostatní piloti.

Černou skříňku se jim zatím najít nepodařilo. Práce na místě nehody budou trvat ještě několik dní, řekl náčelník generálního štábu Petr Pavel.

Do odvolání armáda zakázala provoz letounů L-159. „Ten terén tam je náročný z toho důvodu, že řepka tam dorůstá asi do 30 centimetrů a samozřejmě, jestliže ta komise musí všechny i ty nejdrobnější úlomky posbírat, aby mohla co nejpřesněji rekonstruovat, co se stalo, tak to určitě bude mravenčí práce, která bude trvat několik dní," uvedl Petr Pavel.

Na vyhodnocení komise pro vyšetřování leteckých nehod ministerstva obrany tak podle Pavla bude nutné počkat alespoň týden. „Jak se jim podaří všechny ty součásti posbírat, tak teprve potom začne ta práce už v hangárech, kde budou zkoumat jednotlivé druhy materiálu a k čemu asi tak mohlo dojít," řekl.

ČTĚTE TAKÉ: U Kolína se zřítil bitevník. Pilot zemřel