„Přesně nezjištěné množství oxidu uhelnatého uniklo z plynového kotle,“ uvedla policejní mluvčí Michaela Richterová s tím, že důležitý pro další vyšetřování bude znalecký posudek. Případnému viníkovi může hrozit i dva roky vězení.

Podle majitele kouřimského penzionu U Kamene Radovana Waschingera se incident nestal v jeho ubytování, nýbrž v soukromém objektu za penzionem. „Penzion U Kamene je nadále otevřen, k otrávení plynem nedošlo u nás, ale v soukromém objektu, který s námi sousedí. Kvůli lepšímu přístupu záchranáři zasahovali přes náš penzion,“ upřesnil Radovan Waschinger.

Zatímco kriminalisté budou mít s případem ještě dost práce, pro hasiče, kteří na místě pomohli s evakuací a transportem osob, měřili koncentraci nebezpečných látek v ovzduší a zajistili odvětrávání objektu, už případ skončil. „Tím, že nedošlo k požáru, tak jsme na místě ani neměli vyšetřovatele. Událost si převzala policie,“ potvrdil mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora.

V péči záchranářů nakonec skončilo celkem devět osob, z toho dvě děti. „Jedno dítě ve středně těžkém stavu bylo transportováno letecky do Fakultní nemocnice Motol, druhé dítě sanitkou do kolínské nemocnice, dva dospělé jsme směřovali do nemocnice v Říčanech, další tři pacienti byli transportováni do nemocnice v Kolíně a jeden do Kutné Hory. Jeden pacient byl ošetřen a ponechán na místě,“ informovala mluvčí Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Monika Nováková s tím, že všichni pacienti byli při vědomí, měli bolesti hlavy a pocit nevolnosti.

Informaci o zásahu v Kouřimi potvrdil i primář kolínské záchranné služby Robert Kučera. „Na místě zasahovaly naše jednotky, původně jsme si mysleli, že by mohl hrát roli chlór. Až následná měření ukázala, že se jedná o oxid uhelnatý. Naštěstí byli všichni pacienti při vědomí a vyhnuli jsme se vážným zraněním,“ uvedl primář s tím, že pacienti dostali ve vozech přísun kyslíku.