Jak jsme včera informovali, třiatřicetiletý řidič vozidla Fiat Uno z Kladenska z doposud nezjištěných příčin vjel do protisměru a čelně se srazil s protijedoucím autobusem. "Řidič utrpěl smrtelná zranění, kterým na místě podlehl. K dalšímu zranění nedošlo," popsala Petra Čimová z kolínské policie.

Proč vůbec k nehodě došlo? Napovědět by měly výsledky soudní pitvy. "Předmětem šetření je i to, zda řidič nebyl v době nehody pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek," popsala Petra Čimová z kolínského policejního ředitelství.

Karambol zaznamenali i lidé bydlící poblíž. "Musel jet jako šílenec. To auto vůbec nebylo poznat. Fakt jsem nevěděl, jestli je to dodávka nebo osobák, natož kde má předek a kde zadek. Hromada plechu, jinak nic," popsal Vojtěch Blažek, který bydlí poblíž místa střetu.

Nehoda zcela ochromila dopravu, která musela být odkloněná po objízdných trasách. Řidiči čekali v dlouhých kolonách ve větší části Kolína. Velké komplikace byly například na malé křižovatce u kolínského gymnázia, kde se srocovala auta z ulic Masarykova, Žižkova (směrem od Uhlířských Janovic), Táboritská a Jateční.Nehoda naprosto ochromila dopravu v pondělí dopoledne v části Kolína.

Řidiči postávali v dlouhých kolonách "Jela jem od nemocnice na světelnou křižvatku ulic Jaselská a Žižkova dvacet pět minut. Hrůza. Přitom to může být zhruba pět set metrů," uvedla čtyřicetiletá řidička oktávky. Podle ní největším problémem byla kruhová křižovatka u kolínského gymnázia. "Jezdím tudy denně. Běžně tu čekám, než projede jedno dvě auta. Ale v pondělí kolem deváté hodiny ranní jsem tu stála neuvěřitelně dlouho. Na kruhák směřovala kolona aut směrem od palvečáku," řekla řidička a dodala další postřeh: "Nešvarem v Čechách je téměř neexistence zipu. to se projevilo i tady. Řidiči vjíždějící na hlavní od Táboritské neměli šanci. A když už se nad nim i někdo smiloval, dočkal se nervózního troubení za ním stojího kolegy."

Situaci z okna svého bytu naproti gymnáziu sledoval i osmnáctiletý David: "Bylo mi divné, co se děje. Běžně je tu provoz plynulý a teď najednou šňůra aut. Říkal jsem si, co se děje,"podivoval se David. "Některým řidičům se o toleranci může jen zdát. Pozoroval jsem autobus vyjíždějící ze zastávky. Blikal, předek už měl natočený do silnice a dobrá desítka aut ho objela, než se našla jedna řidička, která autobus pustila," dodal.

Kvůli pondělní ranní dopravní nehodě v Jaselské ulici strážníci odkláněli dopravu po objízdných komunikacích. Řidiči směřující na Prahu od Čáslavi nedobrovolně poznali úskalí tak zvaného Malého kruháku, tedy kruhové křižovatky ulic Legerova a Politických vězňů. Řidiči znalí situace vědí, že každý den ve špičce se tu musí obrnit trpělivostí a vystát si pořádnou frontu, aby mohli v jízdě pokračovat. "Ovšem pondělní ranní zácpa předčila veškerá má očekávání," začal zeširoka padesátník Václav, řidič červené fabie. Na světelné křižovatce na Jaselské jsem chtěl odbočit doprava směrem na Malý kruhák. Přestože na semaforu svítila zelená, auta stála. Důvod? Nebylo kam odbočit. Celá Legerova ulice byla ucpaná. Ještě dramatičtější situaci prožívali řidiči jedoucí od nemocnice. Ti vjeli do křižovatky na zelenou a zůstali stát uprostřed, takže pak s hrůzou čekali, jestli do nich někdo nevrazí," líčil Václav. "A víte, co mě překvapilo nejvíc? Že přestože pondělní dopolední doprava vypadala tak, jak vypadala, policistu na křižovatce Jaselské a Žižkovy ulice nevidět. Ale kde by se také vzali? Při jejich početních stavech. Prý jsou na dopravce už jenom tři," povzdechl si řidič.

Vzniklá škoda se bude teprve vyčíslovat. Míra zavinění a příčiny nehody budou předmětem dalšího šetření.

Policie uzavřela smrtelnou nehodu v Jaselské ulici

Zdeněk Holeček, Dana Zářecká