K částečnému zřícení jedné stěny došlo v úterý 20. února krátce po desáté hodině. Narušení statiky budovy zapříčinilo následně sesun čelní a štítové zdi, které ohrozily bezpečný pohyb po přilehlé komunikaci. Místo zajistili hasiči, odborným posouzením statika bylo na místě rozhodnuto o stržení části domu. Na místo byla poté povolána speciální technika Záchranného útvaru HZS ČR a hasiči strhli nestabilní části domu. Tím však problémy neskončily.

Zbourat se musí i zbytek, rozhodnul statik

Podle místostarostky Kolína Ivety Mikšíkové nakonec muselo dojít na černý scénář. „Stavební úřad vydal ve spolupráci se statikem rozhodnutí, že se musí zbourat i zbylá část domu, a to hlavně z bezpečnostních důvodů. Kriminalisté Policie ČR budou nadále vyšetřovat, proč k incidentu došlo. My jsme na místě byli hlavně kvůli rekonstrukci kanalizace, která však na tuto nehodu neměla vliv,“ informovala Deník Mikšíková.

Na křižovatce kolínských ulic Jeronýmova a Vrchlického se uprostřed zástavby zřítila část rodinného domu.
Na křižovatce Jeronýmovy a Vrchlického v Kolíně se zřítila část rodinného domu

Příčinu zřícení domu podle policejní mluvčí Michaely Richterové vyšetřují kriminalisté. „Kolegové byli na místě ihned poté, co zřícení nastalo, aby nasbírali potřebné důkazní materiály. V současné době probíhá zjišťování příčiny a viníka,“ sdělila mluvčí.

Chtěli mít ve sklepě vyšší strop, a tak kopali

Podle přímého souseda i plynaře, který na místě zasahoval, byly příčinou pádu neodborné stavební práce ve sklepě domu. „Chtěli mít ve sklepě vyšší strop, a tak kopali. Bohužel to dopadlo takto,“ uvedl bezprostředně po nehodě soused z vedlejší nemovitosti. Uvnitř objektu se v době zřícení nikdo nenacházel, nikomu se nic nestalo. Ve čtvrtečních odpoledních hodinách stála už asi jen polovina obvodových zdí, zbytek stihli dělníci zbourat a odvézt.